STADA

Orofar, aerozol na ból gardła i infekcje jamy ustnej, 30 ml

Produkt dostępny
19,60 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Preparat o silnym działaniu przeciwdrobnoustrojowym i przeciwbólowym. Chlorek benzoksoniowy, kationowy związek powierzchniowo czynny, działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo (zwłaszcza na bakterie odpowiedzialne za infekcje jamy ustnej i gardła oraz uczestniczące w tworzeniu płytki nazębnej), a także grzybobójczo i słabo przeciwwirusowo (wirus grypy, paragrypy, herpeswirusy). Praktycznie nie wchłania się. Lidokaina jest środkiem miejscowo znieczulającym. Łagodzi ból gardła oraz spowodowany infekcją ból towarzyszący przełykaniu. Chlorowodorek lidokainy wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, przez błonę śluzową oraz zranioną skórę. Po przyjęciu doustnym jest wchłaniany i ulega efektowi „pierwszego przejścia” w wątrobie.

Dawkowanie

Doustnie. Aerozol rozpylać w jamie ustnej lub na tylną część gardła. Dorośli: 4 dawki 3-6 razy na dobę; dzieci powyżej 6 lat: 2-3 dawki 3-6 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 7 dni. U dzieci aerozol należy stosować pod kontrolą osoby dorosłej. Nie należy stosować u dzieci, które w czasie podawania aerozolu nie potrafią wstrzymać oddechu. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat, gdyż leki miejscowo znieczulające mogą powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia. Brak danych dotyczących stosowania preparatu u osób starszych. Nie stosować u osób z tendencją do zachłystywania, zwłaszcza u osób w wieku powyżej 60 lat. Sposób podania. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed ani w trakcie jedzenia lub picia (zawarta w preparacie lidokaina może powodować przemijające drętwienie w jamie ustnej i gardle i utrudniać przełykanie).

Wskazania

Infekcje gardła. Infekcje jamy ustnej (stany zapalne dziąseł, zakażenia i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej - afty). Ból gardła towarzyszący przeziębieniom, zapaleniu gardła, zapaleniu krtani. Pomocniczo może być stosowany w leczeniu zapalenia migdałków (angina). Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorek benzoksoniowy i inne czwartorzędowe sole amoniowe. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na chlorowodorek lidokainy lub inne substancje miejscowo znieczulające z grupy amidów.

Skład

1 ml roztworu zawiera 2 mg chlorku benzoksoniowego i 1,5 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera etanol.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z ranami i uszkodzeniami błony śluzowej. W przypadku gdy bólowi gardła towarzyszy wysoka gorączka, poważne trudności w przełykaniu lub objawy nie ulegają poprawie lub utrzymują się przez dłużej niż 3 dni należy skonsultować się z lekarzem. Aerozolu nie należy rozpylać w pobliżu oczu ani wdychać. W przypadku długotrwałego stosowania aerozolu (dłużej niż 2 tyg.) możliwe jest wystąpienie odwracalnego, brązowego języka lub zębów; przebarwienia te mają charakter przejściowy i ustępują po zaprzestaniu stosowania leku. Aerozol zawiera etanol: zawartość jest mniejsza niż 100 mg/dawkę (jedno rozpylenie zawiera 140 mikrolitrów ± 25%, zawierających 13,132 mg ±25% etanolu a maksymalna jednorazowa dawka leku to 4 rozpylenia).

Ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba, że jest to bezwzględnie konieczne. W czasie karmienia piersią preparat należy stosować ostrożnie i wówczas gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie ma dostępnych danych dotyczących wpływu leku na płodność. Badania toksycznego wpływu na reprodukcję przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały wpływu chlorku benzoksoniowego i chlorowodorku lidokainy stosowanych osobno lub w połączeniu na płodność.

Stosowanie innych leków

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Ze względu na bardzo małe wchłanianie ogólnoustrojowe chlorku benzoksoniowego nie należy spodziewać się wystąpienia interakcji. Lidokaina teoretycznie może wchodzić w interakcje z innymi jednocześnie stosowanymi lekami, np. z innymi lekami przeciwarytmicznymi. Ze względu na małe dawki zawarte w preparacie, nie należy spodziewać się wystąpienia interakcji.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Działania niepożądane

Często: dyskomfort w jamie ustnej. Bardzo rzadko: nadwrażliwość (obejmująca obrzęk twarzy, ust, języka i gardła), duszność, wysypka, świąd. Należy spodziewać się, że częstość, rodzaj oraz nasilenie występowania działań niepożądanych u dzieci będzie taka sama jak u dorosłych.

Adres producenta/dystrybutora

ul. Krakowiaków 44, 02-255 Warszawa Poland

Kod EAN

5909990933310
Dane o lekach dostarcza
PHARMINDEX

Przydatne wpisy związane z Orofar, aerozol na ból gardła i infekcje jamy ustnej, 30 ml

Zapalenie gardła a angina - różnice, leczenie
angina
Zapalenie gardła a angina - różnice, leczenie

Ostry ból gardła, szkliste migdałki i nalot na podniebieniu - czy to już angina? Jak odróżnić ją od wirusowego zapalenia gardła? Czy angina jest zaraźliwa? Ile trwa i jak ją leczyć?

Sposoby na chrypkę - jak łagodzić dolegliwości u dzieci i dorosłych?
chrypka

Chrypka często towarzyszy innym objawom infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się również u osób przeciążających głos. Co stosować na chrypkę u dziecka, a co na chrypkę u osoby dorosłej? Jakie domowe sposoby na chrypkę przyniosą szybką ulgę i nawilżą gardło?

Ból gardła - przyczyny, objawy, leczenie
ból gardła

Ból gardła pojawia się o każdej porze roku, choć najczęściej występuje jesienią i zimą. Może mieć różne przyczyny, w związku z czym wymaga odmiennego leczenia. Jak odróżnić ból gardła wywołany infekcją wirusową od bakteryjnej? Co na ból gardła jest skuteczne?

zapalenie krtani
zapalenie krtani

Ostre zapalenie krtani to choroba dotycząca głównie małych dzieci, a przewlekłe zapalenie krtani - osób dorosłych. Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Co stosować na zapalenie krtani u dorosłych, a co u dzieci? Czy inhalacje przy tej chorobie są skuteczne?

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 24h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport