Leki na ból głowy
Leki na ból głowy są skuteczne w łagodzeniu bólu migrenowego, bólu napięciowego lub bólu głowy innego rodzaju. W ich składzie znajdują się skuteczne substancje przeciwbólowe w różnych dawkach.
Tabletki na migrenowy ból głowy
Leki na ból głowy należy przyjmować możliwie szybko po wystąpieniu pierwszych dolegliwości. Im dłużej wstrzymujemy się z przyjęciem leku przeciwbólowego, tym trudniej może być zmniejszyć ból. Przy napadzie migreny o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, najczęściej wystarczy przyjęcie tabletki na ból głowy, dostępnej bez recepty.
Bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie leku na ból migrenowy. Najczęściej zaleca się stosować dawki nieco wyższe niż standardowe. Przykładowo, decydując się na preparat z aspiryną (kwasem acetylosalicylowym), jednorazowa rekomendowana dawka to 1000 mg. Można ją powtarzać maksymalnie 4 razy w ciągu doby. Przy migrenie, lek na ból głowy zastosowany w zbyt małej ilości może nie przynieść oczekiwanego efektu. Można również sięgnąć po preparat z paracetamolem, ibuprofenem, diklofenakiem lub kwasem tolfenamowym.
Leki na ból głowy bez recepty
Tabletki na ból głowy mogą być stosowane również przy bólach innego rodzaju. Wiele osób cierpi na napięciowe bóle głowy, które są tępe, uciskające i obustronne. W takich przypadku, zaleca się stosować tabletki od bólu głowy z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem lub połączeniem aspiryny z kofeiną. Leki na ból głowy z paracetamolem okazały się mniej skuteczne w łagodzeniu bólu napięciowego. Zaleca się więc stosowanie ich jako środków drugiego wyboru, przy nieskuteczności wcześniej wymienionych substancji. Po tabletki na głowę z paracetamolem można sięgnąć również wtedy, gdy inne substancje przeciwbólowe są przeciwwskazane (np. z powodu choroby wrzodowej żołądka).
Ból głowy może być także jednym z objawów infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Pojawia się często w przebiegu zapalenia zatok. Bardziej są na niego narażeni również pacjenci z nadciśnieniem tętniczym. Leki na ból głowy dostępne są w tabletkach, kapsułkach, saszetkach i granulacie do połykania. W zależności od wyboru konkretnego preparatu, jego działanie pojawia się po 15-60 minutach od zażycia leku.
Tabletki na silny ból głowy
Silne tabletki na ból głowy dostępne bez recepty zalecane są do łagodzenia bólu o nasileniu umiarkowanym. Przy bardzo nasilonych bólach głowy, skuteczność tych środków może być jednak niewystarczająca. Konieczne może okazać się wprowadzenie silniejszego leku na ból głowy, dostępnego na receptę. Jeśli więc tabletki od bólu głowy dostępne bez recepty nie powodują ustąpienia uciążliwych dolegliwości, warto udać się do lekarza.
Tabletki od bólu głowy zaleca się zawsze przyjmować w najniższych skutecznych dawkach, przez możliwie jak najkrótszy czas. Długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych może skutkować nie tylko wystąpieniem działań niepożądanych, ale również przewlekłych bólów głowy. Jest to tzw. efekt z odbicia. Wybór leku na ból głowy dla pacjentów, którzy przyjmują przewlekle inne produkty lecznicze, powinien być skonsultowany z farmaceutą lub lekarzem.