Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Lek przeciwalergiczny, antagonista receptora histaminowego H1.
Dodatkowe działanie polega na stabilizacji komórek tucznych oraz hamowaniu przenikania, aktywacji i degranulacji granulocytów kwasochłonnych. Preparat nie zawiera konserwantów, dostępny jest w butelce wielodawkowej z membraną filtrującą pozwalającą chronić roztwór przed skażeniem mikrobiologicznym w trakcie stosowania. Ketotifen podany do worka spojówkowego praktycznie nie przenika do krwiobiegu.
Sposób użycia
Sposób podania. Przed pierwszym użyciem należy usunąć 5 pierwszych kropli (czynność ta nie jest konieczna przy kolejnych zastosowaniach leku). W celu uniknięcia zakażenia kropli nie dotykać oka, powiek lub innych powierzchni końcówką zakraplacza. Po zakropleniu należy zamknąć powiekę i ucisnąć wewnętrzny kącik oka przez 1-2 minuty - pomoże to zmniejszyć wchłanianie ogólnoustrojowe. Jeśli preparat stosowany jest jednocześnie z innymi lekami podawanymi do oka, należy zachowywać odstęp co najmniej 5 minut pomiędzy kolejnymi dwoma wkropleniami.
Dawkowanie
Dorośli, osoby w podeszłym wieku i dzieci (w wieku 3 lat i starsze): 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę.
Wskazania
Objawowe leczenie sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Skład
1 ml zawiera 0,345 mg wodorofumaranu ketotifenu, co odpowiada 0,25 mg ketotifenu.
Ciąża i karmienie piersią
Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Stężenia ogólnoustrojowe leku po podaniu do worka spojówkowego są znacznie mniejsze niż po podaniu doustnym. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania preparatu kobietom w ciąży. Preparat można stosować w czasie laktacji.
Stosowanie innych leków
Stosowany doustnie ketotifen może nasilać działanie leków hamujących czynność OUN, leków przeciwhistaminowych oraz alkoholu - nie obserwowano takiego działania po podaniu ketotifenu w postaci kropli do oczu, nie można go jednak wykluczyć.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Pacjenci, u których po podaniu preparatu wystąpią zaburzenia widzenia lub senność, nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Działania niepożądane
Często: podrażnienie oka, ból oka, punkcikowate zapalenie rogówki, punktowa nadżerka (erozja) nabłonka rogówki.
Niezbyt często: nadwrażliwość, ból głowy, niewyraźnie widzenie (podczas zakraplania), zespół suchego oka, zaburzenia powiek, zapalenie spojówek, światłowstręt, wylew spojówkowy, suchość w ustach, wysypka, wyprysk, pokrzywka, senność.
Po wprowadzeniu preparatu do obrotu obserwowano także następujące zdarzenia niepożądane (częstość nieznana): reakcje nadwrażliwości, w tym miejscowa reakcja alergiczna (głównie kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk oczu, świąd i obrzęk powiek), uogólnione reakcje alergiczne, w tym opuchnięcie/obrzęk twarzy (w niektórych przypadkach związanych z kontaktowym zapaleniem skóry) oraz zaostrzenie istniejących wcześniej stanów alergicznych, takich jak astma i egzema; zawroty głowy.
Adres producenta/dystrybutora
ul. Cicha 7
00-353 Warszawa
Kod EAN
5909990826087