Leki na ból mięśni i stawów
Ból mięśni i stawów może mieć związek z urazem, przesileniem lub chorobą. Bez względu na przyczynę można sięgać po dostępne bez recepty leki na bóle stawów i mięśni. Preparaty te występują w formie tabletek, kapsułek oraz saszetek do zastosowania doustnego. Popularne są również żele, maści i plastry przeciwbólowe do zastosowania miejscowego na bolące miejsce.
Leki przeciwzapalne na stawy
Po tabletki na ból stawów sięgamy najczęściej gdy dochodzi do mechanicznych urazów w obrębie stawu, gdy w ich obrębie rozwija się choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów. Ból w stawie pojawia się również na skutek rozwijającego się w nim zakażenia oraz gdy staw jest nadmiernie obciążony. Dlatego też obserwuje się częste bóle stawów kolanowych u osób otyłych oraz bóle obręczy barkowej u mężczyzn pracujących fizycznie lub intensywnie ćwiczących na siłowni. Często sięgają oni po leki przeciwzapalne na ból barku. Pomogą one wyleczyć stan zapalny i zniwelować dolegliwości bólowe. Kiedy jednak ból stawów powraca warto udać się na konsultację do lekarza lub fizjoterapeuty. Tylko poznanie przyczyny pozwoli dobrać skuteczny lek na zapalenie stawów i rozwiązać problem na dłużej.
Tabletki na bolące stawy zawierają w swoim składzie najczęściej substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Są to m.in. ketoprofen, deksketoprofen, meloksykam, naproksen, diklofenak oraz ibuprofen. Należy pamiętać, że substancje te nie powinny być stosowane długotrwale na własną rękę, gdyż mogą drażnić błonę śluzową żołądka i przyczyniać się do rozwoju nadżerek i wrzodów.
Tabletki na ból barku i innych stawów o działaniu przeciwzapalnym pomóc mogą doraźnie. Często stawy wymagają wsparcia w postaci uzupełnienia diety o składniki poprawiające ich funkcjonowanie i działające regeneracyjnie na chrząstkę stawową. Są to głównie- kwas hilauronowy, kolagen, glukozamina i chondroityna. Suplementy diety na stawy przeznaczone są do regularnego i długotrwałego stosowania i w wielu przypadkach stanowią uzupełnienie leczenia przeciwzapalnego.
Leki przeciwzapalne na ból mięśni
Ból mięśni także może mieć związek z urazem, przeciążeniem i chorobą, ale pojawia się również na skutek niedoborów jonów (magnezu, potasu). Wtedy warto sięgnąć po elektrolity. Leki na zapalenie mięśni sprawdzą się natomiast w innych przypadkach.
Na ból mięśni doustnie stosuje się preparaty należące do grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, podobnie jak w przypadku dolegliwości stawowych. Nie mniej jednak tabletki na ból mięśni często są zastępowane przez maści, żele i plastry o działaniu przeciwzapalnym.
Maść na ból i inne preparaty o miejscowym działaniu przeciwbólowym
Na ból mięśni i stawów sprawdzają się dobrze penetrujące przez skórę i skutecznie docierające do miejsca rozwijającego się stanu zapalnego żele z diklofenakiem. Popularny lek na bolące stawy to również etofenamat, ibuprofen i salicylan choliny. Niekiedy jako dodatek do żeli przeciwbólowych i przeciwzapalnych stosowany jest mentol o działaniu chłodzącym i miejscowo znieczulającym. W przypadku spiętych i obolałych mięśni sprawdzi się natomiast rozgrzewająca maść na ból mięśni. Kompozycja olejków eterycznych pozwoli poczuć ulgę po ciężkim dniu pracy.
Alternatywą dla preparatów w formie żelu i maści są plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne do naklejenia na obolałe miejsce. W swoim składzie zawierają one najczęściej diklofenak lub ibuprofen, a ich działanie utrzymuje się nawet do 12 godzin. Na rynku dostępne są również popularne plastry rozgrzewające. Pacjenci chętnie sięgają po nie w przypadku bólu pleców.