Sposoby na chrapanie

Z problemem chrapania zmaga się wielu z nas. Jest to dolegliwość dokuczliwa zarówno dla osoby chrapiącej, jak i dla osób, które przebywają z nią w jednym pomieszczeniu podczas snu. Chrapanie może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, może również stanowić niebezpieczeństwo dla chrapiącego. W tej kategorii znajdziesz preparaty, które zostały stworzone w ramach wsparcia dla osób borykających się z daną dolegliwością.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 4

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 4

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Przyczyny chrapania

Chrapanie jest wynikiem zaburzeń oddechu występujących podczas snu. Niekiedy są one związane z dodatkowymi problemami zdrowotnymi. Głośne odgłosy chrapania pojawiają się na wskutek utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Podczas snu nasze gardło ulega zwężeniu, a powietrze przedostające się przez górne drogi oddechowe, wprawia ich wiotkie ściany w ruch. Chrapanie pojawia się w sytuacji, w której wspomniany przepływ powietrza utrzymuje się na zbyt niskim poziomie.

Do najczęstszych przyczyn chrapania zaliczamy:

 • alergię,
 • problemy z krzywą przegrodą nosową,
 • niedrożność nosa,
 • przerost migdałków,
 • spanie na wznak,
 • palenie papierosów,
 • nadwaga i otyłość.

Epizody chrapania mogą pojawić się również podczas infekcji układu oddechowego. Jednak po zakończeniu choroby dana dolegliwość naturalnie ustępuje. Chrapanie może być również konsekwencją zażywania leków uspokajających, zwiotczających mięśnie lub antydepresantów.

Czy istnieje sprawdzony sposób na chrapanie?

Okazuje się, że istnieją pewne zależności pomiędzy wiekiem i płcią, a częstotliwością chrapania. Problem ten dotyka najczęściej mężczyzn po 40. roku życia, którzy mają nadwagę, palą papierosy lub borykają się z problemem nadciśnienia tętniczego. Chrapanie jest także jednym z objawów menopauzy u kobiet.

Aby rozwiązać problem chrapania, można sięgnąć po sposoby, które pomogą złagodzić daną dolegliwość. W pierwszej kolejności należy spróbować:

 • zredukować masę ciała,
 • rzucić palenie,
 • wprowadzić regularny rytm dobowy,
 • ograniczyć spożywanie alkoholu przed snem.

Jeżeli wspomniane sposoby są dla nas ciężkie w realizacji, lub pomimo naszych starań, problem chrapania wciąż obecny jest w naszym życiu, warto sięgnąć po środki farmakologiczne. W Aptece dla Rodziny znajdziesz środki, które wspomagają walkę z chrapaniem.

Leczenie chrapania 

Leczenie chrapania jest uzależnione od przyczyny, która powoduje występowanie danego problemu. Aby poprawnie ją zdiagnozować, konieczna jest wizyta u laryngologa lub otolaryngologa. Lekarz określi czy za chrapanie odpowiedzialna jest niedrożna przegroda nosowa, czy też gardło. W przypadku skrzywienia przegrody nosowej często wykonuje się zabieg chirurgiczny. Aby wyleczyć chrapanie, można również zdecydować się na doraźne stosowanie preparatów, które łagodzą jego objawy. W Aptece dla Rodziny znajdziesz spraye do gardła przeciw chrapaniu, listki doustne, a także spraye oraz maści do nosa. W naszej ofercie posiadamy także stopery do uszu, które mogą okazać się bezcenne dla osoby, która podczas snu przebywa wraz z osobą chrapiącą.