Cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Która najlepsza?

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Kobalamina (witamina B12) odpowiada za szereg procesów metabolicznych, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego oraz syntezę czerwonych krwinek. Jej rola w organizmie jest bardzo istotna, a niedobory bywają niebezpieczne dla zdrowia. Dostępne na rynku preparaty z witaminą B12 zawierają jej różne postaci chemiczne. Która forma witaminy B12 jest lepiej przyswajalna - cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Którą lepiej stosować długotrwale? Jaką postać witaminy B12 wybrać?

Cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Która najlepsza?
źródło: freepik
Spis treści

Witamina B12 metylokobalamina – właściwości

Metylokobalamina jest formą witaminy B12, która występuje w naturalnym środowisku. Produkowana jest ona przez niektóre bakterie i taką drogą pozyskuje się ją również w laboratoriach na większą skalę. Niestety jest ona niestabilna. Pod wpływem działania światła oraz innych czynników fizyko – chemicznych znacznie spada jej aktywność enzymatyczna. Nie mnie jednak wykazuje najwyższą biodostępność z pośród wszystkich dostępnych postaci witaminy B12. Nie wymaga przekształcania w organizmie i uważa się ją za „aktywną formę witaminy B12”.

 

Metylokobalamina szczególnie zalecana jest osobom z utrudnionym metabolizmem witaminy B12 pochodzącej z pożywienia lub suplementów diety. Dotyczy to pacjentów ze zmniejszoną ilością wewnętrznego czynnika Castle’a, enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie kobalaminy do jej aktywnej formy. Zastosowanie metylokobalaminy pozwala szybko uzupełnić poziom B12 we krwi tej grupy osób. Efektywne uzupełnienie w diecie witaminy B12 pozwoli zniwelować niepokojące objawy ze strony układu nerwowego czy też krwiotwórczego, bo w końcu składnik ten odpowiada za wiele ważnych procesów, m.in. syntezę krwinek czerwonych czy budowanie osłonki mielinowej wokół włókien nerwowych.

 

Dowiedz się więcej na temat kobalaminy i przeczytaj artykuł: Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru.

 


Witamina B12 cyjanokobalamina – właściwości

Znaczenie częściej w lekach czy suplementach diety spotkać można cyjanokobalaminę. Nic dziwnego jest ona znacznie bardziej stabilną formą witaminy B12 i proces zamknięcia jej w kapsułce czy tabletce jest znacznie łatwiejszy. Nie występuje ona jednak w środowisku naturalnym i jest w pełni syntetyzowana na potrzeby rynku. W warunkach laboratoryjnych łączy się wytwarzaną przez bakterie kobalminę z grupą cyjanową, a w efekcie powstaje trwały związek chemiczny, który wymaga wewnątrzustrojowego przekształcenia do aktywnej metabolicznie formy. Na szczęście większość populacji nie ma problemu z tym procesem, polegającym na odłączeniu grupy cyjanowej i przyłączeniu metylowej lub adenozynowej do kobalaminy. W efekcie powstaje metylokobalamina lub adenozynokobalamina czyli 2 aktywne formy witaminy B12.

 

Więcej na temat pozostałych witamin z grupy B przeczytasz w artykule: Witaminy z grupy B - właściwości. W jakich produktach występują?

 

 

 

 

Witamina B12 cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Jaką wybrać?

Zapoznając się z właściwościami metylokobalaminy i cyjanokobalaminy nadal można zastanawiać się po którą z nich warto sięgnąć gdy zależy nam na jej długotrwałej suplementacji bądź właściwościach leczniczych.

 

Ważnym aspektem przy wyborze witaminy B12 jest fakt, że nie ma na rynku preparatu zawierającego metylokobalaminę zarejestrowanego jako lek. Wszystkie produkty z tym składnikiem mają status suplementu diety. Dedykowane są one zatem osobom chcącym uzupełnić poziom B12 w codziennym menu i jak najbardziej nadają się do długotrwałego stosowania. Zatem suplementy z metylokobalaminą sprawdzą się w przypadku m.in.:

 

  • wegan i wegetarian - ze względu na ograniczenie spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych istnieje zwiększone ryzyko niedoboru tego składnika w diecie,
  • osób z upośledzonym metabolizmem witaminy B12, którym zalecane jest przyjmowanie aktywnej formy składnika,
  • osób po 50. roku życia, ponieważ wraz z wiekiem znacznie mniejsza się przyswajalność witaminy B12, a w końcu jest to składnik chroniący przed wieloma chorobami, m.in. sercowo – naczyniowymi czy też o podłożu neurodegeneracyjnym,
  • pacjentów stosujących długotrwale metforminę, która to znacznie upośledza wchłanianie witaminy B12 z pożywienia.

 

Natomiast wszystkie leki z witaminą B12 zawierają cyjanokobalaminę. Bardziej stabilna postać chemiczna witaminy B12 umożliwia wytwarzanie leków o udowodnionym działaniu oraz możliwym do określenia poziomie uwalniania i przyswajalności składnika. Dostępne są zarówno leki na receptę w formie zastrzyków oraz tabletek, jak i leki bez recepty i suplementy diety z cyjanokobalaminą. Lekarze ordynują leki z witaminą B12 w przypadku ciężkich niedoborów składnika oraz niedokrwistości. Można stosować je również celem odżywienia nerwów i poprawy przewodnictwa nerwowego. Dawki preparatów leczniczych są zwykle wyższe niż w przypadku tych stosowanych w celu uzupełnienia diety, zwykle 500 – 1000 μg.

 

Preparaty z witaminą B12, jak i innymi witaminami z grupy B znajdziesz w kategorii: witaminy z grupy B.

 

 

Witamina B12 która najlepsza? B12 metylokobalamina czy cyjanokobalamina?

Najlepsza witamina B12 to taka dostosowana do potrzeb danej osoby. Oznacza to, że jeśli została stwierdzona w badaniach niedokrwistość bądź lekarz sugeruje wsparcie układu nerwowego ze względu na problemy neurologiczne to należy sięgać po lek z witamina B12.

 

Natomiast w przypadku gdy istnieje ryzyko niedoboru składnika w diecie ze względu na ograniczenie spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych, wiek czy stosowane leki wystarczy wybrać preparat z B12 w formie suplementu diety.

 

Podsumowując warto zastanowić się nad ostatecznym wyborem B12 w preparacie. Zatem witamina B12 cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Do długotrwałego stosowania celem uzupełnienia diety sprawdzi się metylokobalamina o znacznie lepszej bioprzyswajalności i wyższej aktywności. Cyjanokobalamina będzie lepsza przy krótszych kuracjach, ale wymagających intensywniejszego uzupełnienia B12. Ze względu na metabolizm tej formy B12 uwalniane są grupy cyjankowe, które mogą odkładać się w organizmie. Natomiast cyjanokobalamina jest metabolizowana do 2 aktywnych form, co z drugiej strony stanowi jej przewagę.

 

Witamina B12 jaką wybrać? Poznanie właściwości jednej i drugiej formy witaminy B12 powinno ułatwić wybór preparatu. Niedobory składnika wiążą się z poważnymi zagrożeniami dla funkcjonowania ważnych procesów w organizmie. Cyjanokobalamina a metylokobalamina nieco różnią się od siebie, ale w zasadzie obie formy są wartościowymi składnikami suplementów czy leków, w przypadku cyjankobalaminy, pozwalającymi uzupełnić poziom B12 we krwi i tkankach.

Bibliografia

1.       Kośmider A., Czaczyk K.; Witamina B12 – budowa, biosynteza, funkcje i metody oznaczania; Żwyność. Nauka. Technologia. Jakość 2010; 5 (72): 17 – 32.

2.       Nieciecka A. i inni; AnalysisofthecausesofvitaminB12deficiencyindifferentagegroups-areviewoftheliterature; Journal of Education,Health and Sport 2023; 13(2): 81 - 92.

3.       Halczuk K., Karwowski B.T.; Witamina B12 – czy jest nam potrzebna?; Farm Pol 2022; 78(9): 527 – 535.

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Tagi:
Kategorie:

Zobacz więcej artykułów

  • Kwas foliowy i witamina B12 w ciąży – kiedy niezbędna jest ich suplementacja?
    witamina b12
    Kwas foliowy i witamina B12 w ciąży – kiedy niezbędna jest ich suplementacja?

    Nie tylko kwas foliowy, ale również witamina B12 wpływa na prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu. Do którego momentu ciąży warto suplementować kwas foliowy i w jakich dawkach? Kiedy konieczne jest przyjmowanie witaminy B12? Czy witaminy te potrzebne są również podczas karmienia piersią?

  • Witamina B1. Kiedy jesteśmy narażeni na jej niedobór?
    witamina b1
    Witamina B1. Kiedy jesteśmy narażeni na jej niedobór?

    Witamina B1 to pierwsza odkryta witamina z grupy B. Ciężki niedobór tego związku może skutkować nieodwracalnymi zmianami w układzie nerwowym, znacząco zaburzającymi komfort życia pacjenta. Kto jest najbardziej narażony na niedobór witaminy B1? Na co działa tiamina i do czego jest potrzebna?

  • Witamina B5 (kwas pantotenowy) – właściwości, objawy niedoboru i nadmiaru. Gdzie występuje witamina B5?
    witamina b
    Witamina B5 (kwas pantotenowy) – właściwości, objawy niedoboru i nadmiaru. Gdzie występuje witamina B5?

    Niedobór witaminy B5 dotyczy głównie pacjentów niedożywionych. U pozostałej części populacji zdarza się rzadko, głównie ze względu na powszechne występowanie kwasu pantotenowego w żywności. Czym charakteryzuje się witamina B5? Na co pomaga ten związek? Jak może objawiać się jego niedobór, a jak nadmiar?

  • Witamina B2. Czym grozi jej niedobór?
    witamina b
    Witamina B2. Czym grozi jej niedobór?

    Witamina B2 bierze udział w procesie wytwarzania energii, przemianach metabolicznych wielu związków oraz utrzymywaniu odpowiedniego poziomu homocysteiny. Ile witaminy B2 potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Czy warto stosować witaminę B2 na zajady? W czym jest witamina B2?

  • Witamina B3 (niacyna, PP) – właściwości, dawkowanie, niedobór, nadmiar
    Witamina B3
    Witamina B3 (niacyna, PP) – właściwości, dawkowanie, niedobór, nadmiar

    Witamina PP wpływa na pracę układu nerwowego, stymuluje czynność trzustki i wątroby oraz bierze udział w wielu przemianach metabolicznych. Jakie inne funkcje pełni witamina B3? Jaka choroba rozwija się w wyniku jej niedoboru? Przy jakich dawkach mogą pojawić się objawy nadmiaru niacyny w organizmie?