Witamina B1. Kiedy jesteśmy narażeni na jej niedobór?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Witamina B1 to pierwsza odkryta witamina z grupy B. Ciężki niedobór tego związku może skutkować nieodwracalnymi zmianami w układzie nerwowym, znacząco zaburzającymi komfort życia pacjenta. Kto jest najbardziej narażony na niedobór witaminy B1? Na co działa tiamina i do czego jest potrzebna?

Witamina B1. Kiedy jesteśmy narażeni na jej niedobór?
źródło: freepik
Spis treści

Witamina B1 to inaczej tiamina. Została wyizolowana w pierwszej połowie XX wieku. Jest to pierwsza odkryta witamina z grupy B. W organizmie, związek ten występuje zarówno w postaci wolnej, jak i postaciach sfosforylowanych, m.in. jako monofosforan tiaminy i difosforan tiaminy.

 

Witamina B1 – na co pomaga? Tiamina jest potrzebna do uaktywnienia wielu enzymów, biorących udział w przemianach energetycznych. To m.in. właśnie dzięki niej mózg może wykorzystywać glukozę jako główne źródło energii. Witamina B1 odgrywa niebagatelną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Ma swój udział w powstawaniu komórek nerwowych i tworzeniu połączeń międzynerwowych. Jest też potrzebna do zaspokajania zapotrzebowania energetycznego komórek nerwowych. Uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych. Tiamina reguluje także proces wytwarzania insuliny w komórkach trzustki.

 

 

Witamina B1 – ile jej potrzebujemy?

Witamina B1 – zalecane dzienne spożycie tiaminy różni się w zależności od wieku i stanu zdrowia. W przypadku niemowląt w 1. roku życia, ustalono, że wystarczające spożycie tiaminy wynosi 0,2-0,3 mg. W pozostałych grupach wiekowych zalecane dzienne spożycie witaminy B1 wygląda następująco:

 

  • dzieci 1-3 lata – 0,5 mg,
  • dzieci 4-6 lat – 0,6 mg,
  • dzieci 7-9 lat – 0,9 mg,
  • dzieci 10-12 lat – 1,0 mg,
  • nastolatkowie w wieku 13-18 lat – chłopcy 1,2 mg, a dziewczęta 1,1 mg,
  • mężczyźni powyżej 19. roku życia – 1,3 mg,
  • kobiety powyżej 19. roku życia – 1,1 mg,
  • kobiety ciężarne – 1,4 mg,
  • kobiety karmiące piersią – 1,5 mg.

 

 

Witamina B1 – niedobór

Niedobór witaminy B1 kojarzy się głównie z chorobą beri-beri. W jej  przebiegu występują dolegliwości ze strony obwodowego układu nerwowego, serca oraz mięśni. Schorzenie to może rozwinąć się pod postacią suchego beri-beri, objawiając się:

 

  • osłabieniem mięśni, ich paraliżem,
  • spadkiem lub utratą czucia w kończynach,
  • trudnościami z mówieniem,
  • wymiotami,
  • mimowolnymi ruchami gałek ocznych.

 

Przy mokrej postaci choroby beri-beri mogą natomiast pojawić takie symptomy jak:

 

  • przyspieszone tętno,
  • duszność podczas aktywności fizycznej,
  • zadyszka po przebudzeniu,
  • obrzęki kończyn,
  • szybka męczliwość.

 

Choroba beri-beri obecnie występuje głównie w krajach słabo rozwiniętych. Natomiast w krajach rozwiniętych częściej rozpoznawany jest zespół Wernickiego-Korsakowa. Jest on najczęściej konsekwencją ciężkiego niedoboru witaminy B1 u alkoholików. W jego przebiegu dochodzi do trwałego uszkodzenia obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć. Pojawiają się więc m.in. zaburzenia pamięci, niezdolność do tworzenia nowych wspomnień, halucynacje, a także uczucie splątania, problemy z widzeniem i problemy z koordynacją ruchów.

 

 

Witaminy z grupy B

     

     

    Witamina B1 – gdzie występuje?

    Witamina B1 nie jest syntetyzowana w organizmie w znaczącej ilości. Zgromadzone zasoby wystarczą na zaledwie 2-3 tygodnie. Z tego powodu zalecane jest stałe dostarczanie tiaminy z pożywieniem. Tiamina jest obecna w licznych produktach spożywczych. Najlepsze źródła witaminy B1 to:

     

    • produkty pełnoziarniste,
    • orzechy,
    • mięso - głównie wieprzowina i wołowina,
    • groch, fasola,
    • drożdże.

     

    Mniejsze ilości witaminy B1 obecne są również w wielu owocach i warzywach, a także rybach i produktach mlecznych. Dla przykładu, w 100 g polędwicy wieprzowej znajduje się ok. 1,1 mg witaminy B1, w 100 g fasoli białej – ok. 0,6 mg witaminy B1, a w 100 g marchwi ok. 0,06 mg tiaminy.

     

    Witamina B1 jest umiarkowanie wrażliwa na działanie wysokiej temperatury. Trzeba więc liczyć się z pewną stratą tej witaminy, poddając produkt w nią bogaty gotowaniu, smażeniu lub pieczeniu.

     

     

    Witamina B1 – kiedy ją suplementować?

    Witaminę B1 zaleca się suplementować, jeśli pojawił się jej niedobór lub występuje wysokie ryzyko jego rozwoju. U osób zdrowych, odżywiających się w sposób zróżnicowany, takie ryzyko jest niewielkie. Suplementacja powinna być jednak rozważona w przypadku osób nadużywających alkoholu – zdecydowana większość alkoholików ma niedobory witaminy B1. Osoby niedożywione lub zmagające się z zaburzeniami wchłaniania składników odżywczych (będących wynikiem np. choroby Leśniowskiego-Crohna lub celiakii) również mogą wymagać przyjmowania witaminy B1. Na niedobór tiaminy w większym stopniu narażone są również osoby przyjmujące długotrwale leki moczopędne. Mogą one bowiem nasilać utratę tiaminy z moczem.

     

    Witamina B1 – jaka najlepsza? W preparatach aptecznych można spotkać głównie tiaminę. Dostępne są także leki z benfotiaminą. Benfotiamina, jako forma rozpuszczalna w tłuszczach, wchłania się z przewodu pokarmowego w większym stopniu niż tiamina. Benfotiamina znajduje się m.in. w leku Benfogamma, który dostępny jest bez recepty. Witamina B1 obecna jest również w innych lekach (już jako tiamina), np. w tabletkach Neurobion Advance i Vitaminum B compositum. W dwóch ostatnich wymienionych produktach leczniczych znajduje się nie tylko tiamina, ale kompleks witamin z grupy B. Tiamina występuje też w wielu suplementach diety, np. Witamina B Complex Teva i Naturell Witamina B Active. Pamiętajmy o tym, że suplementy służą jedynie uzupełnieniu diety w składniki odżywcze, których może w niej brakować. Jeśli stwierdzono już niedobór witaminy B1, wskazane jest stosowanie leku, który w przeciwieństwie do suplementu posiada właściwości lecznicze. Osoby które podejrzewają niedobór tiaminy, mogą oznaczyć jej poziom w badaniu laboratoryjnym.

     

    Dlaczego witamina B1 jest na receptę? Witamina B1 dostępna jest zarówno w preparatach na receptę, jak i bez recepty. Leki na receptę z tiaminą zawierają ten związek w wysokich dawkach, które powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarza.

     

     

    Witamina B1 – jak długo ją stosować?

    Witamina B1, jeśli istnieją ku temu wskazania, może być przyjmowana długotrwale. Jej ewentualny nadmiar jest wydalany z moczem. Nie ma dostępnych danych, które wskazywałyby na negatywny efekt długotrwałej suplementacji witaminy B1. Nie mniej jednak, w takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie wysokich dawek witaminy B1 lub stosowanie jej przez dłuższy czas powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

     

    Witamina B1 – przeciwwskazania są właściwie pojedyncze. Preparaty z witaminą B1 nie powinny być przyjmowane przez osoby, które są nadwrażliwe na jakikolwiek składnik wybranego leku lub suplementu.

     

    Witamina B1 reguluje liczne procesy zachodzące w organizmie. Bez jej odpowiedniej podaży układ nerwowy nie byłby w stanie funkcjonować prawidłowo. Mogą wystąpić również zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego i mięśniowego. Najlepszym źródłem witaminy B1 jest zdrowa i urozmaicona dieta. Jeśli z różnych przyczyn (np. choroby układu pokarmowego), dieta nie zaspokaja w wystarczający sposób zapotrzebowania organizmu na tiaminę, należy rozważyć jej suplementację. Witamina B1 dostępna jest w kilku lekach bez recepty. Jeśli zachodzi potrzeba, suplementacja witaminy B1 może być długotrwała.

    Bibliografia

    1.       Mrowicka M., Mrowicki J., Dragan G., Majsterek I. The importance of thiamine (vitamin B1) in humans. Biosci Rep. 2023 Oct 31;43(10):BSR20230374. doi: 10.1042/BSR20230374

    2.       Fattal-Valevski A. Thiamine (Vitamin B1). Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine 16 (1): 12-20.

    3.       Martel J.L., Kerndt C.C., Doshi H., et al. Vitamin B1 (Thiamine) [Updated 2022 Oct 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482360/

    4.       Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020.

    5.       Kozubski W. Jak i u kogo stosować witaminy z grupy B – punkt widzenia neurologa. Medycyna po Dyplomie 2022, 11.

    6.       Gryszczyńska A. Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy. Postępy Fitoterapii 2009, 4, 229-238.

    7.       Charakterystyki Produktów Leczniczych: Benfogamma i Vitaminum B1 Polfarmex.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • witaminy w diecie dziecka
      witaminy
      Jakie witaminy dla dzieci w wieku szkolnym? Jak uzupełnić dietę niejadka?

      Witaminy, składniki mineralne i inne elementy pożywienia są bardzo istotne w diecie dziecka. Zapewniają mu prawidłowy wzrost i rozwój, wpływają na zdolność uczenia się, zapamiętywania i oddziałują na układ odpornościowy. Jakie preparaty z witaminami można podać dziecku? Kiedy warto je stosować?

    • Witaminy dla seniora, dla kobiet i dla mężczyzn - jak wybrać najlepszy zestaw witamin i minerałów?
      witaminy dla seniora
      Witaminy dla seniora, dla kobiet i dla mężczyzn - jak wybrać najlepszy zestaw witamin i minerałów?

      Jakich witamin i składników mineralnych warto szukać w suplementach dla mężczyzn, a jakich w preparatach dla kobiet? Na jakie niedobory narażeni są seniorzy? Podpowiadamy w jaki sposób wybrać najlepsze zestawy witamin.

    • Niedobór witaminy D3 i jego skutki
      witamina D
      Niedobór witaminy D3 i jego skutki

      Witamina D - niedobór prowadzi do zaburzeń mineralizacji kości i zębów, które początkowo rozwijają się bezobjawowo. Deficyt witaminy D3 zwiększa również  ryzyko rozwoju wielu innych schorzeń i zaburzeń. Jakie mogą być objawy i skutki niedoboru witaminy D? Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy D3?

    • Witaminy na wzmocnienie - jakie wybrać witaminy po COVIDdzie, a jakie po chemioterapii?
      witaminy i minerały
      Witaminy na wzmocnienie - jakie wybrać witaminy po COVIDdzie, a jakie po chemioterapii?

      W przebiegu niektórych chorób oraz w okresie rekonwalescencji zmienia się zapotrzebowanie organizmu na niektóre składniki. Do tych szczególnych schorzeń zaliczyć można COVID-19 oraz chorobę nowotworową. Właściwe uzupełnienie diety może pomóc zarówno w okresie leczenia jak i po nim. Natomiast brak w diecie ważnych dla układu odpornościowego oraz nerwowego składników może wpływać niekorzystnie na przebieg choroby i wydłużać okres rekonwalescencji. Jakie witaminy najlepiej kupić, aby wesprzeć organizm w walce z chorobą? Jakich witamin unikać przy nowotworach?

    • Witaminy dla kobiet  w ciąży - co należy suplementować w trakcie ciąży?
      ciąża
      Witaminy dla kobiet w ciąży - co należy suplementować w trakcie ciąży?

      Witaminy dla kobiet w ciąży wspierają prawidłowy rozwój dziecka, a także wpływają na odpowiednie funkcjonowanie organizmu kobiety ciężarnej. Jak wybrać witaminy prenatalne? Jakich witamin i składników mineralnych warto w nich szukać?