Atussan, syrop na kaszel, butelka 150 ml

Produkt dostępny
12,94 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia.

Cytrynian butamiratu jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity są wydalane z moczem w postaci połączeń z kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 6-26 h.

Sposób użycia

Sposób podawania. Lek należy przyjmować przed posiłkiem.

Dawkowanie

Doustnie.

  • Dorośli: 15 ml (22,5 mg cytrynianu butamiratu) 4 razy na dobę;
  • młodzież >12 lat: 15 ml (22,5 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę;
  • dzieci 6-12 lat: 10 ml (15 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę;
  • dzieci 3-6 lat: 5 ml (7,5 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę.

Preparatu nie stosować u dzieci <3 lat. Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 1 tydz.; jeśli po tym czasie kaszel nadal się utrzymuje, należy zweryfikować diagnozę. 

Wskazania

Leczenie objawowe kaszlu różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Skład

5 ml syropu zawiera 7,5 mg cytrynianu butamiratu.

Preparat zawiera sorbitol (ciekły, niekrystalizujący E 420), glicerol E 422, benzoesan sodu E 211, etanol.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ze względu na działanie cytrynianu butamiratu powodujące hamowanie odruchu kaszlu, należy unikać jednoczesnego stosowania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych.

Lek zawiera sorbitol (1 ml syropu zawiera 450 mg sorbitolu), dlatego nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy; może mieć łagodne działanie przeczyszczające; wartość kaloryczna: 2,6 kcal/g sorbitolu. Ze względu na zawartość glicerolu (1 ml syropu zawiera 250 mg glicerolu), lek może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Ponadto lek zawiera 1 mg benzoesanu sodu w 1 ml syropu oraz niewielkie ilości etanolu, będącego składnikiem aromatu (6,96 mg etanolu w 5 ml syropu).

W przypadku maksymalnej dawki dobowej, ilość alkoholu jest równoważna: u dzieci od 3 do 6 lat - mniej niż 1 ml piwa i mniej niż 1 ml wina, u dzieci od 6 do 12 lat - mniej niż 2 ml piwa i mniej niż 1 ml wina, u młodzieży powyżej 12 lat - mniej niż 2 ml piwa i mniej niż 1 ml wina, u dorosłych - mniej niż 2 ml piwa i 1 ml wina.

Preparat zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) w 1 ml syropu, to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”.

Ciąża i karmienie piersią

Nie określono bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży lek może być stosowany jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności.

Brak danych odnośnie przenikania substancji czynnej i jej metabolitów do mleka kobiecego - ze względów bezpieczeństwa nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.

Stosowanie innych leków

Ponieważ cytrynian butamiratu hamuje odruch kaszlu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek może wywoływać zawroty głowy lub senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Działania niepożądane

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Adres producenta/dystrybutora

ul. Józefów 9 99-300 Kutno, Polska

Kod EAN

5909990864263

Przydatne wpisy związane z Atussan, syrop na kaszel, butelka 150 ml

Krztusiec u dorosłych – objawy, badania i leczenie
kaszel suchy i mokry
Krztusiec u dorosłych – objawy, badania i leczenie

Krztusiec to bakteryjna choroba zakaźna, która u dorosłych ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg niż u dzieci. Z tego powodu, często nie jest szybko rozpoznawana. Nieleczony krztusiec u dorosłych stwarza zagrożenie zarażania tą chorobą wielu innych osób. Jak zatem rozpoznać koklusz? Czy badanie na krztusiec jest refundowane? Jak skutecznie zapobiegać wystąpieniu tej choroby?

Krztusiec u dzieci- objawy, badania i leczenie
kaszel suchy i mokry

Krztusiec u dzieci przebiega z napadowym kaszlem, po którym często pojawia się charakterystyczny dźwięk „piania”. U niemowląt może on prowadzić do wystąpienia bezdechu czy też sinicy. Jak przebiega koklusz u dzieci? Jak leczy się tę chorobę?

Czy inhalacja pomaga na kaszel? Jakie preparaty do inhalacji skutecznie łagodzą kaszel?
kaszel

Inhalacja, zarówno ta parowa, jak i z wykorzystaniem nebulizatora to popularny sposób na objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Po jakie preparaty do inhalacji warto sięgać w przypadku kaszlu u dzieci i dorosłych? Czy inhalacja to skuteczna metoda na kaszel?

Inhalacja w ciąży – czy jest to bezpieczny sposób na przeziębienie dla przyszłej mamy?
inhalacje

Inhalacje, zarówno nebulizacja jak i popularna „parówka” to znane sposoby łagodzące katar, kaszel i ból gardła podczas przeziębienia. Czy inhalacje w ciąży to dobry pomysł? W jaki sposób i z użyciem jakich preparatów można je wykonywać, aby zabieg był bezpieczny dla mamy i dziecka?

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 48h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety
    Wysyłamy w 72h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety