Leki na serce i krążenie

Tabletki na serce oraz preparaty wspomagające krążenie krwi w naczyniach korzystnie wpływają na pracę mięśnia sercowego oraz zmniejszają lepkość krwi i poprawiają jej przepływ. Ich stosowanie ma na celu wsparcia układu sercowo-naczyniowego, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce i terapii wielu schorzeń, m.in. nadciśnienia tętniczego, czy zakrzepicy prowadzącej do udaru lub zawału. Dostępne na rynku preparaty wspomagające serce i krążenie to nie tylko tabletki, ale również popularne krople na serce bez recepty, zioła w formie sypkiej oraz syropy. 

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 275

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 275

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Normalizujące leki na serce

 

Popularne preparaty kardiologiczne dostępne bez recepty to krople na serce. Zawierają one w swoim składzie alkoholowe ekstrakty z ziół korzystnie wpływających na pracę mięśnia sercowego. Najważniejsze z nich to:

·         Serdecznik- stabilizuje rytm serca i działa łagodnie przeciwarytmicznie w przypadku kołatań wywołanych stresem, reguluje ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem na tle emocjonalnym, obniża napięcie nerwowe i łagodzi stres, wzmacnia serce, zwiększając siłę skurczu mięśnia sercowego. 

·         Głóg- wzmacnia mięsień sercowy i poprawia jego wydolność oraz ukrwienie serca, rozszerzając naczynia wieńcowe, działa łagodnie przeciwarytmicznie w przypadku niemiarowości i kołatania wywołanego stresem, a dodatkowo obniża ciśnienie krwi i koi nerwy.

·         Konwalia majowa- wzmacnia siłę skurczową mięśnia sercowego i poprawia jego wydolność, pomaga w regulacji nieregularnego rytmu serca, zwłaszcza w przypadkach bradykardii (wolnego rytmu) i poprawia krążenie, ponieważ zwiększona siła skurczu i lepsza wydolność serca wspierają przepływ krwi w całym organizmie.

·         Waleriana- znany ze swojego działania na układ nerwowy pośrednio sprawdza się również w łagodzeniu różnych dolegliwości ze strony mięśnia sercowego wywołanych głównie przez stres i napięcie emocjonalne.

O tyle, o ile konwalia majowa czy serdecznik lekarski to zioła spotykane głównie w kroplach nasercowych, to głóg występuje również w formie soków i tabletek na serce. Są to bardzo popularne preparaty wśród osób chcących wspomagać układ krążenia i pracę serca. Ziołowe leki na serce bez recepty działają zwykle wspomagająco. W przypadku poważniejszych problemów kardiologicznych zawsze należy skonsultować się ze specjalistą.

Nie tylko zioła wpływają korzystnie na pracę serca, jego wydolność i odżywienie. Ważne makroelementy wspierające pracę mięśnia sercowego to przede wszystkim magnez i potas. Pierwiastki te stabilizują rytm serca, odpowiadając za przewodnictwo elektryczne mięśnia sercowego, a ich właściwy poziom normalizuje ciśnienie tętnicze krwi. Co więcej, magnez ma także wpływ na układ nerwowy i zmniejszając wrażliwość na stres, łagodzi wszelkie objawy ze strony serca (np. palpitacje czy uczucie ucisku na tle nerwowym). To właśnie niedobory magnezu i potasu mogą objawiać się m.in. niemiarowością rytmu serca. Również kardiolodzy często zalecają suplementację preparatami magnezu i potasu, szczególnie w przypadku pacjentów z nadciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca i nerwicą sercową.

 

 

Leki na krążenie dostępne bez recepty

 

Najbardziej skuteczny lek na krążenie znany od lat i dostępny bez recepty to kwas acetylosalicylowy. Substancja ta należy do grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ale w niskich dawkach, tj. zwykle 75 – 150 mg stosowana jest w celu rozrzedzania krwi w profilaktyce przeciwzawałowej. Kwas acetylosalicylowy blokuje cyklooksygenazę 1, enzym znajdujący się w płytkach krwi, co prowadzi do zahamowania produkcji tromboksanu A2 – substancji odpowiedzialnej za zlepianie się płytek i skurcz naczyń. Tym samym zmniejsza się zdolność płytek do tworzenia zakrzepów. Takie działanie przeciwzakrzepowe utrzymuje się przez cały czas życia płytki, tj. 7–10 dni. Leki z kwasem acetylosalicylowym stosuje się długotrwale, zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Ze względu na swój mechanizm działania kwas acetylosalicylowy stosowany przewlekle może drażnić śluzówkę żołądka i wywoływać nadżerki, dlatego zawsze warto wybierać lek na serce bez recepty z tym składnikiem w formie tabletek dojelitowych.

Nie tylko hamowanie agregacji płytek krwi jest ważne w profilaktyce przeciwzakrzepowej, warto również zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu. Oczywiście w utrzymaniu właściwego lipidogramu pomoże odpowiednia dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli jednak konieczne jest jej uzupełnienie, warto sięgać po kwasy omega-3. Składnik ten stosowany regularnie zmniejsza poziom trójglicerydów, podobnie jak „złego cholesterolu” (LDL), a jednocześnie podnosi stężenie „dobrego cholesterolu” (HDL). Ponadto kwas EPA i DHA hamują agregację płytek, wpływają na elastyczność naczyń oraz działają przeciwzapalnie. Ten profil aktywności tego ważnego w diecie składnika sprawia, że jest on tak popularny w profilaktyce zakrzepowo-zatorowej. Kwasy omega-3 to nie jedyne leki na cholesterol, a raczej suplementy, które stosuje się w celu poprawy lipidogramu.  Popularnym składnikiem, wykazującym taką aktywność jest monakolina K - naturalna statyna, tj. lek obniżający endogenną syntezę cholesterolu w wątrobie, pozyskiwana ze sfermentowanego czerwonego ryżu. Niekiedy ich skład uzupełniony jest o bogaty w antyoksydanty sok bergamotowy, koenzym Q10, który bierze udział w metabolizmie energetycznym organizmu oraz wyciąg z czosnku znany ze swojego korzystnego wpływu na poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi.

 

 

Tabletki na krążenie i dobrą pracę serca- suplementy wspomagające układ sercowo-naczyniowy

 

Dla sprawnego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego ważne jest również zadbanie o dobre funkcjonowanie naczyń żylnych oraz parametry krwi. Dlatego w kategorii „Leki na serce i krążenie” znaleźć również leki na niedokrwistość, zawierające żelazo, witaminy z grupy B, witaminę C oraz inne składniki pomagające w prawidłowym tworzeniu czerwonych krwinek i hemoglobiny oraz wspomagające transport tlenu w organizmie, czy też niwelujące uczucie zmęczenia i inne objawy związane z niedokrwistością. Z kolei leki na żylaki mogą zawierać w swoim składzie dobesylan wapnia, który korzystnie działa na napięcie ścian żył, zapobiega zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Wykazuje on zbliżony wpływ na naczynia jak diosmina czy wyciąg z ruszczyku. Podobne składniki zawierają leki na hemoroidy.

W profilaktyce schorzeń sercowo-naczyniowych bardzo duże znaczenie mają składniki o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Ważnym przykładem jest lek na serce zawierający koenzym Q10. Związek ten neutralizuje wolne rodniki, wspiera produkcję energii w mięśniu sercowym, stabilizuje ciśnienie krwi oraz wpływa korzystnie na jakość życia osób cierpiących na niewydolność serca.

 

Preparaty na serce i na krążenie to szeroka gama leków i suplementów, które na różnych płaszczyznach mają za zadanie wspierać funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Większość z nich stanowi jednak uzupełnienie zaordynowanej przez specjalistę terapii kardiologicznej bądź też sprawdza się w profilaktyce. Należy pamiętać, że zakrzepica, zawał, czy nadciśnienie to poważne schorzenia i ziołowy syrop na serce, czy lek na krążenie bez recepty to w wielu przypadkach za mało, aby poradzić sobie z tym problemem zdrowotnym.