Ból ucha, krople na bolące uszy
Krople na ból ucha to zwykle środki o miejscowym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, jak również łagodzącym podrażnienia i niwelującym obrzęk. W przypadku zapalenia ucha środkowego lub zewnętrznego w leczeniu stosuje się syropy i tabletki na ból ucha o działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a niekiedy konieczna jest również antybiotykoterapia.
Kiedy należy zastosować środek na ból ucha?
Kłujący i rozpierający ból ucha może mieć różne przyczyny. Nie zawsze w jego leczeniu sprawdzą się krople na ból ucha bez recepty, niekiedy lepszym wyborem będą środki doustne, a nawet szybka wizyta u lekarza. Najczęstszą przyczyna bólu ucha jest infekcja o charakterze wirusowym lub bakteryjnym. Dochodzi wówczas do rozwoju stanu zapalnego ucha środkowego lub zewnętrznego. W przebiegu infekcji pojawiają się również inne objawy, m.in. gorączka czy katar. Za uczucie bólu i dyskomfortu może odpowiadać również zalegająca w przewodzie słuchowym woskowina. Dolegliwości bólowe pojawiają się również na skutek mikrourazów lub uszkodzeń w obrębie błony bębenkowej. Dzieje się tak zwykle na skutek nieumiejętnego i zbyt intensywnego czyszczenia uszu patyczkiem, obecności ciała obcego lub gwałtownych zmian ciśnienia, np. podczas lotu samolotem czy nurkowania. Czasem ból ucha może być objawem problemów stomatologicznych, np. wyrzynające się ósemki lub stanu zapalnego w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
O tyle, o ile krople przeciwbólowe do ucha sprawdzą się w przypadku stanu zapalnego związanego z infekcją, to będą mniej skuteczne, gdy przyczyna bólu ucha będzie inna. Uszkodzenia w obrębie błony bębenkowej wymagają konsultacji lekarskiej. Na ból ucha związany z problemami stomatologicznymi doraźnie sprawdzą się leki przeciwbólowe bez recepty zawierające ibuprofen, naproksen czy ketoprofen. Problem wymaga jednak zwykle interwencji dentystycznej. W celu oczyszczenia ucha z zalegającej woskowiny warto zastosować spray lub krople zawierające naturalne oleje lub aktywny tlen.
Skuteczny lek na ból ucha bez recepty
Dostępne w aptece preparaty na ból ucha bez recepty o działaniu miejscowym to:
· Krople do uszu z salicylanem choliny, składnik ten pozwala zmniejszyć ból oraz stan zapalny w przebiegu zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego. Tego typu preparaty nie przenikają przez błonę bębenkową, więc nie będą skuteczne w zapaleniu ucha środkowego.
· Preparaty zwierające w składzie glicerol, który to działa jako środek osmotyczny, tj. usuwa nadmiar płynu z tkanek przewodu słuchowego zewnętrznego, powodując tym samym zmniejszenie obrzęku i towarzyszącego mu bólu ucha.
· Krople do uszu zawierające nanokoloid srebra o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.
· Krople do uszu z lignokainą, czyli substancją o miejscowym działaniu znieczulającym. Skład preparatu tego typu uzupełniony jest zwykle o glicerol- środek osmotycznie czynny.
· Kamforowy olejek na ból ucha – znany jest on od lat jako tradycyjny środek na ból ucha. Działa łagodząc stan zapalny i niweluje ból, drażniąc zakończenia nerwów czuciowych. Niemniej jednak dodatkowo rozgrzewa, więc jego zastosowanie nie zawsze jest wskazane.
· Łagodzące krople z nagietkiem na ból ucha u dziecka od 1. roku życia i osób dorosłych.
Jeśli ból ucha i jego zatkanie wynika z ujemnego ciśnienia w uchu środkowym, wówczas skutecznym środkiem jest zestaw do wyrównywania ciśnienia w przewodach słuchowych. Można go zastosować w warunkach domowych, a jego użycie jest bezpieczne i bezbolesne.
Najważniejsze leki na ból ucha to bez wątpienia doustne środki zawierające w swoim składzie substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, takiej jak ibuprofen, deksketoprofen, ketoprofen, naproksen. Zalicza się je do leków pierwszego rzutu w leczenie stanów zapalnych uszu. Są one szczególnie skuteczne gdy ból związany jest z infekcją ucha środkowego, problemami stomatologicznymi czy też uszkodzeniami błony bębenkowej. Zwykle dorośli sięgają po tabletki lub kapsułki, a u dzieci sprawdzi się syrop z ibuprofenem. Ból ucha wynika z toczącego się stanu zapalnego, dlatego też zastosowanie paracetamolu może okazać się mniej skuteczne. Substancja ta pozbawiona jest działania przeciwzapalnego.
Spray na ból ucha w profilaktyce stanów zapalnych uszu
Zanim zastosujemy coś na ból ucha, warto zastanowić się, czy problem nie wynika z nadmiaru woskowiny nagromadzonej w przewodzie słuchowym. Innym częstym powodem infekcji i bólu ucha jest woda, które pozostała w przewodzie słuchowym, np. po wizycie na basenie czy kąpieli. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Na rynku dostępne są środki wspomagające oczyszczanie uszu z nadmiaru woskowiny i zalegającej wody w formie sprayów i kropli.
Chcąc dbać o zdrowie uszu, warto pamiętać również o kilku innych kwestiach, tj. unikać nadmiernego i zbyt intensywnego czyszczenia uszu, szczególnie patyczkiem, chronić je przed wilgocią, unikać przeciągów i nagłych zmian temperatury, leczyć infekcje górnych dróg oddechowych, jak również wzmacniać odporność. Kiedy jednak stan zapalny ucha rozwinie się, warto pamiętać, że najbardziej skuteczny lek na ból uch to tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, bądź syrop w przypadku dzieci. Leczenie wspomogą również krople na ból ucha, zmniejszające objawy stanu zapalnego, w tym obrzęk, ból, dyskomfort i świąd w obrębie ucha zewnętrznego.