Leki na żylaki
Leki na żylaki bez recepty takie jak tabletki, kapsułki i maści poprawiają przepływ krwi przez naczynia krwionośne, uszczelniają je i zapobiegają obrzękom. Dzięki temu niwelują lub łagodzą ból oraz uczucie ciężkości nóg. W aptece dostępne są również wyroby uciskowe takie jak rajstopy i podkolanówki do codziennego stosowania.
Co zawiera lek na żylaki?
Typowy lek na żylaki w tabletkach zawiera składniki naturalne pochodzenia roślinnego. Jedną z najczęściej wybieranych substancji wspierających żyły jest diosmina dostępna w tabletkach lub kapsułkach. Preparaty apteczne zawierają mikronizowaną lub niemikronizowaną formę diosminy. Która jest lepsza? Diosminę mikronizowaną (w dawce 500 lub 1000 mg) cechuje dobra przyswajalność i wysoka skuteczność, więc to na niej warto skupić swoją uwagę.
Oprócz diosminy leki na żylaki w tabletkach zawierają m.in. wyciąg z ruszczyka, rutynę, trokserutynę hesperydynę, escynę czy dobesylan wapnia. Wszystkie wymienione substancje przyczyniają się do wzmocnienia naczyń żylnych, zmniejszają też obrzęki i przynoszą ulgę w bólu nóg.
Co jeszcze wchodzi w skład środków na żylaki nóg? Żele i maści na żylaki często bazują na surowcach takich jak ekstrakt z kasztanowca, babki lancetowatej i miłorzębu. Rośliny te od lat stosowane są tradycyjne na obolałe, ciężkie nogi. Ponadto warto zwrócić uwagę na heparynę w żelu. Składnik ten wykazuje silne działanie terapeutyczne – przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, zmniejsza obrzęk i łagodzi stan zapalny. Poprawę komfortu pacjenta przyniesie też zastosowanie preparatów na bazie mentolu i mięty, które dają szybką ulgę poprzez chłodzenie skóry.
Ważne, aby mieć na uwadze, że terapia żylaków to proces długotrwały. Dlatego ważne jest regularne stosowanie preparatu, przez minimum 4 tygodnie. Większość pacjentów zmagających się z niewydolnością żylną zażywa leki na żylaki znacznie dłużej.
Lek na żylaki bez recepty – dostępne postacie
Preparaty na żylaki nóg to duża grupa środków, dostępnych w różnych postaciach. Najczęściej zalecane są kapsułki i tabletki na żylaki, zawierające substancje wspierające naczynia krwionośne. Kapsułki dla wielu osób są postacią łatwiejszą do połknięcia. W leczeniu żylaków pomocna okazuje się również maść na żylaki lub żel. Maść to postać gęstsza i bardziej tłusta, zaś żel cechuje lekka formuła, którą łatwo rozprowadzić na skórze.
W terapii, obok preparatów doustnych i miejscowych, stosuje się również wyroby uciskowe. Pończochy, rajstopy lub podkolanówki na żylaki to skuteczny sposób na złagodzenie objawów choroby oraz zapobieganie jej powikłaniom. Wyroby uciskowe na żylaki wywierając nacisk na naczynia, wpływają na efektywniejszy przepływ krwi z najniższych obszarów kończyn dolnych ku górze. Tym samym chronią przed zastojem krwi i pojawianiem się żylaków. Systematyczne zakładane pończochy na żylaki poprawiają komfort życia pacjentów, odczuwających na co dzień uciążliwe dolegliwości wywołane niewydolnością żylną.
Czy bez recepty można kupić leki przeciwzakrzepowe na żylaki?
Lista środków przeciwzakrzepowych dostępnych w aptece bez recepty jest bardzo krótka. W leczeniu żylaków wyróżnia się wśród nich jedynie żele z heparyną, która zapobiega tworzeniu się skrzepów w żyłach. Takie żele stosuje się wyłącznie miejscowo, na nogi dotknięte żylakami. Inne leki na serce i krążenie, działające przeciwzakrzepowo, to aspiryna w dawkach kardiologicznych (75 i 150 mg). Nie jest to jednak lek na żylaki stosowany np. w zakrzepicy żył nóg. Aspirynę można stosować przewlekle jedynie po konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj służy jako profilaktyka zawałów u wybranych pacjentów.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku tworzenia się zakrzepów w naczyniach żylnych nóg konieczna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi badania i dobierze zalecenia pod konkretnego pacjenta.