Nadmierne pocenie

Problemy z nadmierną potliwością potrafią uprzykrzyć życie każdemu. Szczególnie wtedy kiedy dodatkowo zapach naszego potu jest intensywny czujemy się zawstydzeni. Próbujemy różnych środków, jednak tradycyjne drogeryjne antyperspiranty nie powodują poprawy. W tej kategorii znajdziesz preparaty apteczne, które pomagają w walce z nadmiernym poceniem się. Proponujemy zarówno środki do stóp i dłoni, jak i do całego ciała.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 15

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 15

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Nadmierna potliwość – przyczyny

Przyczyny nadmiernej potliwości możemy podzielić na dwie grupy. Wyróżniamy bowiem potliwość pierwotną i wtórną. Pierwsza z nich jest uwarunkowana genetycznie i wynika z aktywacji gruczołów potowych w całym ciele przez układ nerwowy. Objawy potliwości pierwotnej nasilają się wraz ze wzrostem temperatury otoczenia. Natomiast potliwość o charakterze wtórnym wynika z występowania jakiejś choroby o podłożu hormonalnym lub neurologicznym.

Należy pamiętać, że pocenie się w wielu sytuacjach jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Kiedy jesteśmy zestresowani lub zdenerwowani często pobudzone zostają gruczoły potowe. Podobnie jest w miesiącach letnich, kiedy temperatury na zewnątrz sprawiają, że jest nam gorąco, a nasz organizm potrzebuje się schłodzić.

Nadmierne pocenie się w nocy

Problemy z nadmierną potliwością mogą nasilać się w godzinach nocnych. Często jest to efekt stosowanych przez nas leków. Potliwość wzmagają leki przeciwdepresyjne i sterydy. Nocne poty mogą mieć także związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w naszym organizmie. Nadmierne pocenie jest bowiem jednym z objawów menopauzy.

Nadmierna potliwość – domowe sposoby

Jeżeli problem z nadmierną potliwością okaże się poważny, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednak niezależnie od stosowanych preparatów, warto podjąć działania, które ograniczą pocenie się. Najważniejszą kwestią jest dbanie o higienę osobistą, w tym:

  • częste zmienianie ubrań, w tym bielizny,
  • kupowanie ubrań z naturalnych i oddychających materiałów,
  • korzystanie z wkładek pod pachy lub wkładów do butów, które chronią odzież przed potem,
  • spanie w bawełnianych piżamach.

Równie ważne jest dbanie o odpowiednią dietę i unikanie mocno przyprawionych potraw, które wzmagają uczucie ciepła i mogą pobudzać gruczoły potowe.

Leczenie nadmiernej potliwości

Jeżeli mamy do czynienia z nadmiernym poceniem się o charakterze wtórnym, aby rozwiązać ten problem, należy zadbać o wyeliminowanie przyczyny, która je powoduje. Natomiast w przypadku nadmiernej potliwości pierwotnej możemy jedynie podejmować działania, które zahamują dany proces. W tym celu często stosuje się preparaty zmniejszające aktywność gruczołów potowych. W Aptece dla Rodziny znajdziesz pudry lecznicze do stosowania na skórę oraz płyny i żele na nadmierną potliwość stóp i dłoni. Oferujemy także specjalistyczne antyperspiranty i aerozole, które neutralizują nieprzyjemny zapach potu. Problem nadmiernej potliwości można także próbować zwalczać od wewnątrz organizmu. W tym celu stosuje się tabletki hamujące nadmierne pocenie się, a także zioła, takie jak szałwia, pokrzywa i skrzyp polny.