Aspiratory do nosa dla niemowląt i dzieci
Katar u dzieci to prawdziwa zmora. Szczególnie bywa on dokuczliwy dla niemowląt, które nie potrafią oddychać przez usta. Maluch z zatkanym noskiem staje się marudny, płaczliwy i często traci apetyt. Podstawą leczenia kataru, bez względu na jego przyczynę, jest oczyszczanie śluzówki nosa. Czynność ta jest dodatkowo utrudniona, ponieważ małe dzieci zwykle nie potrafią samodzielnie wydmuchać nosa. Z pomocą przychodzi aspirator do nosa. Urządzenie tego typu pozwala oczyścić śluzówkę nosa z zalegającej wydzieliny. Dostępne na rynku są: mechaniczny odciągacz do nosa, jak również aspirator elektryczny i taki wymagający podłączenia do odkurzacza.
Aspirator do nosa- rodzaje
Na rynku dostępne są 3 rodzaje aspiratorów do nosa: manualne, elektryczne i podłączane do odkurzacza. Różnią się one ceną, mechanizmem działania oraz wygodą użytkowania.
Manualny aspirator do nosa dla dzieci- charakteryzuje się prostą budową, składa się z tuby, którą wkłada się do otworu nosowego i wężyka zakończonego z jednej strony ustnikiem, a z drugiej zatyczką. W otworze zatyczki umieszczony jest filtr, który zabezpiecza przed przechodzeniem wydzieliny zaaspirowanej z nosa do wężyka. Mechanizm działania urządzenia opiera się na sile ssącej generowanej przez rodzica, który łapiąc ustnik, zasysa wydzielinę z nosa malucha. Niewątpliwe zalety tego typu aspiratora to niska cena, brak potrzeby zasilania, łatwa obsługa i łatwość utrzymania higieny. Problem stanowi natomiast konieczność zaangażowania rodzica oraz mała efektywność działania w przypadku gęstej, zalegającej wydzieliny. Również gruszka do nosa zaliczana jest do urządzeń manualnych. Chociaż od ich stosowania coraz bardziej się odchodzi. Ma to związek z trudnością zachowania higieny podczas korzystania z gruszki do nosa. Dodatkowo przy nieumiejętnym jej stosowaniu dochodzi do powstania podrażnień na śluzówce czy wtórnego wprowadzenia pozostałości wydzieliny z gruszki z powrotem do nosa. Posiada ona również małą siłę ssania i pozwala na pozbycie się jedynie płytko zalegającego kataru.
Aspirator do nosa elektryczny- urządzenie tego typu zasilane jest zwykle na baterie lub za pomocą akumulatora. Wprowadzając odpowiednią końcówkę do otworu nosowego i naciskając przycisk, wydzielina zostaje efektywnie zaaspirowana. Niewątpliwą zaletą aspiratora elektrycznego jest możliwość regulowania siły ssania, co sprawdza się zarówno w przypadku cieknącego katarku, jak i gęstej, zalegającej wydzieliny. Posiadanie tego typu sprzętu umożliwia niezwykle komfortowe oczyszczanie małego noska. Dlatego wielu rodziców decyduje się na zakup tego typu sprzętu, mimo jego wysokiej ceny.
Odciągacz do kataru wymagający podłączenia do odkurzacza- sprzęt tego typu wykorzystuje siłę ssącą odkurzacza. Oczywiście działanie to opiera się o odpowiednie ograniczenie tej siły ssącej, aby nie doszło do uszkodzenia delikatnej śluzówki nosa dziecka. Aspirator tego typu jest bardzo efektywny i sprawdza się w przypadku dużej ilości, zalegającej wydzieliny. Niemniej jednak konieczność podłączenia go do odkurzacza ogranicza możliwość jego zastosowania np. w podróży. Co więcej, wiele maluchów ze względu na hałas, jaki generuje odkurzacz podczas pracy, boi się i reaguje histerycznie na sam jego dźwięk, więc proces oczyszczania nosa jest dodatkowo utrudniony.
Jak prawidłowo stosować odciągacz kataru?
Aspirator do noska ma ułatwić rodzicom odciąganie kataru i poprawę drożności nosa. Dla dziecka umiejętność samodzielnego dmuchania nosa nie jest prosta, niektóre maluchy potrafią mniej lub bardziej efektywnie oczyścić nos w okolicach pierwszego roku życia, a inne dopiero w wieku kilku lat. Aby ułatwić cały proces mechanicznego oczyszczania nosa, należy zaaplikować kilka kropli soli fizjologicznej lub użyć hipertonicznego roztworu wody morskiej, co pozwoli upłynnić zalegającą wydzielinę. Również inhalacja parowa czy nebulizacja wspomagają proces upłynniania wydzieliny zalegającej w nosie. Najlepiej w tym celu sprawdzą się tłokowe inhalatory dla dzieci i dorosłych , po dodaniu do pojemniczka hipertonicznego roztworu chlorku sodu i wykonaniu inhalacji, mechaniczne oczyszczenie nosa i zatok będzie dużo bardziej efektywne.
Jeśli dziecko siedzi, zabieg można wykonać w pozycji pionowej. W przypadku kilkumiesięcznych maluchów należy unieść delikatnie główkę dziecka. Następnie trzeba wprowadzić końcówkę aspiratora do nosa, upewniając się, że jest to komfortowe dla dziecka oraz nie będzie powodować podrażnienia śluzówki, i uruchomić ssanie. W zależności od typu aspiratora będzie to siła generowana przez rodzica lub opiekuna, odkurzacz czy też urządzenie elektryczne. Czynność wykonujemy najpierw w jednym, później w drugim nozdrzu. Kiedy nos dziecka jest już czysty można nawilżyć błonę śluzową za pomocą soli fizjologicznej z dodatkiem ektoiny, a także zastosować dalsze leczenie. Krople do nosa zaaplikowane na tak oczyszczoną śluzówkę będą działały dużo lepiej niż w przypadku gdy będzie ona pokryta wydzieliną. Również irygacja nosa będzie znaczne bardziej efektywna jeśli zostanie poprzedzona oczyszczeniem śluzówki nosa. W innym wypadku istnieje ryzyko, że dojdzie do zatkania czy nawet rozwoju stanu zapalnego ucha. Należy również pamiętać, że irygator do nosa stosuje się zwykle u dzieci od 4. roku życia. Maluchy w tym wieku potrafią już zazwyczaj samodzielnie oczyszczać nos.
Podczas korzystania z aspiratora nie można zapominać o tym, że jest to urządzenie wymagające utrzymania w czystości i przechowywania z zachowaniem zasad higieny. Gdy aspirator do nosa będzie zawierał resztki wydzieliny, może dojść do wtórnego nadkażenia nosa i zatok, a także pojawienia się powikłań. Niektórzy producenci dołączają do aspiratora również specjalne szczoteczki, ułatwiające jego czyszczenie. Ważna jest również regularna wymiana filtrów. Dlatego wybierając dany sprzęt, warto zdecydować się na taki posiadający łatwo dostępne akcesoria. Manualny aspirator dla noworodka niekiedy wymaga wymiany tuby lub wężyka. Dla zachowania higieny warto posiadać osobny odciągacz dla każdego dziecka. Wyjątkiem jest elektryczny aspirator do nosa, który zawiera wymienne końcówki, a zbiorniczek łatwo można rozmontować i oczyścić. Wówczas ryzyko przeniesienia infekcji z dziecka na dziecka jest odpowiednio zminimalizowane.
Dlaczego warto sięgać po aspirator do nosa dla niemowląt?
Jeśli dziecko ma katar i zatkany nos podstawą postępowania jest wspomożenie jego oczyszczenia. Inaczej podane leki na katar nie zadziałają, również zwiększy się ryzyko powikłań związanych z samą infekcją. Mowa tutaj głównie o zapaleniu zatok czy ucha środkowego. Dzięki regularnemu sięganiu po aspirator do nosa elektryczny bądź manualny poprawi się również komfort małego pacjenta i lepiej będzie mu znosić chorobę. Aspirator zastosowany przed karmieniem sprawi, że maluchowi będzie łatwiej wypić mleko z butelki lub ssać pierś.
Są również sytuacje kiedy aspirator do nosa powinien zostać ograniczony. Mowa tutaj o pojawieniu się podrażnień na obrębie błony śluzowej nosa, krwawień czy też o wadach anatomicznych. Manualny czy też elektryczny aspirator do nosa dla niemowląt powinien być stosowany tylko, gdy jest on konieczny. Zbyt częste i nieuzasadnione korzystanie z tego typu urządzeń może doprowadzić do wysuszenia i podrażnienia delikatnej śluzówki nosa dziecka.