Łupież

Łupież jest to najczęstsza choroba skóry, która ma skłonność do nawracania. Charakter danej dolegliwości jest przewlekły. Najczęściej łupież pojawia się w przypadku osób mających przetłuszczającą się skórę głowy, może jednak pojawić się także na skórze suchej lub wrażliwej. W tej kategorii znajdziesz preparaty łagodzące objawy łupieżu, wspierające walkę z łupieżem tłustym i suchym.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 24

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 24

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Objawy i rodzaje łupieżu

Podstawowym objawem łupieżu jest wzmożone łuszczenie się skóry głowy. Często towarzyszy mu mniej lub bardziej nasilony łojotok. Dodatkowo może pojawić się świąd i zaczerwienienie skóry. W zależności od rodzaju łupież może występować na różnych częściach ciała, w różnym wieku oraz u osób różnej płci. Do najbardziej popularnych rodzajów łupieżu zaliczamy: łupież suchy, łupież tłusty oraz łupież pstry.

Łupież pstry

Dany typ łupieżu charakteryzuje się brunatnymi lub różowymi plamami. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na barkach, plecach, karku oraz w rejonie klatki piersiowej.

Łupież suchy

Dana dolegliwość charakteryzuje się zmianami, które pojawiają się najczęściej na owłosionej skórze głowy. Mogą także wystąpić na brwiach oraz rzęsach. Martwy naskórek złuszcza się w postaci białych lub srebrnych łusek. Danym zmianom może towarzyszyć świąd skóry.

Przyczyny łupieżu

Wystąpienie łupieżu związane jest z szeregiem czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych, w tym m.in.:

  • nadmiernego pocenia się,
  • braku odpowiedniej higieny osobistej,
  • skłonności do przetłuszczania się skóry,
  • nieodpowiedniego dobrania kosmetyków pielęgnacyjnych lub stosowania żeli i lakierów, które zatykają ujścia mieszków włosowych,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • osłabienia układu odpornościowego,
  • stosowania niewłaściwej diety, bogatej w cukry i tłuszcze nasycone.

Dodatkowo wyróżnia się tzw. łupież kosmetyczny. Jest on wynikiem stosowania nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i myjących, a także zabiegów fryzjerskich. W efekcie skóra staje się przesuszona, pojawiają się zaczerwienienia i uczucie swędzenia.

Jak leczyć łupież?

Łupież rozwija się w wyniku działania grzybów chorobotwórczych. W związku z tym leczenie warto rozpocząć od preparatów przeciwgrzybiczych. W tym celu stosuje się odpowiednie szampony i kuracje. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór tego typu preparatów. Zawierają one w swoim składzie kwas salicylowy, który wpływa na poprawę kondycji skóry. Proponujemy także szampony przeciwłupieżowe dostępne bez recepty. Wykazują one działanie łagodzące na skórę głowy, dzięki czemu możemy uniknąć podrażnień. Pamiętaj, że nie należy zaniedbywać pierwszych objawów łupieżu. Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym lepiej.

Łupież jest dolegliwością, która ma skłonność do nawracania, dlatego tak ważne jest, aby stale dbać o odpowiednią higienę. Dodatkowo warto pamiętać, że może się ona nasilać w okresach silnego stresu. Z tego względu dobrze jest zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku i wysypiać się. Kluczowym czynnikiem jest także stosowanie odpowiedniej, zdrowej diety.