Xylorin, aerozol udrażniający nos uławiający oddychanie, butelka 18 ml - 200 dawek

Produkt dostępny
19,91 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Sympatykomimetyk do stosowania miejscowego, działający na receptory α-adrenergiczne. Powoduje skurcz drobnych tętniczek nosa, zmniejszając obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Prowadzi to do udrożnienia nosa, ułatwia oddychanie przez nos i zmniejsza ilość zalegającej wydzieliny.

Po podaniu roztworu chlorowodorku ksylometazoliny do nosa miejscowe obkurczenie naczyń krwionośnych występuje po 2-10 min i utrzymuje się do 10-12 h.

Sposób użycia

Sposób podania. Przed podaniem preparatu należy oczyścić nos.

Dawkowanie

Donosowo. 

Dzieci w wieku powyżej 12 lat i dorośli: 1 do 2 dawek aerozolu do każdego otworu nosowego co 10-12 h przez 3-7 dni.

Dzieci w wieku 6-12 lat: 1 do 2 dawek aerozolu do każdego otworu nosowego co 10-12 h przez 3-5 dni. 

Wskazania

Leczenie objawowe zapalenia błony śluzowej nosa (w tym alergicznego) i zatok przynosowych. Preparat jest stosowany miejscowo w celu zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa występującego w zapaleniu błony śluzowej nosa (w tym alergicznego) i zapaleniu zatok przynosowych oraz wspomagająco w leczeniu zapalenia ucha środkowego będącego następstwem przeziębienia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Nadwrażliwość na preparaty adrenergiczne. Przyjmowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Przyjmowanie inhibitorów MAO. Zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Po zabiegach usunięcia przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej.

Skład

1 ml roztworu zawiera 0,55 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka aerozolu zawiera 50 µg chlorowodorku ksylometazoliny.

Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Nie stosować długotrwale. Dłuższe lub częstsze niż zalecane stosowanie może spowodować polekowy obrzęk błony śluzowej nosa.

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu krążenia (m.in. chorobą niedokrwienną serca), nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, jaskrą lub nadczynnością tarczycy. Obserwowano rzadkie przypadki zespołu odwracalnej tylnej encefalopatii (PRES) i (lub) odwracalnego kurczu naczyń mózgowych (RCVS) podczas przyjmowania preparatów sympatykomimetycznych, w tym ksylometazoliny.

Zgłoszone objawy to: nagłe wystąpienie silnego bólu głowy, nudności, wymiotów i zaburzeń widzenia. W większości przypadków nastąpiła poprawa lub zanik objawów w ciągu kilku dni leczenia. Należy niezwłocznie przerwać leczenie ksylometazoliną i zasięgnąć porady medycznej jeśli pojawią się objawy PRES i (lub) RCVS. Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężkie arytmie komorowe.

Chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Należy zwracać uwagę, aby nie zanieczyścić preparatu drobnoustrojami. W celu zminimalizowania ryzyka rozszerzania się zakażenia preparat powinien być używany tylko przez jedną osobę.

Lek zawiera 0,018 mg chlorku benzalkoniowego w każdej dawce, co odpowiada 0,2 mg/ml. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie lub obrzęk wewnątrz nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży. Należy zachować ostrożność w przypadku zalecania preparatu kobietom w okresie karmienia piersią.

Stosowanie innych leków

Nie stosować w skojarzeniu z inhibitorami MAO, w połączeniu z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (np. amitryptylina, imipramina), które mogą powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z innymi lekami sympatykomimetycznymi (np. efedryna, pseudoefedryna) ze względu na sumowanie się działania.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek stosowany w zalecanych dawkach nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W przypadku stosowania leku w dawkach większych niż zalecane lub przez okres dłuższy niż zalecany mogą wystąpić działania niepożądane ze strony układu krążenia i (lub) OUN, które mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Działania niepożądane

Rzadko może wystąpić podrażnienie błony śluzowej nosa, uczucie pieczenia w nosie, suchość błony śluzowej nosa, kichanie, ból głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia snu, uogólniona reakcja alergiczna, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia rytmu serca.

Dłuższe niż zalecane stosowanie leku może doprowadzić do nawrotu przekrwienia błony śluzowej nosa, charakteryzującego się przewlekłym zaczerwienieniem, obrzękiem i katarem.

Długotrwałe stosowanie może prowadzić do wtórnego, tzw. polekowego zapalenia błony śluzowej nosa, opornego na leczenie.

Kod EAN

5909990170210

Przydatne wpisy związane z Xylorin, aerozol udrażniający nos uławiający oddychanie, butelka 18 ml - 200 dawek

Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?
katar
Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?

Rodzajów nieżytu nosa jest sporo. W tym artykule skupimy się na 2 najczęściej występujących: katarze infekcyjnym i alergicznym. Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego? Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, aby prawidłowo rozpoznać przyczynę kataru?

Katar alergiczny – objawy, rozpoznanie, przebieg, leczenie
katar

Alergiczny nieżyt nosa to powszechna choroba, która może negatywnie wpływać na naukę, pracę, a także rozwój zainteresowań. Jak wygląda katar alergiczny? Czy katar alergiczny może być żółty? Jakie są przyczyny kataru siennego? Dowiedz się też, jakie leki są zalecane w pierwszej kolejności do leczenia kataru siennego i które z nich dostępne są bez recepty.

Katar zatokowy u dzieci – kiedy udać się do lekarza?
katar

Katar zatokowy u dziecka może budzić niepokój u jego rodziców. Szczególnie, jeśli dolegliwości dotyczą noworodka lub niemowlaka. Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza? Jakie objawy wymagają pilnego uzyskania pomocy medycznej?

Katar zatokowy - objawy, rozpoznanie, przebieg, leczenie
katar

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (rhinosinusitis) to jedna z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych, które rocznie dotyka szacunkowo 6–15% ogółu populacji. Dla rozwoju schorzenia konieczna jest obecność drobnoustrojów chorobotwórczych oraz wewnątrzzatokowe gromadzenie wydzieliny śluzowej, zaburzające drożność ujścia zatok. Jak rozpoznać katar zatokowy? Jak wygląda leczenie kataru zatokowego i czym może skutkować przewlekłe, nieleczone zapalenie zatok?

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 48h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety
    Wysyłamy w 72h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety