Vitaminum B compositum, tabletki na niedobory witamin z grupy B, 50 szt.

Produkt dostępny
3,94 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Zespół rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, biorących udział w procesach przemiany materii. Uczestniczą w procesach zachodzących w organizmie na poziomie komórkowym, m.in. w oddychaniu tkankowym i przemianach mediatorów o.u.n.

Tiamina (wit. B1) bierze udział w przemianach węglowodanów, jej niedobór może powodować chorobę beri-beri, zapalenia wielonerwowe, niewydolność krążenia oraz atonię jelit; po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego i jest rozmieszczana w ustroju - w mózgu, wątrobie, nerkach i tkance mięśniowej, częściowo przenika do mleka kobiecego.

Ryboflawina (wit. B2):

  • jej aktywne formy są kofaktorami enzymów oddechowych, są przenośnikami wodoru;
  • jest także obecna w siatkówce i bierze udział w procesie widzenia zmierzchowego.

Niedobór ryboflawiny powoduje wzmożone złuszczanie błony śluzowej warg, zapalenie skóry, niedokrwistość, pękanie kącików warg.

Pirydoksyna (wit. B6) bierze udział w przemianach aninokwasów i biosyntezie GABA. Niedobór objawia się drażliwością, nadpobudliwością, łojotokowym zapaleniem skóry, powstawianiem uszkodzeń w kącikach ust.

Nikotynamid (wit. PP) jest koenzymem dehydrogenaz przenoszących wodór w oddychaniu tkankowym. Niedobór nikotynamidu powoduje pelagrę, która charakteryzuje się zapaleniem skóry i błon śluzowych przewodu pokarmowego, jamy ustnej i języka; objawom tym towarzyszy także brak łaknienia, nudności, wymioty, biegunka i porfirynuria. Mogą także pojawić się bezsenność, bóle głowy, zaburzenia pamięci.

Pantoteinian wapnia - jest składnikiem koenzymu A; bierze udział w metabolizmie cukrów, neoglikogenezie, syntezie i przemianach kwasów tłuszczowych, syntezie porfiryn, steroli i hormonów steroidowych.

Wszystkie substancje czynne rozpuszczalne są w wodzie, wchłaniają się z przewodu pokarmowego i nie kumulują się w ustroju, a ich nadmiar wydalany jest w moczu.

Dawkowanie

Doustnie.

Dorośli: 1 tabl. 3-5 razy na dobę.;

dzieci: 1 tabl. 1-3 razy na dobę.

Szczególne grupy pacjentów.

U pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek dawkę preparatu należy zmniejszyć do 1 tabl. na dobę.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie złożonych niedoborów witamin z grupy B w okresach zwiększonego zapotrzebowania (stany gorączkowe, oparzenia, alkoholizm, ciąża i okres karmienia piersią), w chorobach przewlekłych i wyniszczających, rekonwalescencji, schorzeniach żołądkowo-jelitowych połączonych z zaburzeniami wchłaniania witamin, zaburzeniach trawienia. Pomocniczo w chorobach układu nerwowego, stanach zapalnych błon śluzowych (np. warg i jamy ustnej), w czyraczności i trądziku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Skład

1 tabl. drażowana zawiera 3 mg witaminy B1, 5 mg witaminy B2, 5 mg witaminy B6, 40 mg witaminy PP i 5 mg pantotenianu wapnia.

Preparat zawiera laktozę, sacharozę, lak żółcieni pomarańczowej (E100).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z hiperkalcemią, kamicą układu moczowego lub niewydolnością nerek. Ze względu na zawartość laktozy, preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie powinni stosować pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Lek zawiera lak żółcieni pomarańczowej (E 110), może powodować reakcje alergiczne.

Ciąża i karmienie piersią

Przy zachowaniu zalecanych dawek brak przeciwwskazań do stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią. Tiamina, ryboflawina i nikotynamid przenikają do mleka kobiecego.

Stosowanie innych leków

Jednoczesne stosowanie z lewodopą osłabia jej skuteczność.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Działania niepożądane

Brak przy stosowaniu zalecanych dawek.

Po ich przekroczeniu może wystąpić: zaczerwienienie skóry, rumień twarzy, wysypka, pokrzywka, osłabienie, ból głowy, drażliwość, bezsenność, tachykardia, biegunka.

W czasie stosowania preparatu może wystąpić żółte zabarwienie moczu spowodowane obecnością ryboflawiny w preparacie; jest to objaw prawidłowy.

Adres producenta/dystrybutora

ul. Karolkowa 22/24, 01-207 Warszawa, polfa@polfawarszawa.pl

Kod EAN

5909990104840

Przydatne wpisy związane z Vitaminum B compositum, tabletki na niedobory witamin z grupy B, 50 szt.

Cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Która najlepsza?
witamina b12
Cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Która najlepsza?

Kobalamina (witamina B12) odpowiada za szereg procesów metabolicznych, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego oraz syntezę czerwonych krwinek. Jej rola w organizmie jest bardzo istotna, a niedobory bywają niebezpieczne dla zdrowia. Dostępne na rynku preparaty z witaminą B12 zawierają jej różne postaci chemiczne. Która forma witaminy B12 jest lepiej przyswajalna - cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Którą lepiej stosować długotrwale? Jaką postać witaminy B12 wybrać?

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
witamina b12

Witamina B12 jest niezbędna dla utrzymania zdrowia układu nerwowego i krwionośnego. Nie są to jedyne funkcje witaminy B12. Na co jeszcze wpływa ten związek? Czym objawia się jego niedobór, a czym grozi długotrwałe przyjmowanie bardzo wysokich dawek kobalaminy? Kiedy zażywać witaminę B12 – rano czy wieczorem?

Witamina B6 – właściwości i występowanie. Jakie są objawy i skutki niedoboru lub nadmiaru witaminy B6?
witamina B6

Witamina B6 (pirydoksyna) bierze udział w wielu procesach metabolicznych, a jej niedobór może zwiększać ryzyko chorób sercowo – naczyniowych. Łagodne niedobory pirydoksyny mogą dotyczyć nawet połowy społeczeństwa europejskiego. Gdzie występuje witamina B6? Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Jakie objawy związane są z niedoborem witaminy B6 w organizmie, a jakie z jej nadmiarem?

Witamina B2. Czym grozi jej niedobór?
witamina b

Witamina B2 bierze udział w procesie wytwarzania energii, przemianach metabolicznych wielu związków oraz utrzymywaniu odpowiedniego poziomu homocysteiny. Ile witaminy B2 potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Czy warto stosować witaminę B2 na zajady? W czym jest witamina B2?

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 48h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety
    Wysyłamy w 48h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety