Termometr do mierzenia temperatury ciała - elektroniczny i bezdotykowy
Szklany termometr bezrtęciowy czy też termometr bezdotykowy to urządzenie, które jest nieodzownym elementem domowej apteczki. Umożliwia kontrolowanie ciepłoty ciała i ułatwia podejmowanie decyzji terapeutycznych. Dostępne termometry różnią się pod względem mechanizmu działania, wygody stosowania czy chociażby ceny.
Dobry termometr z apteki, czyli jaki?
Wybór termometru zależy w dużej mierze od potrzeb pacjenta oraz jego preferencji. Każdy rodzaj termometru ma swoje zalety i pewne ograniczenia. Obecnie wybór tego rodzaju urządzeń jest na tyle duży, że z pewnością znajdzie się produkt, który odpowiada na oczekiwania nawet najbardziej wymagających pacjentów. Termometr do mierzenia temperatury może być przydatny w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego też warto posiadać go w domowej apteczce, aby w razie potrzeby móc szybko po niego sięgnąć.
Termometr bezrtęciowy jest łatwy w obsłudze, a do tego niedrogi. Jego wadą jest jednak dość długi czas przeprowadzenia pomiaru, który wynosi ok. kilku minut. Obecność szklanej obudowy sprawia, że podczas używania go do pomiaru temperatury u dziecka, wymagana jest stała kontrola urządzenia przez opiekuna. Termometr elektroniczny dotykowy również jest prosty w użytkowaniu. Umożliwia szybsze przeprowadzenie pomiaru ciepłoty ciała, a o jego zakończeniu najczęściej informuje charakterystyczny dźwięk.
Termometr elektroniczny – apteka oferuje zarówno dotykowe termometry elektroniczne, jak i elektroniczne termometry przeznaczone do pomiaru temperatury na czole. Szczególnie preferowane są termometry elektroniczne do ucha. Jeśli pomiar zostanie prawidłowo przeprowadzony, uzyskany wynik jest rzetelny i wiarygodny. Dużym zainteresowaniem cieszą się termometry bezdotykowe, przy pomocy których można przeprowadzić pomiar na czole. Ich zaletą jest brak kontaktu ze skórą, możliwość szybkiego przeprowadzenia badania oraz wygoda użytkowania. Termometr bezdotykowy pozwala na sprawdzenie temperatury u dziecka w czasie snu, bez konieczności jego wybudzania.
Jak wybrać dobry termometr dla dziecka i dorosłego?
Dobry termometr bezdotykowy lub dotykowy powinien być dobrany na podstawie potrzeb pacjenta lub jego rodziny. Warto kierować się też wiekiem domowników. U noworodków zalecanym miejscem pomiaru ciepłoty ciała jest pacha. W tym przypadku najlepiej więc sprawdzi się bezrtęciowy lub elektroniczny termometr pod pachę. U niemowląt (dzieci powyżej 28 dnia życia) i starszych dzieci rekomendowane jest sprawdzanie temperatury nie tylko pod pachą, ale również w uchu lub w odbycie. Dobrym wyborem mogą być więc zarówno wspomniane wcześniej urządzenia, jak i termometr elektroniczny do ucha.
Wybierając termometr medyczny dla starszych dzieci i/lub osób dorosłych, można zdecydować się na tradycyjny termometr bezrtęciowy lub elektroniczny, które przeprowadzą pomiar pod pachą lub w ustach, a także na termometr na podczerwień, dzięki któremu można sprawdzić temperaturę w uchu. Jeśli zachodzi potrzeba kontrolowania nie tylko temperatury ciała, ale też temperatury otoczenia, dobrym wyborem może być termometr bezdotykowy. Przy jego pomocy można w wygodny i łatwy sposób kontrolować temperaturę wody przygotowanej do kąpieli dziecka czy chociażby temperatury pokarmu w butelce.
Termometr medyczny – jak do prawidłowo używać?
Na wiarygodność wyniku badania wpływa nie tylko jakość zakupionego urządzenia, ale również sam sposób przeprowadzania pomiaru. Ważne jest wykonywanie badania w tym samym miejscu. Oznacza to, że mierząc temperaturę dziecku pod pachą, należy przy ponownym sprawdzaniu temperatury również umieścić urządzenie pod pachą. Daje to lepszy, bardziej rzetelny obraz tego, jak kształtuje się ciepłota ciała dziecka. Temperatura w dwóch różnych miejscach ciała jest odmienna, przez co porównywanie takich wyników jest błędne.
Nie zaleca się przeprowadzania pomiaru temperatury po intensywnym wysiłku lub gwałtownym płaczu u dziecka. Zachodzi wówczas wysokie ryzyko uzyskania podwyższonego wyniku. Korzystając z termometru bezdotykowego lub termometru dotykowego, warto też znać zakresy temperatury prawidłowej i gorączki. W zależności bowiem od miejsca pomiaru inna wartość świadczy o gorączce. Przykładowo, termometr pod pachę wskazujący na 37,4 stopni C informuje o gorączce. Podczas wykonywania badania w odbycie, dopiero od 38 stopni C rozpoznawana jest gorączka.
Termometr bezrtęciowy, przy pomocy którego przeprowadzany jest pomiar w ustach, nie powinien być użytkowany bezpośrednio po spożyciu zimnych lub gorących napojów. Wcześniejsze zażycie gorącej kąpieli również może zafałszować wynik. Przy korzystaniu z termometru do ucha lub na czoło bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących prawidłowego wykonania pomiaru. W instrukcji obsługi wybranego termometru znajdują się konkretne wskazówki, co do dokładnego miejsca pomiaru i odległości od skóry w przypadku termometru bezdotykowego. Korzystając z tego typu urządzenia, istotne jest też odsunięcie na bok włosów oraz przetarcie czoła, w celu pozbycia się ewentualnego potu i innych zanieczyszczeń. Skóra w miejscu pomiaru powinna być zawsze sucha i czysta. Obecność ewentualnych zabrudzeń lub potu może bowiem zaburzać pomiar. Wszystkie termometry wymagają też odpowiedniego wyczyszczenia zaraz po ich użyciu.
Termometr bezdotykowy – apteka oferuje szeroki wybór termometrów bezdotykowych i dotykowych. Wybór dobrej jakości urządzenia, umiejętność prawidłowego przeprowadzenia badania oraz interpretacji uzyskanych wartości, wpływają na wysoką wiarygodność pomiaru i znacząco ułatwiają podejmowanie decyzji dotyczących np. podania leku przeciwgorączkowego lub konieczności konsultacji z lekarzem.