obrzęki nóg

Obrzęki nóg w ciąży są szczególnie dokuczliwe w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem. Jest to spowodowane zatrzymaniem się wody w organizmie. Warto pamiętać, że nie jest to tylko nieestetyczna dolegliwość, ale także spory dyskomfort dla przyszłej mamy. Dlatego też warto wiedzieć jak sobie pomóc i jakie środki można stosować.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 11

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 11

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Puchnięcie nóg w ciąży - przyczyny

Obrzęki ciążowe są konsekwencją działania hormonów. Aby uniknąć odwodnienia podczas porodu, organizm kobiety zaczyna bowiem zatrzymywać wodę. Ta z kolei gromadzi się w kończynach i powoduje ich obrzęk. Dodatkowo, w zaawansowanej ciąży macica zaczyna naciskać żyłę główną. Wskutek tego ucisku krew zaczyna gromadzić się w kończynach dolnych. Stąd już krótka droga do obrzęków nóg. Objawiają się one uczuciem ciężkości, któremu często towarzyszy mrowienie oraz drętwienie. Aby ustąpiły, czasami wystarczy dłuższy odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej linii serca. Pozytywną informacją jest także fakt, że w większości przypadków obrzęki samoistnie ustępują po porodzie.

Jak zapobiegać obrzękom nóg w ciąży?

Aby uniknąć dokuczliwych dolegliwości związanych z puchnięciem nóg, należy w pierwszej kolejności zastosować kilka prostych rad. Przede wszystkim powinno się unikać siedzenia z nogą założoną na nogę i często zmieniać pozycje. Dodatkowo obuwie i skarpetki przyszłej mamy powinny być wykonane z przewiewnych materiałów. Ważna jest również dieta. Aby uniknąć obrzęków nóg w ciąży powinno się unikać soli i pić dużo wody niegazowanej. Pomóc mogą także kąpiele stóp w chłodnej wodzie, a także delikatne masaże. Warto również sięgnąć po specjalnej kosmetyki, które zmniejszają obrzęki. Znajdziesz je w Aptece dla Rodziny. Zawarty w ich składzie wyciąg z mentolu oraz kasztanowca działa kojąco i usprawnia krążenie.