Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?
magister farmacji
Rodzajów nieżytu nosa jest sporo. W tym artykule skupimy się na 2 najczęściej występujących: katarze infekcyjnym i alergicznym. Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego? Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, aby prawidłowo rozpoznać przyczynę kataru?
Rodzajów nieżytu nosa jest sporo. W tym artykule skupimy się na 2 najczęściej występujących: katarze infekcyjnym i alergicznym. Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego? Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, aby prawidłowo rozpoznać przyczynę kataru?
Katar alergiczny a infekcyjny – czym się różnią?
Przy pojawiającym się wycieku wydzieliny z nosa, wiele osób zastanawia się, czy to infekcja czy choroba alergiczna. Podpowiadamy więc, jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego i jakie leki na katar stosować w obu tych przypadkach.
Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę, analizując możliwą przyczynę kataru:
- · wygląd, konsystencja wydzieliny – katar alergiczny jest zazwyczaj wodnisty i przezroczysty, a katar infekcyjny jedynie na początku jest przejrzysty i płynny – po kilku dniach wydzielina zazwyczaj staje się ropna. Mogą pojawić się też różne kolory kataru. W przebiegu infekcji wydzielina może stać się żółtawa lub zielonkawa,
- · obecność strupów w nosie – przy katarze infekcyjnym dość często dochodzi do powstawania strupów w nosie, czego raczej nie obserwuje się przy alergii,
- · swędzenie nosa oraz podniebienia – katar alergiczny często wiąże się z odczuwaniem świądu w okolicy nosa. Pacjenci mogą też doświadczać swędzenia podniebienia. Te objawy nie są typowe dla zwykłej infekcji,
- · ból w okolicy nosa – ten objaw znacznie częściej pojawia się przy katarze infekcyjnym. Raczej nie występuje w przebiegu alergii,
- · świąd oczu – swędzenie oczu, ich zaczerwienienie, a także łzawienie to symptomy typowe dla kataru alergicznego. Przy infekcji pojawiają się bardzo rzadko,
- · ból głowy oraz inne dolegliwości, takie jak ból gardła, chrypka – pojawienie się tych symptomów wskazuje raczej na katar infekcyjny. Przy zapaleniu zatok bardzo często występuje ból w okolicy nosa, oczu i czoła, który nasila się przy schylaniu.
Jest kilka objawów, które występują przy obu rodzajach nieżytu nosa. Typową oznaką kataru alergicznego jest kichanie, które często pojawia się również przy katarze infekcyjnym. Katar wirusowy często współwystępuje z kaszlem, ale objaw ten nierzadko pojawia się także przy alergii. Przy obu rodzajach kataru występuje też uczucie zablokowania nosa.
Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego (infekcyjnego)?
Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego będącego wynikiem infekcji? Oprócz wyżej wymienionych czynników, które ułatwiają prawidłowe rozpoznanie przyczyny kataru, warto wziąć pod uwagę również czas trwania dolegliwości. Typowe przeziębienie trwa najczęściej kilka dni, maksymalnie do 2 tygodni. W przypadku kataru alergicznego, objawy mogą utrzymywać się znacznie dłużej – kilka tygodni, miesięcy, a nawet cały rok. Jest to zależne od czasu, przez który organizm narażony jest na kontakt z alergenem.
W początkowej fazie kataru, często trudno jest odróżnić katar alergiczny od zwykłego (infekcyjnego). Katar zatokowy rozwijać się może bowiem stopniowo. Początkowo wydzielina jest wodnista, a oprócz niej mogą nie występować jeszcze żadne inne oznaki choroby. Dopiero z czasem może być łatwiej prawidłowo rozpoznać katar infekcyjny lub katar alergiczny.
Odróżnienie obu rodzajów kataru w praktyce nie zawsze jest łatwe. Czasami czynniki infekcyjne i alergiczne nakładają się na siebie. Przy ostrej infekcji objawy utrzymują się stosunkowo krótko, ale przykładowo przy przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok mogą trwać wiele tygodni lub miesięcy. Czasami, bez przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki zleconej przez lekarza, trudno jest poprawnie wskazać przyczynę nieżytu nosa. Dodatkowe badania ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy oraz umożliwiają skuteczne leczenie kataru.
Jak leczyć katar alergiczny, a co stosować na katar infekcyjny?
Katar infekcyjny ma charakter samoograniczający się. Ustępuje więc po kilku dniach, niezależnie od wprowadzenia, czy też zaniechania leczenia. Wbrew powtarzanemu mitowi, nieleczony katar nie zwiększa ryzyka jego nawrotu. Katar infekcyjny bywa jednak uciążliwy dla pacjentów. Dość często stosowane są więc leki, które łagodzą pojawiające się objawy oraz szybko i na długo odblokowują zatkany nos.
Przy katarze infekcyjnym można sięgnąć po aerozol z substancją obkurczającą (np. Otrivin, Nasivin, Nasic), ale należy pamiętać o ich krótkotrwałym stosowaniu. Można też wybrać tabletki z pseudoefedryną, a w przypadku jednoczesnego bólu głowy, zatok, czy też kaszlu, wygodne może być zastosowanie leku w tabletkach lub saszetkach, który działa jednocześnie na kilka symptomów. Katar bakteryjny może wymagać dodatkowego wdrożenia do leczenia antybiotyku.
W przypadku kataru alergicznego, pierwszym wyborem są leki przeciwhistaminowe (np. Hitaxa Fast, Bilastyna Hitaxa, Aleric Deslo Active, Allegra). Jeśli nie przynoszą one wystarczającej poprawy można uzupełnić leczenie o steryd donosowy (np. HItaxa Metmin-Spray, OtriAllergy Control). Wymienione leki na alergię dostępne są zarówno bez recepty, jak i na receptę. Są one skuteczne w kontrolowaniu choroby. Uśmierzają jej objawy oraz wpływają korzystnie na samopoczucie pacjentów. Przy bardziej nasilonych objawach alergii, lekarz może zalecić dołączenie kolejnego leku dla uzyskania wyższej skuteczności leczenia.
Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego (infekcyjnego)? Początkowo może nie być to wcale takie łatwe. Przy alergii typowy jest wyciek wodnistej wydzieliny, swędzenie nosa, uczucie jego zablokowania oraz długi czas utrzymywania się objawów. Przy infekcji, katar stopniowo zmienia swój kolor i gęstość, rzadko występuje świąd nosa, ale za to często pojawia się ból głowy, gardła czy też chrypka. Jeśli nie mamy pewności co do przyczyny kataru, warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badania rozpozna źródło nieżytu nosa. W razie dalszych wątpliwości zleci on odpowiednie badania, które pomogą je rozwiać.
Bibliografia
1. 1.Tran N.P., Vickery J., Blaiss M.S. Management of rhinitis: allergic and non-allergic. Allergy Asthma Immunol Res. 2011 Jul;3(3):148-56. doi: 10.4168/aair.2011.3.3.148
2. Liva G.A., Karatzanis A.D., Prokopakis E.P. Review of Rhinitis: Classification, Types, Pathophysiology. J Clin Med. 2021 Jul 19;10(14):3183. doi: 10.3390/jcm10143183
3. Sadowska D. Katar jesienny czy alergia? Jak nie przeoczyć pierwszych objawów? Lekarz POZ 2020, 4, 221-224
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.