Preparaty przeciw wszom i gnidom

Preparaty przeciw wszom pomagają w szybki i skuteczny sposób pozbyć się pasożytów. Dostępne są leki na wszy, które stosuje się w przypadku pojawienia się ich na skórze głowy, a także preparaty przeciw wszom, chroniące przed zarażeniem.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 31

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 31

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Preparat na wszy bez recepty

Lek na wszawicę warto zacząć stosować możliwie szybko po zauważeniu pierwszych objawów, wskazujących na obecność wszy. Pasożyty te najczęściej są łatwo widoczne na powierzchni skóry głowy, między włosami. Pacjenci z wszawicą mogą narzekać na uporczywe swędzenie skóry głowy, w obrębie której zauważalne stają się drobne rany wywołane drapaniem. Preparat na wszy i gnidy można stosować u dzieci i dorosłych. Wszawica bardzo łatwo i szybko przenosi się między dziećmi w wyniku kontaktu z owłosioną skórą głowy. Dotyka zarówno osób z długimi, jak i krótkimi włosami.

Preparat na wszy bez recepty może zawierać takie substancje jak cyklometikon, dimetikon lub permetrynę. W pierwszej kolejności zaleca się stosować środek przeciw wszom z cyklometikonem lub dimetikonem. Związki te pokrywają otoczką wszy i gnidy, przez co nie są one w stanie normalnie funkcjonować i zaczynają obumierać. Preparat na wszy i gnidy z dimetikonem lub cyklometikonem jest bezpieczny i nietoksyczny. Może być stosowany nawet u małych dzieci. Jest to również dobry środek na wszawicę dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Preparaty przeciw wszom z permetryną porażają układ nerwowy pasożytów. Środki te mogą być krócej trzymane na włosach, jednak w ciągu ostatnich latach rośnie oporność na permetrynę, przez co jej skuteczność spada.

Lek na wszy dla dzieci i dorosłych

Niezależnie od wybranego preparatu przeciw wszom, zaleca się powtórne jego zastosowanie po upływie około tygodnia. Pozwoli to pozbyć się tych pasożytów, które mogły przetrwać po pierwszym użyciu preparatu. Warto również pamiętać o regularnym wyczesywaniu włosów. Pozwala ono usunąć z powierzchni skóry głowy żywe i obumarłe wszy. Wspomagająco można sięgnąć również po płyny i nalewki ziołowe. Podstawą leczenia wszawicy powinno być jednak wykorzystanie skutecznego preparatu przeciw wszom o udowodnionym działaniu, takiego jak preparat z dimetikonem, cyklometikonem lub permetryną.

Lek na wszy należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Preparaty przeciw wszom różnią się między sobą sposobem aplikacji czy chociażby czasem, przez który powinny być pozostawione na skórze głowy. Jest on niezbędny do tego, aby dany preparat przeciw wszom wywołał oczekiwany efekt. Jeśli istnieje wysokie ryzyko zarażenia się wszawicą, można sięgnąć po preparaty przeciw wszom z olejkami eterycznymi. Działają one odstraszająco na wszy i ograniczają prawdopodobieństwo ich przedostania się na włosy. Dostępny jest m.in. spray ochronny przeciw wszom, który jest wygodny w stosowaniu, ochronna odżywka w spray’u, a także gumki do włosów. Już samo upięcie włosów ogranicza ryzyko zarażenia się wszawicą. Gumki przeciw wszom pokryte są substancjami, które odstraszają pasożyty. Profilaktycznie, preparaty chroniące przed wszami mogą być stosowane u dzieci, u których w przedszkolu lub szkole wykryto wszawicę. Środki te są bezpieczne w stosowaniu.