Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Pirydoksyna - witamina B6 jest koenzymem, który bierze udział w przemianie aminokwasów i syntezie białka - warunkuje aktywność ponad 60 różnych enzymów. Szczególnie ważny jest jej udział w przemianie tryptofanu, w wyniku której powstaje serotonina i kwas nikotynowy. Jest niezbędna w procesie fosforylacji, wpływa na glikogenezę i glikogenolizę w mięśniach, odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych i krwiotwórczych. Zmniejsza wydzielanie prolaktyny. Objawy niedoboru pirydoksyny są niespecyficzne: zmiany skórne, zapalenie języka i błony śluzowej jamy ustnej, napady drgawek, niedokrwistość mikrocytowa niedobarwliwa lub megaloblastyczna, zapalenie wielonerwowe, depresja. Jej brak może sprzyjać rozwojowi kamicy szczawianowej. Pirydoksyna łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydala się z moczem, głównie w postaci metabolitów.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 50-100 mg (1-2 tabl.) 3 razy na dobę. Zapobieganie neuropatii obwodowej podczas stosowania izoniazydu: 50 mg (1 tabl.) na dobę. Zapobieganie oparzeniom słonecznym i pooparzeniowym zmianom barwnikowym skóry: 150-200 mg jednorazowo lub w dawkach podzielonych. Zaburzenia metaboliczne - do 450 mg na dobę w 3 dawkach podzielonych. Choroba popromienna: 50-100 mg na dobę. Pomocniczo w leczeniu bezsenności i nerwicy wegetatywnej: 50-300 mg na dobę w dawkach podzielonych. Dzieci, leczniczo: 25-150 mg/dobę (1/2 - 3 tabl.), w 2-3 dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dziennej.
Wskazania
Stany niedoboru witaminy B6. Schorzenia i stany wymagające podawania pirydoksyny: polineuropatie obwodowe, zapobieganie neuropatii obwodowej podczas stosowania izoniazydu, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, wrodzone zaburzenia metaboliczne (cystationinuria, homocystynuria, hiperoksaluria, acyduria ksanturenowa), zespoły złego wchłaniania np. w chorobach wątroby spowodowanych alkoholizmem, oparzenia słoneczne i pooparzeniowe zmiany barwnikowe skóry (zapobiegawczo), zapalenie skóry i błon śluzowych jamy ustnej (w tym akrodynia) i zapalenie języka, erytrodermie złuszczające, łojotok, paradontopatie, zatrucie izoniazydem, zatrucie cykloseryną. Pomocniczo: niedokrwistość syderoblastyczna, leukopenia i agranulocytoza, nudności i wymioty ciężarnych, stany depresyjne, zaburzenia snu (bezsenność), nerwica wegetatywna (jako łagodny lek objawowy, uspokajający), choroba popromienna.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na pirydoksynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie preparatów lewodopy bez inhibitora dopa-dekarboksylazy (w leczeniu choroby Parkinsona).
Skład
1 tabl. zawiera 50 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ze względu na zawartość laktozy i sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy i fruktozy, niedoborem laktazy typu Lapp i sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Ciąża i karmienie piersią
Preparat można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią w zalecanych dawkach. W ciąży nie należy przekraczać dawki 50 mg na dobę. Większe dawki powinny być stosowane okresowo tylko w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa ewentualne ryzyko dla płodu lub noworodka karmionego piersią. Brak jest danych o występowaniu wad wrodzonych u dzieci, których matki otrzymywały duże dawki witaminy B6. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zespołu uzależnienia od witaminy B6 u dzieci kobiet zażywających w ciąży duże dawki pirydoksyny. Po porodzie mogą wystąpić drgawki związane z uzależnieniem od tej witaminy u płodu.
Stosowanie innych leków
Cykloseryna, etionamid, hydralazyna, leki immunosupresyjne, izoniazyd, penicylamina i doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogen zwiększają zapotrzebowanie na witaminę B6. Pirydoksyna zmniejsza skuteczność lewodopy, stosowanej bez inhibitora dekarboksylazy w leczeniu choroby Parkinsona. Preparat może zmniejszać stężenie fenytoiny we krwi. Pirydoksyna ułatwia przyswajanie żelaza oraz wchłanianie magnezu i witaminy B12. Jednoczesne stosowanie z amiodaronem może wywoływać uczulenie na światło słoneczne.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
W dużych dawkach (powyżej 300 mg/dobę) pirydoksyna może zaburzać zdolność kierowania pojazdami i obsługi urządzeń mechanicznych.
Działania niepożądane
Rzadko: reakcje alergiczne i fotouczuleniowe. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości. Stosowanie pirydoksyny w dawkach 200 mg przez ponad miesiąc może prowadzić do rozwinięcia się zespołu zależności. Duże dawki stosowane długotrwale mogą spowodować zaburzenia snu oraz obwodową neuropatię czuciową.
Adres producenta/dystrybutora
Emilii Plater 53, 00-113 Warsaw, Mazowieckie
Kod EAN
5909990137114