Łysienie

Łysienie jest to powszechnie występująca dolegliwość. Z problemem łysienia spotykają się osoby w różnym wieku i różnej płci, w tym dzieci. Może być ono konsekwencją szeregu innych problemów zdrowotnych, w tym zmian hormonalnych. W tej kategorii znajdziesz preparaty, które zostały stworzone, aby pomagać w walce z tym dokuczliwym problemem skórnym.  

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 9

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 9

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Rodzaje łysienia

Pojawienie się łysienia może być spowodowane szeregiem różnych przyczyn. W zależności od ich charakteru wyróżniamy bowiem różne typy łysienia. W podstawowym podziale występuje łysienie genetyczne oraz egzogenne, czyli wynikające z działania czynników zewnętrznych na komórkę włosa. Do najczęściej występujących rodzajów łysienia zaliczamy: łysienie plackowate, androgenowe oraz telogenowe.

Łysienie androgenowe

Dany typ łysienia wynika z nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na działanie androgenów. Jest to również najczęściej występujący typ tej dolegliwości. Dotyka on ponad 70 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet. U panów najczęściej występuje ubytek włosów na skroniach (tzw. zakolach) oraz na wierzchołku, natomiast u pań przerzedzenie pojawia się na czubku głowy.

Łysienie plackowate

Jest to choroba, która dotyka owłosioną skórę głowy i może dotykać wszystkich partii włosów. Łysienie plackowate często przenosi się także na twarz oraz pozostałe części ciała, takie jak brwi czy rzęsy. Objawia się ono pojawieniem się charakterystycznych „placków” pozbawionych włosów. Najczęściej są one wielkości pięciozłotówki Danym objawom nie towarzyszy fizyczny ból.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe jest najczęstszą przyczyną widocznego przerzedzenia włosów. Dana dolegliwość polega na skróceniu fazy wzrostu włosa. Cechą charakterystyczną łysienia telogenowego jest jego utajony przebieg. Z tego względu aby znaleźć źródło problemu, należy przeprowadzić szczegółowe badanie trychologiczne.

Przyczyny łysienia

Do najczęstszych przyczyn związanych z występowaniem łysienia zaliczamy:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • stres,
  • anemię,
  • zbyt restrykcyjną, wyniszczającą dietę oraz głodówki,
  • odstawienie środków antykoncepcyjnych zawierających dużą dawkę estrogenów,
  • niewłaściwą pielęgnację,
  • nieleczony łupież,
  • zaburzenia hormonalne,
  • menopauzę.

Łysienie - jak z nim walczyć i jak je leczyć?

Łysienie jest problemem skórnym, który zdecydowanienajczęściej skłania nas do odwiedzenia gabinetu trychologa. Aby dobrać odpowiednie leczenie konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego oraz wykonanie wszystkich niezbędnych badań. Na tej podstawie lekarz jest bowiem w stanie wskazać przyczynę choroby, rozpoznać jej rodzaj oraz zaproponować skuteczną kurację.

Czas trwania leczenia jest zależny od diagnozy lekarskiej. Najważniejsze to wdrożyć odpowiednie działania na jak najwcześniejszym etapie choroby, a następnie systematycznie stosować się do zaleceń. W leczeniu łysienia skuteczne okazują się szampony, a także płyny lecznicze na skórę głowy. Znajdziesz je w naszym asortymencie. Ich celem jest wzmocnienie włosów oraz stymulowanie ich wzrostu. Dodatkowo wykazują one działanie łagodzące.