Świeży oddech

Troska o higienę jamy ustnej obejmuje nie tylko regularne szczotkowanie zębów. Skupia się ona także na dbaniu o utrzymanie świeżego oddechu. Nieprzyjemny zapach z ust jest krępującym problemem, który może wprawić nas w zakłopotanie. Naturalnych sposobów na świeży oddech jest naprawdę sporo. Zawsze też można wspomóc się preparatami aptecznymi o działaniu odświeżającym. W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór produktów, które sprawdzą się w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 8

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 8

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Przyczyny nieświeżego oddechu

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest niedokładne mycie zębów, co jest wynikiem działania bakterii beztlenowych, które powinny zostać usunięte podczas zabiegów higienicznych. Najczęściej osadzają się one na zalegających w jamie ustnej resztkach pożywienia. Wynikiem tego jest pojawienie się przykrego zapachu.

Problem nieświeżego oddechu może się także pojawić w wyniku:

  • występowania kamienia nazębnego w jamie ustnej,
  • nieleczonej próchnicy,
  • przewlekłego zapalenia przyzębia,
  • po spożyciu czosnku, cebuli,
  • po wypiciu kawy lub paleniu papierosów,
  • po przebudzeniu, co wynika ze zbyt małej produkcji śliny i nie jest stanem chorobowym.

Sposoby na świeży oddech

Przywrócenie świeżego oddechu jest jak najbardziej możliwe. Aby jednak podjąć skuteczne działania w walce z przykrym zapachem z ust, musimy poznać przyczynę występowania danego problemu. Najczęściej wystarczy wizyta u dentysty lub higienisty dentystycznego i usunięcie kamienia nazębnego. Jeżeli jednak pomimo przeprowadzenia zabiegu higienizacji problem nie znika, wówczas możemy sięgnąć po domowe i apteczne sposoby na świeży oddech.

Domowe sposoby na świeży oddech

W walce z nieświeżym oddechem najlepiej sprawdzają się najprostsze rozwiązania. Często problem z przykrym zapachem z ust jest konsekwencją suchości w ustach, która z kolei wynika z wypijania niedostatecznej ilości wody w ciągu dnia. Z tego względu warto zwiększyć ilość i częstotliwość przyjmowanych płynów. Dodatkowo warto zadbać o delikatne modyfikacje w diecie. Należy ograniczyć spożywanie produktów o drażniącym zapachu, takich jak czosnek, ostra papryka, ryby wędzone oraz ostro przyprawionych potraw. Działanie przeciwbakteryjne wykazują niektóre zioła, m.in. rumianek i szałwia. W walce o świeży oddech warto zdecydować się na płukanie ust przygotowanymi z nich naparami.

Pasty i płyny o działaniu odświeżającym

Aby pozbyć się przykrego zapachu z ust, należy także rozpocząć stosowanie produktów do higieny jamy ustnej o działaniu odświeżającym. W ich składzie znajdują się olejki eteryczne, które pomagają utrzymać świeży oddech. Dane pasty do zębów oraz płyny do płukania ust zostały także wzbogacone o związki cynku, które pochłaniają lotne związki zapachowe. Podobne działanie wykazuje aktywny węgiel. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór preparatów, które sprawdzają się w przypadku problemami ze świeżością oddechu. Proponujemy także tabletki do ssania oraz odświeżacze do ust. Sprawdzą się one w sytuacji, w której będzie nam zależało na szybkim uzyskaniu świeżego oddechu.