Leki przeciwwirusowe, tabletki przeciwwirusowe

Leki przeciwwirusowe przyjmuje się w celu leczenia lub zapobiegania infekcjom, powodowanym przez wirusy. Dostępne są w formie syropu i tabletek, dzięki czemu mogą przyjmować je zarówno starsi, jak i młodsi pacjenci.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 8

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 8

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Leki przeciwwirusowe bez recepty

Leki na wirusy dostępne bez recepty znalazły zastosowanie w leczeniu różnych zakażeń wirusowych. Zawarte są w nich substancje, które hamują namnażanie się tych drobnoustrojów. U osób zarażonych wirusem opryszczki, można zastosować lek przeciwwirusowy z acyklowirem. Substancja ta jest skuteczna także w terapii półpaśca i ospy wietrznej. Innym związkiem, zawartym w syropach i tabletkach przeciwwirusowych jest pranobeks inozyny. Jest on zalecany nie tylko w leczeniu określonych zakażeń wirusowych, ale również profilaktycznie, w celu ograniczenia częstych nawrotów infekcji dotyczących górnych dróg oddechowych.

Syropy i tabletki przeciwwirusowe

Lek przeciwwirusowy bez recepty można stosować, jeżeli pacjent jest przekonany o tym, że tocząca się infekcja ma podłoże wirusowe. Preparaty z acyklowirem na opryszczkę powinny być przyjmowane jedynie wówczas, gdy w przeszłości zdiagnozowano tę chorobę. Ponowne pojawienie się tych samych objawów jest wskazaniem do zażycia leku na wirusy. Tabletki przeciwwirusowe wpływają korzystnie na proces gojenia się rany. Przyspieszają ustąpienie dokuczliwych objawów. Preparaty te są skuteczne również w leczeniu ospy wietrznej i półpaśca. W tych przypadkach, przed sięgnięciem po lek antywirusowy bez recepty konieczna jest konsultacja lekarska i postawienie właściwej diagnozy.

Leki przeciwwirusowe należy zażyć możliwie szybko po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Wówczas skuteczność leczenia przeciwwirusowego jest największa. Osoby, które cierpią na częste nawroty opryszczki, mogą wyposażyć domową apteczkę w skuteczny lek antywirusowy. Daje to możliwość szybkiego zażycia preparatu w krótkim czasie po pojawieniu się mrowienia lub swędzenia skóry warg.

Leki na wirusy dla dzieci i dorosłych

Tabletki przeciwwirusowe mogą przyjmować osoby dorosłe, a także dzieci, które bez trudu radzą sobie z przełykaniem stałych postaci leku. U młodszych pacjentów można zastosować syrop antywirusowy. Jest on bezpieczniejszy w podaniu. Płynna postać leku przeciwwirusowego bez recepty umożliwia bardziej precyzyjne odmierzenie potrzebnej dawki w oparciu o masę ciała dziecka. Niektóre tabletki przeciwwirusowe mogą być kruszone i rozpuszczane w wodzie. Informacja o możliwości rozdrobnienia tabletki zawarta jest w dołączonej do leku antywirusowego ulotce.

Leki na wirusy bez recepty należy stosować tak długo, jak zaleca lekarz lub zgodnie z rekomendacjami zawartymi w ulotce. Odpowiedni czas terapii jest bardzo ważny dla skuteczności leczenia. Niektóre preparaty przeciwwirusowe zalecane są profilaktycznie, w okresach w których wzrasta ryzyko nawrotu infekcji wirusowej. Taki lek może być stosowany przez dłuższy okres czasu. Jego regularne przyjmowanie zapobiega nawracającym infekcjom i zmniejsza częstotliwość ich występowania.