Afty, choroby dziąseł i przyzębia

Afty są to bolesne zmiany, które pojawiają się w jamie ustnej w wyniku infekcji wirusowej. Przyczyn ich występowania możemy dopatrywać się w braku odpowiedniej higieny. Choroby, które atakują nasze dziąsła i przyzębie mogą skutecznie obniżyć jakość naszego życia. Wywołany przez nie ból sprawia, że nie jesteśmy w stanie w pełni cieszyć się życiem. W tej kategorii znajdziesz preparaty o działaniu łagodzącym na afty, które sprawdzą się również w przypadku chorób dziąseł i przyzębia.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 43

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 43

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Afty – przyczyny występowania

Przyczyny powstawania aft nie są jednoznacznie określone. O ich pojawieniu się może decydować szereg czynników. Afty mogą mieć także charakter przewlekły. Do najczęstszych przyczyn związanych z pojawianiem się aft zaliczamy:

  • próchnicę i inne choroby zębów,
  • zaniedbania w higienie jamy ustnej,
  • źle dobrane protezy zębowe,
  • urazy powstałe w wyniku noszenia aparatu ortodontycznego,
  • przyjmowanie antybiotyków,
  • alergię,
  • stres,
  • uwarunkowania związane z genetyką,
  • spożywanie dużych ilości wysoko przetworzonej żywności.

Małe afty pojawiają się stosunkowo często, jednak dość szybko znikają i nie powodują blizn. Zdecydowanie bardziej uciążliwą dolegliwością jest pojawienie się dużych aft, które utrudniają jedzenie i mówienie. Najczęściej są one zlokalizowane na podniebieniu lub w okolicach gardła. Może pojawić się także afta w gardle oraz afta na języku. Proces ich gojenia trwa znacznie dłużej i może wiązać się z powstawaniem blizn. Niezależnie od tego czy afty, które Ci dokuczają, są małe, czy też duże, w naszej aptece znajdziesz produkty przeznaczone do łagodzenia ich objawów. Proponujemy żele, płyny oraz aerozole na stany zapalne w jamie ustnej. Sprawdzą się one w przypadku aft, pleśniawek i innych chorób dziąseł i przyzębia.

Afty – leczenie

Leczenie aft i innych chorób dziąseł należy rozpocząć od wyeliminowania przyczyny ich powstawania. W pierwszej kolejności zalecana jest więc wizyta u dentysty i higienizacja i wypełnienie wszystkich ewentualnych ubytków w zębach. Dodatkowo warto spróbować zmienić swoje nawyki żywieniowe i ograniczyć spożycie kwaśnych produktów oraz gorących dań. Powodują one bowiem nadmierne podrażnienie śluzówki.

Domowe sposoby na afty

W przypadku aft możliwe jest podjęcie leczenia na własną rękę w domowych warunkach. Niektóre domowe sposoby mogą bowiem złagodzić uczucie pieczenia i bólu, który często towarzyszy aftom. Jednym z nich jest stosowanie płukanki z roztworu soli. Można także sięgnąć po napary ziołowe, głównie z rumianku, dębu i tymianku. Działanie łagodzące na afty mają także domowe okłady – z wody utlenionej lub torebki herbaty.

Co stosować na afty?

Aby pozbyć się bolesnego problemu, możemy także sięgnąć po preparaty apteczne dostępne bez recepty. W asortymencie Apteki dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór tego typu produktów. Proponujemy żele, aerozole, maści, koncentraty oraz płyny łagodzące stany zapalne. Możesz także sięgnąć po tabletki do ssania, które również wykazują działanie łagodzące w przypadku chorób jamy ustnej.