zgaga i nadkwasność

Pojawienie się zgagi w ciąży jest ściśle związane z dietą, którą stosuje przyszła mama. Często pojawia się ona już na początku ciąży. W pierwszym trymestrze zmaga się z nią większość ciężarnych kobiet. W tej kategorii znajdziesz środki, które pomogą Ci pozbyć się tej dokuczliwej dolegliwości.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 2

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
 1. Pregna VOMI guma do żucia dla kobiet w ciąży odczuwających mdłości, 20 szt.
  Pregna VOMI
  guma do żucia dla kobiet w ciąży odczuwających mdłości, 20 szt.
  22,31 zł
  Zapamiętaj na później
 2. Gastrotuss syrop przeciwrefluksowy, 200 ml
  Gastrotuss
  syrop przeciwrefluksowy, 200 ml
  24,50 zł
  Zapamiętaj na później
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 2

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Zgaga w ciąży – przyczyny i objawy

Na pojawienie się zgagi w ciąży ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest ucisk macicy na żołądek, który zazwyczaj pojawia się w ostatnim trymestrze ciąży. Kolejną przyczyną może być wysoki poziom progesteronu, ponieważ oddziałuje on na układ pokarmowy i może powodować cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na zgagę w ciąży jest nieprawidłowa dieta. Spożywanie dużej ilości tłustych i mocno przyprawionych potraw prowadzi bowiem do przykrych dolegliwości. Najczęściej występującym objawem jest pieczenie w przełyku. Często towarzyszy mu kwaśny posmak w ustach; pojawiają się również bóle zamostkowe. W najcięższych przypadkach zgagi w ciąży mogą wystąpić wymioty.

Sposoby na zgagę w ciąży

Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, kobiety ciężarne powinny zachować szczególną ostrożność przy doborze leków na zgagę. Żaden z dostępnych preparatów nie powinien być bowiem stosowany bez konsultacji z lekarzem. W Aptece dla Rodziny znajdziesz środki na zgagę, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży i które można zacząć stosować po uzyskaniu zgody lekarskiej. Oprócz farmakoterapii, istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się zgagi w ciąży. Pierwszym krokiem powinna być oczywiście zmiana nawyków żywieniowych. Zamiast tłustych, ciężkich potraw warto wprowadzić do codziennej diety produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Natomiast uczucie pieczenia w przełyku złagodzi szklanka mleka, jogurtu lub maślanki. Przyszła mama może się również wspomóc naparami ziołowymi z korzenia imbiru, rumianku lub mięty.