Leki na ból zęba
Silny lek przeciwbólowy na ból zęba przynosi uczucie ukojenia i ulgi. Łagodzi też stan zapalny, rozwijający się najczęściej w obrębie miazgi lub tkanek otaczających korzeń zęba. Ból zęba w istotny sposób wpływa na odczuwaną jakość życia i pogarsza komfort życia pacjenta.
Tabletki na ból zęba
Leki na ostry ból zęba warto mieć w domowej apteczce. Dolegliwości bólowe mogą bowiem pojawić się w dowolnym momencie. Ból zęba może mieć różny stopień nasilenia. Czasem jest łagodny, choć zazwyczaj jest umiarkowany lub silny. Może mieć charakter pulsujący i promieniować w kierunku ucha lub szyi. Znacząco pogarsza jakość życia pacjenta. Objęta stanem zapalnym miazga zęba, ze względu bogate unaczynienie i unerwienie, może być źródłem intensywnego bólu i dyskomfortu. Ból zęba może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać podejmowanie codziennych aktywności. Warto mieć wówczas pod ręką skuteczny lek na ból zęba, który szybko przyniesie ulgę.
Leki na ból zęba bez recepty
Silny lek przeciwbólowy na ból zęba powinien działać skutecznie i szybko. Dobrze sprawdzają się preparaty, które umożliwiają szybsze wchłanianie substancji aktywnej z przewodu pokarmowego. Można wówczas stosować leki na ostry ból zęba w formie granulatu, który spożywa się po uprzednim rozpuszczeniu w wodzie. Skuteczne są również miękkie kapsułki z lekiem przeciwbólowym, a także inne postacie leku, które dzięki odpowiednim modyfikacjom, w krótkim czasie po przyjęciu uwalniają substancję czynną.
Ból zęba zazwyczaj wynika ze stanu zapalnego toczącego się w tkankach zęba. Warto więc stosować leki na ostry ból zęba, które poza działaniem przeciwbólowym, wykazują również właściwości przeciwzapalne. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że ostry ból zęba jest wskazaniem do wizyty u stomatologa. Często wymaga leczenia przyczynowego. Leki na ból zęba łagodzą odczuwane dolegliwości, ale nie wyeliminują ich przyczyny. Mogą stanowić natomiast cenne uzupełnienie leczenia, które znacząco poprawia komfort i samopoczucie pacjenta.
Leki na ból zęba dostępne bez recepty można stosować jedynie krótkotrwale. Bez konsultacji z lekarzem, czas przyjmowania tabletek na ból zęba nie powinien przekraczać kilku dni. Warto też zwrócić uwagę na dawkowanie zalecone do konkretnego leku na ból zęba. Nie należy przekraczać rekomendowanych dawek dobowych. Przyjmowanie zbyt wysokich dawek najczęściej nie powoduje lepszego efektu terapeutycznego, a może być przyczyną działań niepożądanych.
Leki na ból zęba po zabiegu
Leczenie kanałowe lub zabieg usunięcia zęba najczęściej wiąże się z odczuwaniem umiarkowanego lub silnego bólu. Aby zmniejszyć jego intensywność, można zastosować skuteczne i sprawdzone leki na ból zęba. Zaleca się przyjęcie po zabiegu tabletki na ból zęba z ibuprofenem, ketoprofenem, deksketoprofenem lub meloksykamem. Wszystkie te substancje działają jednocześnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Są to dobre leki na ból zęba, który pojawia się po leczeniu kanałowym lub po zabiegu ekstrakcji zęba. Warto przyjąć tabletki na ból zęba jeszcze zanim ustąpi znieczulenie miejscowe. Pozwoli to znacząco zmniejszyć ból pozabiegowy.