Oparzenia i odmrożenia

Oparzeniami skóry nazywamy uszkodzenia tkanek powstałe w wyniku kontaktu z wysoką temperaturą. Natomiast odmrożenia pojawiają się na skutek działania ujemnych temperatur. Zarówno oparzenia, jak i odmrożenia dzielimy ze względu na stopień uszkodzeń skóry. W tej kategorii znajdziesz preparaty apteczne, które pomogą w łagodzeniu ich skutków.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 33

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 33

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Stopnie oparzeń i odmrożeń 

Wyróżniamy trzy stopnie oparzenia, zależne od głębokości powstałych uszkodzeń:

  • I stopnia – pojawia się zaczerwienienie skóry (tzw. rumień), połączony z niewielkim obrzękiem i pieczeniem. Rumień ustępuje zazwyczaj po kilku dniach i nie pozostawia blizn na skórze. W leczeniu danych oparzeń można stosować preparaty chłodzące na skórę. Znajdziesz je w asortymencie Apteki dla Rodziny w postaci pianek oraz żeli.
  • II stopnia – oprócz obrzęku i zaczerwienienia na skórze pojawiają się bolesne pęcherze. Oparzenia tego typu mogą powstać w wyniku kontaktu skóry z wrzącą wodą. Dane uszkodzenia goją się przez około 2 tygodnie, po oparzeniu może pozostać widoczna blizna.
  • III stopień – w danym przypadku dochodzi do uszkodzenia skóry na pełnej grubości, również tkanek głębokich, niekiedy aż do kości. Tego rodzaju oparzenia bardzo często wymagają leczenia w postaci przeszczepów skóry.

W przypadku odmrożeń posługujemy się 4-stopniową skalą:

  • I stopień – dochodzi do chwilowego zaburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych. Dane odmrożenie dotyczy zewnętrznych warstw skóry i charakteryzuje się bladą bądź sinoczerwoną barwą. Towarzyszyć mu może częściowa utrata czucia oraz ból i swędzenie.
  • II stopień – na skórze pojawiają się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Odczuwanie bólu jest zniesione.
  • III stopień – pojawia się martwica zewnętrznych warstw skóry o sinej barwie. Odczuwanie bólu jest zniesione.
  • IV stopień – dochodzi do głębokiej martwicy obejmującej także ścięgna i kości. Może pojawić się samodzielna amputacja odmrożonej części ciała. Odczuwanie bólu jest zniesione.

Oparzenia i odmrożenia – pierwsza pomoc

Podczas udzielania pierwszej pomocy osobie z oparzeniem należy odciąć źródło energii i opatrywać chorego w miejscu, które jest bezpieczne. Ranę powierzchniową należy schładzać przez minimum 15 minut i zabezpieczyć sterylnym opatrunkiem. Powinniśmy także jak najszybciej usunąć ze skóry poszkodowanego odzież i biżuterię, ponieważ na skutek urazu często pojawia się obrzęk. Jeżeli chory jest nieprzytomny i nie ma z nim kontaktu, wówczas należy wezwać pogotowie.

Z kolei w przypadku odmrożeń pierwszym działaniem podczas udzielania pierwszej pomocy powinna być ochrona poszkodowanego przed dalszym wyziębieniem. W tym celu należy zabrać chorego do ciepłego pomieszczenia. Następnie powinniśmy zdjąć wszystkie części odzieży, które są wilgotne, a także biżuterię i pierścionki. Odmrożone partie skóry należy delikatnie podgrzać. Możemy to zrobić np. przykładając ogrzany ręcznik. Dodatkowo należy wezwać pogotowie ratunkowe, szczególnie w przypadku gdy poszkodowany źle się czuje lub jest nieprzytomny.

Leczenie oparzeń i odmrożeń

W leczeniu oparzeń i odmrożeń I stopnia często stosuje się preparaty na skórę o działaniu miejscowym, dzięki którym proces gojenia ran przebiega szybciej. W naszym asortymencie znajdziesz kremy, aerozole, pianki oraz żele łagodzące do stosowania w przypadku oparzeń i odmrożeń. Aby pozbyć się blizn powstałych po uszkodzeniach skóry, warto sięgnąć po produkty, które zmniejszają ich widoczność. Znajdziesz je w Aptece dla Rodziny.