Leki na kurzajki i brodawki
Preparaty na kurzajki i brodawki pomagają pozbyć się nieestetycznych, a czasem również bolesnych zmian na skórze. W leczeniu brodawek zastosowanie znalazły leki z kwasami i krioterapia.
Lek na kurzajki bez recepty
Lek na brodawki (określane również jako kurzajki) stosuje się miejscowo, w obszarze w którym pojawiła się ta zmiana. Wśród najbardziej skutecznych preparatów na kurzajki i brodawki wymienia się najczęściej środki z kwasem salicylowym i krioterapię. Leki z kwasem salicylowym powodują stopniowe złuszczanie brodawki. Zmiękczają ją, dzięki czemu pomagają się jej pozbyć. Kwas salicylowy znajduje się w płynie na kurzajki, a także w plastrach na kurzajki. Decydując się na ten rodzaj terapii należy pamiętać o konieczności regularnego nakładania płynu lub zmieniania plastrów. Płyn na kurzajki najczęściej trzeba nakładać 2 razy dziennie, a plastry na kurzajki zaleca się zmieniać raz na dobę.
Środek na kurzajki warto aplikować ostrożnie, aby nie uszkodzić zdrowej skóry. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie zdrowego naskórka otaczającego brodawkę np. przy pomocy wazeliny. Zmniejszy to ryzyko wpływu żrącej substancji na zdrowe komórki.
Dobry preparat na kurzajki
Wysoką skutecznością w usuwaniu kurzajek wyróżniają się też preparaty do krioterapii. Metoda ta polega na wymrażaniu zmiany. Niska temperatura niszczy brodawkę. Preparat na kurzajki trzeba przyłożyć do brodawki i przytrzymać. Zmiana powinna odpaść w przeciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni. Jeśli tak się nie dzieje, można powtórzyć zabieg. Istotną zaletą preparatów na brodawki do krioterapii jest duża wygoda stosowania i konieczność tylko jednorazowego lub dwurazowego użycia. Najczęściej wystarczy bowiem jedynie raz lub dwa razy wymrozić kurzajkę, aby odpadła. Metoda ta wymaga jedna pewnej precyzji. Wykorzystywany w niej ciekły azot może silnie podrażnić zdrową skórę, jeśli będzie miał z nią kontakt.
Środki na kurzajki – preparaty dla dorosłych i dzieci
Lek na brodawki może być stosowany samodzielnie jeśli brodawki są pojedyncze i nie występują na twarzy. Preparaty na kurzajki mogą być wykorzystywane do leczenia zmian nie tylko u osób dorosłych, ale również nastolatków i dzieci. Część leków na kurzajki można stosować od 2. roku życia, inne od 4. roku, a pozostałe u starszych dzieci. Zawsze trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi wieku, powyżej którego korzystanie z danego preparatu na brodawki jest bezpieczne.
Leki na kurzajki i brodawki przyspieszają pozbycie się tych zmian. Mogą one ustąpić bez żadnego leczenia, jednak zajmuje to nawet kilkanaście miesięcy do dwóch lat. Przed użyciem preparatu na brodawki często zaleca się namoczenie zmiany w wodzie i delikatnie starcie jej zewnętrznej powierzchni. Warto pamiętać, że próby wycinania lub wyrywania kurzajki są zdecydowanie przeciwwskazane. Bardzo wysokie jest wówczas ryzyko uszkodzenia zdrowej skóry. Nie zaleca się też drapania brodawek, ponieważ może to spowodować pojawianie się zmian w innych miejscach. Brodawki mają bowiem podłoże wirusowe. Może więc dojść do rozprzestrzeniania wirusa na inne obszary skóry.