Dulcobis, tabletki na zaparcia, 20 szt.

Produkt dostępny
12,94 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Miejscowo działający lek przeczyszczający, pochodna difenylometanu. Preparat utrudnia wchłanianie wody i elektrolitów. Po hydrolizie w jelicie grubym, przyspiesza perystaltykę jelita grubego i zwiększa zawartość wody i elektrolitów w świetle jelita grubego. Prowadzi to pobudzenia defekacji, zmniejszenia czasu pasażu jelitowego oraz rozluźnienia konsystencji stolca. Po podaniu doustnym bisakodyl ulega szybkiej hydrolizie do aktywnej pochodnej, bis-(p-hydroksyfenylo)-pyridylo-2-metanu (BHPM), przede wszystkim za pośrednictwem esteraz błony śluzowej jelita. Po podaniu doustnym preparatu maksymalne stężenie BHPM w osoczu krwi występuje po 4-10 h od podania, z kolei działanie przeczyszczające występuje pomiędzy 6. a 12. h od podania. BHPM działa miejscowo w dolnym odcinku przewodu pokarmowego i nie istnieje zależność pomiędzy działaniem przeczyszczającym a stężeniem substancji czynnej w osoczu. Po podaniu doustnym jedynie mała ilość leku ulega wchłonięciu, gdyż większość pozostaje związana w postaci nieaktywnej formy glukuronidu BHPM w ścianie jelita oraz w wątrobie. T0,5 w fazie eliminacji glukuronidu BHPM wynosi ok. 16,5 h. Po podaniu tabl. dojelitowych średnio 51,8% dawki było wykrywane w kale jako wolny BHPM, a średnio 10,5% dawki było wykrywane w moczu jako glukuronid BHPM.

Dawkowanie

Doustnie. Krótkotrwałe leczenie zaparć. Dorośli: 1-2 tabl. dojelitowe (5-10 mg) na dobę przed snem. Młodzież i dzieci powyżej 10 lat: 1-2 tabl. dojelitowe (5-10 mg) na dobę przed snem. Dzieci 4-10 lat: 1 tabl. dojelitowa (5 mg) na dobę przed snem. Zaleca się rozpoczęcie leczenia od najmniejszej dawki. Dawkę można dostosować do najwyższej zalecanej dawki w celu uzyskania regularnych wypróżnień. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej. Okres stosowania leku nie powinien przekraczać 5 dni. Dzieci w wieku 10 lat i młodsze z przewlekłymi lub uporczywymi zaparciami powinny być leczone wyłącznie pod opieką lekarza. Sposób podania: Aby spowodować wypróżnienie rano, lek należy zastosować dzień wcześniej wieczorem. Tabl. dojelitowe należy połknąć w całości i obficie popić wodą. Przygotowanie do badań diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych: preparat powinien być stosowany pod nadzorem personelu medycznego. Dorośli: 2-4 tabl. dojelitowe (10-20 mg) wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, a następnego dnia rano zalecane jest podanie natychmiast działającego środka przeczyszczającego (np. czopka). Dzieci powyżej 4 lat: 1 tabl. dojelitowa (5 mg) wieczorem, a następnego dnia rano zalecane jest podanie natychmiast działającego środka przeczyszczającego (np. czopka).

Wskazania

Krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć. W przygotowaniu do badań diagnostycznych, w leczeniu przed i pooperacyjnym, w stanach wymagających ułatwienia defekacji.

Przeciwwskazania

Niedrożność jelit, ostre stany w obrębie jamie brzusznej, w tym z zapaleniem wyrostka robaczkowego, ostre choroby zapalne jelit oraz silne bóle brzucha z towarzyszącymi mdłościami i wymiotami, które mogą być objawem poważnych chorób. Lek jest przeciwwskazany w stanach ciężkiego odwodnienia oraz u pacjentów ze znaną nadwrażliwością na bisakodyl lub jakikolwiek inny składnik preparatu oraz w przypadku rzadkich chorób genetycznych, w których występuje nietolerancja substancji pomocniczych leku (laktozy i sacharozy).

Skład

1 tabl. dojelitowa zawiera 5 mg bisakodylu. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Tabl. dojelitowe nie powinny być przyjmowane wraz ze środkami zmniejszającymi zakwaszenie górnego odcinka przewodu pokarmowego, takimi jak mleko, leki zobojętniające sok żołądkowy lub inhibitory pompy protonowej, aby zapobiec przedwczesnemu rozpuszczaniu otoczki tabletki. Preparatu nie należy stosować codziennie przez długi okres bez zbadania przyczyny zaparć - długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i hipokaliemii. Utrata wody z jelit może sprzyjać odwodnieniu. U pacjentów z utratą płynów, u których odwodnienie może być niebezpieczne (np. w niewydolności nerek, u osób w podeszłym wieku) przyjmowanie leku powinno zostać przerwane, a leczenie można wznowić tylko pod nadzorem lekarskim. Pacjenci mogą zaobserwować obecność krwi w kale, jednak objaw ten ma zwykle łagodne nasilenie i samoograniczający się charakter. Odnotowano przypadki zawrotów głowy oraz omdleń związane z wysiłkiem przy wypróżnieniu lub z reakcją wazowagalną na ból brzucha, który może być związany z zaparciami. Preparat zawiera 33,2 mg laktozy w jednej tabl. dojelitowej, co w przeliczeniu na maksymalną dawkę dobową daje 66,4 mg w leczeniu zaparć u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 10 lat i 33,2 mg w leczeniu zaparć u dzieci w wieku 4-10 lat. W przygotowaniu do badań radiologicznych ilość ta wyniesie 132,8 mg w maksymalnej zalecanej dawce dobowej u dorosłych i 33,2 mg u dzieci w wieku 4-10 lat. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Preparat zawiera 23,4 mg sacharozy w jednej tabl. dojelitowej, co w przeliczeniu na maksymalną dawkę dobową daje 46,8 mg w leczeniu zaparć u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 10 lat i 23,4 mg w leczeniu zaparć u dzieci w wieku 4-10 lat. W przygotowaniu do badań radiologicznych ilość ta wyniesie 93,6 mg w maksymalnej zalecanej dawce dobowej u dorosłych i 23,4 mg u dzieci w wieku 4-10 lat. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne (zagrożenie dla człowieka nie jest znane). W okresie ciąży preferowanymi metodami leczenia zaparć jest zwiększenie podaży płynów, zwiększenie zawartości błonnika w diecie oraz zwiększenie aktywności fizycznej. BHPM ani jej pochodne glukuronidowe nie są wydzielane do mleka kobiecego - lek może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Stosowanie innych leków

Przyjmowanie nadmiernych dawek leku i jednoczesne stosowanie leków moczopędnych oraz glikokortykosteroidów, może zwiększać ryzyko zaburzeń równowagi elektrolitowej. Zaburzenia równowagi elektrolitowej mogą nasilać działanie glikozydów nasercowych. Jednoczesne stosowanie preparatu z innymi środkami przeczyszczającymi może nasilać działania niepożądane dotyczące żołądka i jelit.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Pacjentów należy poinformować o możliwości wystąpienia zawrotów głowy i (lub) omdleń związanych z odpowiedzią wazowagalną (np. skurcz w obrębie jamy brzusznej); jeśli u pacjenta wystąpią skurcze w obrębie jamy brzusznej, powinien unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Działania niepożądane

Często: skurcze w obrębie jamy brzusznej, ból w jamie brzusznej, biegunka, nudności. Niezbyt często: zawroty głowy, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty, krew w kale, uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne, odwodnienie, omdlenie, zapalenie okrężnicy (w tym niedokrwienne zapalenie jelita grubego). Zawroty głowy i omdlenie występujące po zażyciu bisakodylu mogą się pojawić w związku z odpowiedzią wazowagalną (np. skurcze w obrębie jamy brzusznej, defekacja).

Adres producenta/dystrybutora

ul. Bonifraterska 17 00-203 Warszawa

Kod EAN

5909990906925
Inne z tej kategorii

Przydatne wpisy związane z Dulcobis, tabletki na zaparcia, 20 szt.

Anemia w ciąży – czym grozi u ciężarnej?
żelazo
Anemia w ciąży – czym grozi u ciężarnej?

Anemia w ciąży w krajach uprzemysłowionych dotyczy nawet 30-50% kobiet. Stwarza ona zagrożenie dla przebiegu ciąży, a także może nieść negatywne konsekwencje dla rozwoju dziecka. Jakie są objawy anemii w ciąży? Co może prowadzić do jej rozwoju? Kiedy rozpoznawana jest niedokrwistość w ciąży?

Niskie ciśnienie w ciąży
ciśnienie

Niskie ciśnienie w ciąży i wysoki puls najczęściej nie wiążą się z zagrożeniem dla zdrowia mamy i dziecka. Często jednak budzą niepokój i lęk u kobiet spodziewających się potomstwa. Kiedy mówimy o niskim ciśnieniu w ciąży? W jakich sytuacjach niskie ciśnienie i wysoki puls wymagają udzielenia pomocy medycznej?

Wysokie ciśnienie w ciąży – objawy, przyczyny i leczenie
ciśnienie

Nadciśnienie a ciąża – choć nadciśnienie w ciąży zazwyczaj przebiega bezobjawowo, może ono powodować poważne komplikacje, zagrażające zdrowiu oraz życiu zarówno dziecka, jak i matki. Jakie są przyczyny wysokiego ciśnienia w ciąży? Które kobiety są w większym stopniu narażone na wystąpienie nadciśnienia w okresie ciąży?

Jakie leki przeciwbólowe stosować w ciąży, a jakie podczas karmienia piersią?
Ból w ciąży

Wiele kobiet obawia się stosowania leków przeciwbólowych w ciąży oraz podczas karmienia, w obawie o niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka. Jakie tabletki przeciwbólowe w ciąży są uważane za bezpieczne, a które są przeciwwskazane? Jakie tabletki przeciwbólowe stosować przy karmieniu piersią i o czym pamiętać, aby stężenie leku w pokarmie było możliwie jak najniższe?

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 48h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety
    Wysyłamy w 48h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety