Rectanal, roztwór na oczyszczanie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, butelka 150 ml

Produkt niedostępny
8,19 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Środek przeczyszczający, hipertoniczny roztwór fosforanów sodu, wlewki doodbytnicze. Preparat poprzez działanie osmotyczne w świetle jelita grubego zapobiega wchłanianiu wody powodując zmiękczenie mas kałowych. Zwiększenie objętości i zmiękczenie mas kałowych pobudza odruch defekacji. Jony fosforanowe wchłaniają się do krwi w niewielkim stopniu i są wydalane w moczu.

Dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli: ok. 120-150 ml roztworu. Dzieci 3-12 lat: 60-90 ml roztworu (u dzieci w wieku 3-5 lat lek stosować wyłącznie z przepisu lekarza i pod jego nadzorem). Preparat należy stosować wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg operacyjny oraz w dniu operacji. Wlew doodbytniczy w dniu poprzedzającym operację można powtórzyć w przypadku nie uzyskania pełnego oczyszczenia. Nie stosować częściej niż raz na dobę. Roztwór wprowadzany do odbytnicy powinien mieć temperaturę pokojową. Środków przeczyszczających nie stosować dłużej niż tydzień. Przed zabiegiem operacyjnym zaleca się wykonanie badania stężenia elektrolitów we krwi. U dzieci lek należy stosować szczególnie ostrożnie, a u dzieci w wieku od 3 do 5 lat wyłącznie z przepisu lekarza i pod jego nadzorem. Lek nie należy stosować u dzieci w wieku do 3 lat, ze względu na bezpieczeństwo stosowania. Sposób podania: założyć aplikator na butelkę, końcówkę aplikatora natłuścić wazeliną lub płynną parafiną w celu łatwiejszego wprowadzenia do odbytnicy. Jeśli pacjent podaje sam sobie lek, powinien ułożyć się na boku (najlepiej lewym) i zgiąć obie nogi w stawach biodrowych i kolanach. Jeśli ktoś podaje lek, pacjent powinien przyjąć pozycję podpartą na łokciach i kolanach. Końcówkę aplikatora ostrożnie wprowadzić do odbytnicy i podać lek, powoli ściskając butelkę. Po wprowadzeniu roztworu do jelita pacjent powinien pozostać 2-5 minut w jednej z opisanych pozycji, aż do wystąpienia uczucia parcia, a następnie wypróżnić się. W przypadku zwężenia odbytu, bądź ubytków śluzówki odbytu, zabieg można wykonać przedłużając sztywną końcówkę butelki miękkim cewnikiem. Podobną technikę należy stosować podczas wlewki przez sztuczny odbyt. W takim przypadku najlepszą pozycją jest ułożenie na wznak. Nie należy używać siły podczas wprowadzania końcówki aplikatora do naturalnego lub sztucznego odbytu (uszkodzenie ściany jelita, z ciężkimi konsekwencjami - krwawienie lub perforacja). Nie należy również wykonywać wlewek w pozycji stojącej.

Wskazania

Oczyszczanie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi jelita grubego oraz przed zabiegami chirurgicznymi i porodem. Zaparcia występujące sporadycznie np. po operacjach oraz zaparcia po zastosowaniu środków kontrastowych. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 3 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Perforacja jelita grubego. Niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ciężki stan ogólny, choroby serca, zastoinowa niewydolność krążenia. Podejrzenie perforacji, niedrożności lub wrzodziejącego zapalenia jelita. Ciężka niewydolność nerek. Nadciśnienie. Zapalenie wyrostka robaczkowego. Bóle brzucha, nudności, wymioty o nieustalonej przyczynie. Wiek poniżej 3 lat. Odwodnienie. Ciąża.

Skład

100 ml roztworu doodbytniczego zawiera w przeliczeniu na substancje bezwodne: 14 g jednowodnego diwodorofosforanu sodu i 5 g dwunastowodnego fosforanu disodu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjentom nieprzytomnym, o ograniczonej świadomości oraz z chorobami serca lek podawać tylko w obecności wykwalifikowanego personelu medycznego. Zachować specjalną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz tych otrzymujących leki moczopędne lub leki mogące wywołać zaburzenia wodno-elektrolitowe, u pacjentów ze sztucznym odbytem oraz u pacjentów, u których występują pierwotne lub wtórne zaburzenia elektrolitowe (zaleca się kontrolowanie stężenia elektrolitów). Jeśli podczas lub po zastosowaniu płynu doodbytniczego wystąpią krwawienia lub nasilone skurcze jelit, zabieg należy przerwać i zgłosić się do lekarza. W zaparciach stosować sporadycznie, zachować szczególną ostrożność u osób w podeszłym wieku oraz nie stosować częściej niż raz na dobę. Jeśli u dziecka nie nastąpi wypróżnienie, należy porozumieć się z lekarzem (zatrzymanie płynu doodbytniczego może spowodować odwodnienie).

Ciąża i karmienie piersią

Lek jest przeciwwskazany w ciąży, ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń elektrolitowych. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią. Brak wpływu na płodność.

Stosowanie innych leków

U pacjentów stosujących leki blokujące kanały wapniowe lub leki moczopędne może dochodzić do zmiany stężenia elektrolitów.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek wywiera znaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ze względu na działanie leku, przez co najmniej 12 h po jego zastosowaniu nie należy prowadzić pojazdów.

Działania niepożądane

Rzadko: przemijająca hipokalcemia i hiponatremia (prowadzą do odwodnienia), zaburzenia czynności jelita grubego (w przypadku częstego stosowania). U dzieci i młodzieży istnieje podobne jak u dorosłych ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Adres producenta/dystrybutora

ul. Hutnicza 8 03-791 Warszawa sekretariat@galenus.pl

Kod EAN

5909990955015
Inne z tej kategorii

Przydatne wpisy związane z Rectanal, roztwór na oczyszczanie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, butelka 150 ml

Anemia w ciąży – czym grozi u ciężarnej?
żelazo
Anemia w ciąży – czym grozi u ciężarnej?

Anemia w ciąży w krajach uprzemysłowionych dotyczy nawet 30-50% kobiet. Stwarza ona zagrożenie dla przebiegu ciąży, a także może nieść negatywne konsekwencje dla rozwoju dziecka. Jakie są objawy anemii w ciąży? Co może prowadzić do jej rozwoju? Kiedy rozpoznawana jest niedokrwistość w ciąży?

Niskie ciśnienie w ciąży
ciśnienie

Niskie ciśnienie w ciąży i wysoki puls najczęściej nie wiążą się z zagrożeniem dla zdrowia mamy i dziecka. Często jednak budzą niepokój i lęk u kobiet spodziewających się potomstwa. Kiedy mówimy o niskim ciśnieniu w ciąży? W jakich sytuacjach niskie ciśnienie i wysoki puls wymagają udzielenia pomocy medycznej?

Wysokie ciśnienie w ciąży – objawy, przyczyny i leczenie
ciśnienie

Nadciśnienie a ciąża – choć nadciśnienie w ciąży zazwyczaj przebiega bezobjawowo, może ono powodować poważne komplikacje, zagrażające zdrowiu oraz życiu zarówno dziecka, jak i matki. Jakie są przyczyny wysokiego ciśnienia w ciąży? Które kobiety są w większym stopniu narażone na wystąpienie nadciśnienia w okresie ciąży?

Jakie leki przeciwbólowe stosować w ciąży, a jakie podczas karmienia piersią?
Ból w ciąży

Wiele kobiet obawia się stosowania leków przeciwbólowych w ciąży oraz podczas karmienia, w obawie o niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka. Jakie tabletki przeciwbólowe w ciąży są uważane za bezpieczne, a które są przeciwwskazane? Jakie tabletki przeciwbólowe stosować przy karmieniu piersią i o czym pamiętać, aby stężenie leku w pokarmie było możliwie jak najniższe?

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 48h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety
    Wysyłamy w 48h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety