Witamina B3 (niacyna, PP) – właściwości, dawkowanie, niedobór, nadmiar
magister farmacji
Witamina PP wpływa na pracę układu nerwowego, stymuluje czynność trzustki i wątroby oraz bierze udział w wielu przemianach metabolicznych. Jakie inne funkcje pełni witamina B3? Jaka choroba rozwija się w wyniku jej niedoboru? Przy jakich dawkach mogą pojawić się objawy nadmiaru niacyny w organizmie?
Witamina PP wpływa na pracę układu nerwowego, stymuluje czynność trzustki i wątroby oraz bierze udział w wielu przemianach metabolicznych. Jakie inne funkcje pełni witamina B3? Jaka choroba rozwija się w wyniku jej niedoboru? Przy jakich dawkach mogą pojawić się objawy nadmiaru niacyny w organizmie?
Witamina B3 – właściwości
Co to jest witamina PP? Witamina B3, niacyna i witamina PP to różne określenia tego samego związku. Należy on do grupy witamin z grupy B, które są związkami rozpuszczalnymi w wodzie. W organizmie witamina PP ulega przekształceniu do koenzymu NAD oraz NADP, które są niezbędne w przebiegu wielu reakcji zachodzących w komórkach.
Witamina PP – rola w organizmie koncentruje się głównie na udziale w procesach metabolicznych, takich jak oddychanie komórkowe, rozkład cukru, synteza cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Witamina B3 bierze również udział w komunikacji między komórkami oraz kontroli ekspresji genów. Niacyna odgrywa też istotną rolę w ochronie komórek przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Witamina B3 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Uczestniczy też w procesie syntezy insuliny.
Witamina B3 – gdzie występuje? Źródłem niacyny mogą być produkty spożywcze o których będzie mowa w dalszej części artykułu oraz leki i suplementy. Witamina PP może również powstawać w wyniku przemian, jakim ulega w organizmie tryptofan, czyli aminokwas obecny w produktach mlecznych, rybach i chudym mięsie. Szacuje się, że mniej więcej połowa spożytego tryptofanu zostaje przekształcona do witaminy B3.
O funkcjach innych witamin z grupy B można przeczytać w artykule: Witaminy z grupy B – właściwości. W jakich produktach występują?
Witamina B3 – dawkowanie
Zalecane dzienne spożycie witaminy B3 zostało ustalone na następującym poziomie:
- dzieci w wieku 1-3 lata – 6 mg,
- dzieci w wieku 4-6 lat – 8 mg,
- dzieci w wieku 7-12 lat – 12 mg,
- chłopcy powyżej 13. roku życia i dorośli mężczyźni – 16 mg,
- dziewczęta powyżej 13. roku życia i dorosłe kobiety – 14 mg,
- kobiety ciężarne – 18 mg,
- kobiety karmiące piersią – 17 mg.
Zdrowa, zbilansowana dieta pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę B3. Niedobory wśród osób racjonalnie się odżywiających zdarzają się więc rzadko. Są jednak grupy pacjentów, w większym stopniu narażone na wystąpienie niedoboru.
Witamina B3 – niedobór i nadmiar
Związane z witaminą PP działanie regulujące przemiany metaboliczne w organizmie może ulec zaburzeniu, jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości niacyny z pożywieniem. Na dotyczące witaminy PP niedobory w większym stopniu narażone są osoby:
- nadużywające alkoholu,
- niedożywione, zmagające się z anoreksją, marskością wątroby lub schorzeniami powodującymi zaburzenia wchłaniania i trawienia składników odżywczych,
- z zespołem rakowiaka, który jest rzadko występującym nowotworem neuroendokrynnym,
- których dieta jest uboga w żelazo, witaminę B2 i B6, ponieważ związki te są potrzebne do przemiany tryptofanu w niacynę.
Witamina PP – niedobór niacyny może rozwinąć się w wyniku dłuższego, zbyt niskiego spożycia produktów bogatych w witaminę PP lub tryptofan. Warto pamiętać, że choć związek ten jest odporny na działanie wysokiej temperatury, to procesy przebiegające z udziałem wody mogą pozbawić pokarm znacznych ilości witaminy PP (z uwagi na fakt, że witamina B3 jest substancją rozpuszczalną w wodzie). Produkty bogate w niacynę, gotowane w wodzie mogą utracić nawet połowę obecnej w nich niacyny. Jeśli więc jest możliwość, warto wybierać takie metody przyrządzania posiłków, które przebiegają bez udziału wody, np. gotowanie na parze zamiast tradycyjnego gotowania w wodzie.
Witamina B3 – objawy niedoboru związane są z rozwojem pelagry. Obecnie na wystąpienie pelagry narażone są głównie osoby z wyżej wymienionych grup ryzyka, a także mieszkańcy terenów objętych konfliktami zbrojnymi, ze względu na często ograniczony dostęp do pełnowartościowych posiłków. Pelagra określana jest czasami jako „choroba 3D” od słów: dermatitis (zmiany skórne), diarrhea (biegunka) i dementia (otępienie). Pelagra przebiega bowiem z występowaniem takich objawów jak:
- symetryczne zmiany skórne, mające postać plam rumieniowych, zmian hiperpigmentacyjnych, pęcherzy, nadżerek – skóra może być bardzo sucha, szorstka, z tendencją do łuszczenia się,
- stany zapalne w obrębie jamy ustnej,
- zaburzenia procesu gojenia się ran,
- przewlekła biegunka, utrata apetytu, nudności, wymioty,
- rozdrażnienie, nerwowość,
- problemy ze snem, spadek koncentracji,
- drżenie kończyn, spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni,
- zaburzenia pamięci, halucynacje,
- depresja, zaburzenia lękowe.
Nieleczona pelagra skutkuje śmiercią pacjenta.
Witamina B3 – nadmiar tego związku może prowadzić do pojawienia się takich objawów jak przyspieszony rytm serca, nagłe zaczerwienienie skóry, jej swędzenie, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha. Związane z niacyną przedawkowanie dotyczy wyjątkowych sytuacji, w których pacjent przez dłuższy czas przyjmuje bardzo wysokie dawki witaminy B3. Skutki uboczne długotrwałej nadmiernej suplementacji mogą obejmować również nasilenie objawów alergii (jeśli pacjent jest alergikiem), zaburzenia pracy tarczycy (głównie u osób z obecnymi już chorobami tarczycy) i zaburzenia funkcjonowania serca. Może też dojść do wzrostu stężenia kwasu moczowego i glukozy we krwi.
Należy jednak zaznaczyć, że witamina B3 przyjmowana w rozsądnych ilościach, zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub informacjami zawartymi w ulotce, jest dobrze tolerowana przez większość pacjentów. Ewentualne związane z przyjmowaniem witaminy PP skutki uboczne dotyczą głównie osób, które stosują więcej niż 3 g witaminy PP na dobę.
Witamina PP – gdzie występuje?
Witamina B3 – gdzie występuje niacyna? Spośród produktów spożywczych dobrym źródłem witaminy PP są przede wszystkim pokarmy pochodzenia zwierzęcego (np. wołowina, drób, ryby), a w mniejszym stopniu też pokarmy pochodzenia roślinnego, np. rośliny strączkowe, orzechy i produkty zbożowe. Jak zostało już wspomniane, dobrym źródłem niacyny są też produkty bogate w tryptofan, takie jak awokado, pierś z kurczaka, pierś z indyka, krewetki królewskie, smażone orzeszki ziemne lub orzechy nerkowca, ser cheddar, czy chociażby banany.
Witamina PP dostępna jest też w wybranych lekach i suplementach diety. Jest to jeden ze składników leków bez recepty: Vitaminum B compositum i syropu Multi-Sanostol. Duża zawartość witaminy B3 obecna jest m.in. w suplemencie PureoHealth Witamina B3 Forte. W 1 kapsułce znajduje się 500 mg witaminy PP. Preparaty z tak dużą zawartością niacyny powinny być stosowane jedynie w razie rzeczywistej potrzeby.
Witamina B3 wchodzi też w skład wybranych kosmetyków. Przykładowe produkty z niacyną to Nie-zwykły peeling do twarzy w żelu Ziaja C.B3 oraz Pharmaceris N krem nawilżająco-wzmacniający do twarzy Vita-Capilaril.
Witamina PP – na co stosować?
Czasami pacjenci zastanawiają się, dlaczego witamina PP jest na receptę. Dostępne są bowiem leki zawierające witaminę B3 w dawkach 50 mg i 200 mg, ale można je wydać jedynie na podstawie recepty. Najprawdopodobniej wynika to właśnie z potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa terapii. Dawki niacyny wielokrotnie przekraczające dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten związek powinny być stosowane jedynie przez osoby, u których może pojawić się niedobór niacyny lub już on wystąpił. Długotrwałe przyjmowanie wysokich dawek witaminy PP powinno odbywać się tylko pod kontrolą lekarza.
Witamina B3 a wątroba – stosowanie wysokich dawek niacyny przez dłuższy czas może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie wątroby, a nawet prowadzić do uszkodzenia tego narządu. U pacjentów z ostrą niewydolnością wątroby, stosowanie większych dawek witaminy PP jest przeciwwskazane.
Bibliografia
1. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020.
2. Peechakara B.V., Gupta M. Vitamin B3. [Updated 2022 Jun 11]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526107/
3. Jaworek A.K., Łazarczyk A., Hałubiec P., Leończyk M., Staszewski F., Wojas-Pelc A. Historia pelagry. Przegl Dermatol 2021, 108, 554-566, doi: https://doi.org/10.5114/dr.2021.114610.
4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Vitaminum PP 50 Polfarmex.
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.