Kaszel suchy

Suchy kaszel jest bardzo przykrą dolegliwością. Ciągłe kasłanie bez odkrztuszania wydzieliny może być niezwykle męczące. Suchy kaszel pojawia się w wyniku podrażnienia błony śluzowej oskrzeli, gardła bądź krtani. W tej kategorii znajdziesz preparaty o działaniu łagodzącym, które będą wsparciem w walce z tą dokuczliwą przypadłością.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 42

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 42

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Męczący suchy kaszel – przyczyny

Kaszel suchy jest częstym objawem infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych oraz astmy. Może być także spowodowany przyjmowaniem niektórych leków (np. na nadciśnienie) lub chorobami serca. Suchy kaszel może się również pojawić u o osób z alergią, jako reakcja na kontakt z alergenem np. sierścią zwierząt lub pyłkami traw. Nazywany jest on kaszlem nieproduktywnym lub drażniącym, ponieważ w jego wyniku nie następuje oczyszczenie dróg oddechowych.

Suchy kaszel u dziecka

Suchy kaszel u dziecka najczęściej świadczy o rozpoczynającej się infekcji górnych dróg oddechowych. Może on być jednak objawem astmy oskrzelowej, refluksu lub alergii wziewnej. Jeżeli dziecko kaszle tylko w ciągu dnia, a w nocy jest spokojne, może to oznaczać, że kaszel ma charakter nawykowy. Jednak niezależnie od przyczyny, w przypadku męczącego suchego kaszlu u dziecka warto sięgnąć po środki przeciwkaszlowe. Znajdziesz je w naszej aptece w postaci syropów oraz pastylek do ssania.

Naturalne sposoby na suchy kaszel

Jeżeli przyczyną suchego kaszlu nie są poważniejsze dolegliwości, w pierwszej kolejności warto spróbować wyeliminować go domowymi sposobami. Medycyna naturalna dysponuje kilkoma uniwersalnymi rozwiązaniami, które z powodzeniem możemy zastosować. 

Najpopularniejszymi domowymi sposobami na kaszel suchy są:

 • syrop z cebuli – wykazuje działanie wykrztuśne, jest naturalnym antybiotykiem,
 • miód gryczany – łagodzi nocny kaszel,
 • napar z siemienia lnianego – łagodzi odruch kaszlu,
 • mleko z rozpuszczonym masłem,
 • inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych: eukaliptusowego, sosnowego lub majerankowego,
 • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach,
 • częste popijanie małymi łykami wody lub naparów ziołowych o temperaturze pokojowej.

Leczenie suchego kaszlu

Celem wyleczenia suchego kaszlu, stosuje się leki wykrztuśne oraz przeciwkaszlowe. Jeżeli suchy kaszel zwiastuje nadchodzące przeziębienie lub infekcję wirusową, stopniowo będzie zmieniał się w kaszel mokry. Jednak zanim to nastąpi, warto złagodzić jego objawy, aby nie zakłócał on naszego funkcjonowania.

Leki przeciwkaszlowe

Zadaniem leków przeciwkaszlowych jest łagodzenie odruchu kaszlu. Składnikiem, który jest za to odpowiedzialny jest kodeina lub dekstrometorfan. Z kaszlem suchym dobrze radzą sobie również leki przeciwhistaminowe. Należy jednak pamiętać, że można je stosować jedynie w wybranych przypadkach:

 • po znalezieniu przyczyny kaszlu,
 • gdy kaszel jest uporczywy i uniemożliwia sen,
 • przez krótki czas, ponieważ kodeina może powodować uzależnienie,
 • u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.

W naszej aptece znajdziesz szeroki wybór leków przeciwkaszlowych oraz wykrztuśnych, które można stosować w przypadku uporczywego suchego kaszlu. Proponujemy syropy, tabletki