Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Preparat łagodzący objawy przeziębienia i grypy. Salicylamid działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn na skutek zahamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. T0,5 wynosi 1,2 h. Rutozyd wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza ich przepuszczalność i łamliwość. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Wpływa stabilizująco na działanie wit. C i zwiększa wchłanianie kwasu askorbowego. Metabolizowany jest w jelicie cienkim i okrężnicy, a wydalany z moczem w formie metabolitów i z kałem w formie niezmienionej. Wit. C ma udział w procesach oksydacyjno-redukcyjnych zachodzących w ustroju oraz w wielu procesach metabolicznych. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe, uszczelnia naczynia włosowate oraz przyspiesza krzepnięcie krwi. Jest niezbędna do syntezy kolagenu i substancji międzykomórkowej. Dobrze wchłania się po podaniu doustnym. Metablizowana jest w wątrobie, a wydalana z moczem. Wiąże się z białkami w ok. 25%. Przenika przez łożysko i do mleka matki. Wraz z salicylamidem szybko przenika do wielu tkanek tj.: mięśnie, wątroba i mózg. Cynk jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozmnażania. Wywiera korzystny wpływ na procesy gojenia się ran i regeneracji tkanek; jest potrzebny do utrzymania właściwej struktury kwasów nukleinowych, białek i błon komórkowych. Wpływa na utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy A we krwi. Po wchłonięciu łączy się z białkiem metalotioneiną w obrębie jelit. Cynk znajdujący się surowicy krwi łączy się w 60% z albuminami, w 30-40% z α2-makroglobuliną lub transferyną, w 1% z aminokwasami, głównie z histydyną i cysteiną. Tmax wynosi 2 h. Wydalany jest głównie z kałem (90%), w mniejszym stopniu w moczu i z potem.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat: 1 tabl. 3 razy na dobę, w czasie posiłku, popijając szklanką wody. Należy stosować najmniejsze skuteczne dawki. Leczenie objawowe bez porady lekarskiej należy prowadzić najkrócej jak to możliwe. Jeżeli objawy nie ustąpią po 3-5 dniach leczenia lub nasilą się (nawet przed upływem tego czasu) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Wskazania
Gorączka i objawy związane z przeziębieniem lub grypą, bóle głowy, wspomaganie odporności organizmu w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C i cynk oraz uszczelnianie naczyń włosowatych.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na NLPZ. Astma z polipami nosa (wywołana lub zaostrzona przez kwas acetylosalicylowy). Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (cukrzyca, mocznica, tężyczka). Zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilia, trombocytopenia). Genetycznie uwarunkowany niedobór G-6-PD (ryzyko hemolizy po długotrwałym, doustnym przyjmowaniu kwasu askorbowego). Kamica nerkowa w wywiadzie (ryzyko powstawania kamieni moczowych po zastosowaniu dużych dawek kwasu askorbowego). Hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna, nadmierna ilość kwasu moczowego we krwi lub szczawianów w moczu. Ciężka niewydolność serca. Ciąża. Karmienie piersią. Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach 15 mg tygodniowo lub większych. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 16 lat (poza rzadkimi chorobami, takimi jak np. choroba Kawasaki), ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye`a. Preparat zawiera lecytynę sojową i jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na orzeszki ziemne lub soję.
Skład
1 tabl. powl. zawiera 300 mg salicylamidu, 200 mg kwasu askorbowego, 50 mg rutozydu oraz 5 mg cynku (w postaci glukonianu cynku). Preparat zawiera tartrazynę (E 102), żółcień pomarańczową FCF (E 110) oraz lecytynę sojową (E 322).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ostrożnie stosować w astmie oskrzelowej (możliwość nasilenia napadów astmy), w niewydolności wątroby lub nerek, u pacjentów po przebytej chorobie wrzodowej i krwawieniach z przewodu pokarmowego oraz u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Alkohol może nasilać działania niepożądane leku. Preparat zawiera tartrazynę (E 102) oraz żółcień pomarańczową FCF (E 110) i może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera lecytynę sojową (E 322) - nie stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję.
Ciąża i karmienie piersią
Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią (bezpieczeństwo stosowania nie zostało ustalone). Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (enzym uczestniczący w syntezie prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.
Stosowanie innych leków
Salicylamid: zwiększa stężenie kwasu acetylosalicylowego i NLPZ (np. ibuprofen, diklofenak) w surowicy krwi; nasila objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego podczas równoczesnego stosowania z kortykosteroidami; nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (tolbutamid, chlorpropamid), leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i heparyny (większe ryzyko krwawień i wydłużenia czasu krwawienia), kwasu walproinowego oraz sulfonamidów; nasila toksyczny wpływ metotreksatu na szpik kostny (zmniejszony klirens nerkowy metotreksatu podczas jednoczesnego stosowania z lekami przeciwzapalnymi oraz wypieranie przez salicylany metotreksatu z połączeń z białkami osocza). Stosowanie preparatu jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych jest przeciwwskazane; nasila działanie digoksyny; zmniejsza skuteczność leków stosowanych w dnie moczanowej (probenecyd, sulfinpirazon). Kwas askorbowy: może zmniejszać skuteczność warfaryny i stężenie flufenazyny w osoczu; zmniejsza pH moczu, co może mieć wpływ na wydalanie innych, równocześnie stosowanych leków; może fałszować wyniki niektórych testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną). Rutozyd: nie należy stosować z sulfonamidami. Cynk. Sole cynku zmniejszają wchłanianie: tetracyklin (lek przyjmować co najmniej 2h po zastosowaniu tetracyklin); miedzi (długotrwałe przyjmowanie cynku w wysokości 100-150 mg na dobę może hamować wchłanianie miedzi; lek przyjmować co najmniej 2h po zastosowaniu związków miedzi); żelaza (lek przyjmować co najmniej 2h po zastosowaniu preparatów żelaza); chemioterapeutyków przeciwbakteryjnych z grupy chinolonów, w tym fluorochinolonów. Wchłanianie soli cynku mogą zmniejszać: kwas foliowy; penicylamina i inne substancje chelatujące (pomiędzy zastosowaniem penicylaminy i soli cynku powinny być co najmniej 2h przerwy); związki wapnia i żelaza. Tiazydowe leki moczopędne zwiększają wydalanie cynku z moczem.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brak danych na temat przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania preparatu.
Działania niepożądane
Działania niepożądane związane z przyjmowaniem salicylamidu. Rzadko (po dawkach salicylamidu wynoszących 325-600 mg, częściej po dawkach wyższych): zawroty głowy, senność, bóle głowy, nudności, wymioty, skurcze w obrębie jamy brzusznej, uczucie palenia za mostkiem, brak łaknienia, biegunka, podrażnienie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (nadżerki i owrzodzenia), suchość w jamie ustnej, zaczerwienienie twarzy, wysypka, nadmierna potliwość. Nie obserwowano wyraźnego związku między stosowaniem salicylamidu i krwawieniem z przewodu pokarmowego. Leku nie należy stosować u pacjentów, u których kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ wywoływały wysypkę, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, nieżyt nosa lub wstrząs. Chociaż nie dowiedziono, że salicylamid wywołuje wszystkie działania niepożądane charakterystyczne dla salicylanów, to ze względu na podobieństwo budowy i działania farmakologicznego istnieje możliwość ich wystąpienia. Działania niepożądane związane z przyjmowaniem kwasu askorbowego: kwas askorbowy zmniejsza pH moczu, co ułatwia wytrącanie się moczanów, cystyny lub szczawianów; może fałszować wyniki niektórych testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną). Działania niepożądane związane z przyjmowaniem cynku: nudności, wymioty, biegunka, ból głowy.
Adres producenta/dystrybutora
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański
Kod EAN
5903060610460