Typ produktu
LEK BEZ RECEPTYO produkcie
Paracetamol to najbardziej popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy stosowany u noworodków. Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa polecany jest przez Światową Organizację Zdrowia – WHO. Paracetamol nie wywołuje działań niepożądanych takich jak podrażnienie przewodu pokarmowego czy zaburzenia krzepnięcia. Forma czopka umożliwia podanie leku nawet gdy dziecko wymiotuje, ulewa czy podczas snu, gdy gorączka jest wysoka. Paracetamol Farmina to jedyne czopki dostępne w dawce w 50 mg, idealne dla najmłodszych, w gorączce spowodowanej infekcją, szczepieniem oraz w bólu, zwłaszcza podczas ząbkowania.
Pozwolenie nr R/2654
Dawkowanie
Lek przeznaczony do podawania doodbytniczego. Od 3,3 kg do 5 kg (poniżej 3 miesięcy) – 1 czopek 3 do 4 razy na dobę. Od 6 kg do 10 kg (od 3 miesiąca do 1 roku) – 2 czopki 3 do 4 razy na dobę. Stosować nie częściej niż co 4 godziny.
U niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy stosować tylko w porozumieniu z lekarzem.
Wskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na substancję pomocniczą (tłuszcz stały). Ciężka niewydolność nerek i (lub) wątroby.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na paracetamol lub inne składniki leku. Ciężka niewydolność nerek i (lub) wątroby. Choroba alkoholowa.Skład
1 czopek zawiera substancję czynną: 50 mg paracetamolu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby, z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej oraz u pacjentów głodzonych i regularnie pijących alkohol.Ciąża i karmienie piersią
W ciąży i w okresie karmienia piersią lek można stosować w razie zdecydowanej konieczności.Stosowanie innych leków
Leki zwiększające aktywność enzymów wątrobowych, tj. karbamazepina, fenobarbital, fenytoina, omeprazol, rifampicyna. Zydowudyna, barbiturany, dziurawiec oraz etanol mogą zwiększać hepatotoksyczność paracetamolu. Probenecyd może opóźniać eliminację paracetamolu i wydłużać jego okres półtrwania. Paracetamol stosowany długotrwale w dużych dawkach nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryna), powodując ryzyko wystąpienia krwawień.Działania niepożądane
Rzadko: reakcje uczuleniowe, głównie skórne (pokrzywka, rumień, świąd, wysypka, obrzęk naczynioruchowy). Bardzo rzadko: zmiany w obrazie morfologicznym krwi (trombocytopenia z objawami plamicy trombocytopenicznej) oraz przy długotrwałym stosowaniu paracetamolu w dużych dawkach może zwiększyć się ryzyko wystąpienia niewydolności nerek lub wątroby.Adres producenta/dystrybutora
UL. LIPSKA 44, 30-721 KRAKÓW, info@farmina.plKod EAN
5909990265428