Żółty katar u dziecka – jak leczyć?

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Żółty katar u dziecka, zatkany nos, a do tego często inne objawy- gorączka, kaszel to częsty powód nieprzespanych nocy przez dzieci i rodziców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Żółty katar może mieć jednak inne przyczyny niż typowa infekcja wirusowa. Rozpoznanie jego przyczyny, warunkuje właściwe leczenie. Jak leczyć żółty katar i jak walczyć z nim domowymi sposobami?

Żółty katar u dziecka – jak leczyć?
źródło: Freepik
Spis treści

Żółty katar u dziecka- przyczyny

Żółty katar u dziecka może być wynikiem różnych stanów zdrowotnych. Chociaż wielokrotnie rodzicom wydaje się, że jest to katar bakteryjny i konieczne jest podanie maluchowi antybiotyku. Żółty katar u niemowlaka i małego dziecka- najczęstsze przyczyny:

 

  • Infekcje wirusowe i bakteryjne

Najczęstszą przyczyną żółtego kataru u dziecka są infekcje wirusowe i bakteryjne. Chociaż warto pamiętać, że nie jest to regułą, w końcu różne kolory kataru mogą mieć tego typu etiologię. Wirusy takie jak rhinowirusy, adenowirusy, czy wirusy paragrypy mogą powodować żółty, gęsty katar. W początkowej fazie infekcji jest on zwykle przeźroczysty, a zaczyna nabierać żółtawej barwy dopiero wówczas, gdy dochodzi do przenikania komórek układu immunologicznego do miejsca trwania infekcji, tj. błony śluzowej nosa. Wpływają one na barwę wydzieliny. W przypadku pierwotnej infekcji bakteryjnej, wywołanej głównie przez takie patogeny jak: Streptococcus pneumoniae (pneumokoki), Moraxella catarrhalis i Haemophilus influenzae, wydzielina z nosa staje się gęsta i żółta niemal od razu. Posiada ona również charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Należy pamiętać również, że do wtórnej infekcji bakteryjnej dojść może również podczas zakażenia wirusowego. Początkowy katar wirusowy zmienia się w katar bakteryjny u dzieci , a tym samym wymagana jest modyfikacja jego leczenia.

  • Alergia

Katar sienny zwykle jest przeźroczysty i lejący. W przypadku przewlekłego kataru alergicznego, często dochodzi do jego nadkażenia i zmiany zabarwienia na żółty.

  • Zapalenie zatok

Przyczyną zapalenia zatok może być zarówno infekcja, jak i alergia, ale sama choroba objawia się często żółtą wydzieliną z nosa. Chociaż z zapaleniem zatok częściej kojarzony jest zielony katar u dziecka. Towarzyszące chorobie symptomy to ból głowy nasilający się przy pochylaniu, ból twarzy i uczucie zatkanego nosa.

  • Obecność ciała obcego

Niestety rodzice dobrze wiedzą, że dzieci, szczególnie te małe mają różne pomysły. Jednym z bardziej niebezpiecznych jest wkładanie małych przedmiotów no nosa. Nawet jeśli uda się go usunąć to miejscowo może dojść do podrażnienia i rozwoju stanu zapalnego, co może powodować żółty katar u niemowlaka.

 

 

Gęsty żółty katar u dziecka i inne objawy

Żółty katar u dziecka zwykle jest gęsty i powoduje trudności w oddychaniu, co stanowi duży dyskomfort szczególnie dla małych dzieci, które nie potrafią efektywnie oczyszczać nosa. Katar zatokowy u dzieci , który zwykle ma taki właśnie charakter jest prawdziwą zmorą rodziców i ich pociech. Maluch staje się płaczliwy, drażliwy, odmawia jedzenia i picia. Ma również problemy ze snem. Jakie jeszcze inne objawy towarzyszą nieżytowi nosa u dzieci?

 

  • Gorączka- bez względu czy jest to katar wirusowy u dzieci czy bakteryjny podwyższona temperatura ciała, a nawet gorączka mogą pojawić się na każdym etapie choroby.
  • Kaszel- pojawia się bardzo często razem z katarem. Początkowo wynika z podrażnienia gardła poprzez ściekającą z zatok wydzielinę, a później ma związek z rozszerzeniem się infekcji na większy obszar dróg oddechowych. Wtedy zwykle w ciągu dnia jest to kaszel mokry, a w nocy napadowy, utrudniający sen.
  • Ból głowy- występuje podczas kataru zatokowego. W przypadku kilkuletnich dzieci i młodzieży, u których wykształciły się w pełni wszystkie zatoki, mogą pojawić się również bóle twarzy w okolicy czoła oraz policzków.
  • Łzawienie, ropienie oczu u niemowlaka- w przebiegu kataru często dochodzi do znacznego obrzęku błony śluzowej nosa. Może to utrudniać odpływ łez przez ujście przewodu nosowo-łzowego. Dlatego małym dzieciom z nieżytem nosa często towarzyszy łzawienie z oczu, a nawet ich ropienie.

 

 

Preparaty na żółty katar

     

     

    Co na żółty katar u dziecka?

    W zasadzie nie istnieje jeden uniwersalny i cudowny lek na katar. Leczenie żółtego kataru u dziecka zależy przede wszystkim od jego przyczyny i stopnia nasilenia objawów.  Podstawowym postępowaniem jest zachowanie drożności nosa i jego oczyszczanie. Stąd żółty katar u noworodka i niemowlęcia wymaga zastosowania odciągacza. Przed wykonaniem zabiegu warto zadbać o upłynnienie wydzieliny stosując np. wodę morską do nosa. Toaleta nosa to podstawowe postępowanie, bez względu na przyczynę żółtego kataru u dziecka. Jak leczyć nieżyt nosa innymi metodami w zależności od jego przyczyny?

     

    Żółty katar wirusowy- leczy się go objawowo. Ważne jest nawodnienie malucha i ewentualne stosowanie środków mających na celu łagodzenie objawów kataru. Są to spraye do nosa z ksylometazoliną i oksymetazoliną, które udrażniają nos oraz hipertoniczna woda morska, która pozwoli upłynnić wydzielinę i oczyścić śluzówkę. W razie potrzeby podaje się maluchowi leki przeciwgorączkowe i na kaszel.

     

    Żółty katar bakteryjny- wymaga zastosowania antybiotyku. Są to leki miejscowe bądź doustne, które ordynuje lekarz. Uzupełnieniem terapii jest tutaj postępowanie objawowe.

     

    Często w przypadku dzieci cierpiących na przewlekły żółty katar ordynuje się leki przeciwhistaminowe. Jeśli lekarz zdiagnozuje obrzęk śluzówki i towarzyszący mu stan zapalny zleca dla dziecka spray do nosa ze sterydem. Tego typu preparaty w przypadku dzieci powinny być zawsze podawana za przyzwoleniem lekarza, mimo że wiele z tych preparatów dostępnych jest bez recepty.

     

     

    Domowe sposoby na żółty katar u dziecka

    Już przy pierwszych objawach żółtego kataru warto podjąć działania w warunkach domowych, które pomogą je łagodzić. Etapy kataru u dziecka  mogą postępować  bardzo szybko, dlatego tak ważne jest równie szybkie podjęcie działania. Co powinni zrobić rodzice gdy maluch ma żółty katar?

    • Zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, zmniejszy to suchość błony śluzowej i ułatwi maluchowi oddychanie,
    • Zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie - woda, zupy i herbatki ziołowe mogą pomóc w rozrzedzeniu wydzieliny z nosa,
    • Stosować hipertoniczną wodę morską w sprayu do nosa- pomoże oczyścić nos dziecka i zmniejszyć obrzęk błony śluzowej,
    • Wdrożyć zabiegi pomagające upłynnić gęstą, żółtą wydzielinę- sprawdzą się nebulizacje z 3% roztworu chlorku sodu lub spray do nosa z N-acetylocysteiną,
    • Zapewnić dziecku odpoczynek, który jest bardzo ważny dla regeneracji organizmu,
    • Zabezpieczyć malucha przed narażeniem na substancje drażniące, które mogą nasilić objawy kataru- warto dbać o czyste powietrze w pomieszczeniu, a jeśli jest taka możliwość często wietrzyć pokój gdzie przebywa dziecko.

     

    Katar żółty u dziecka może wynikać z różnych czynników. Ważne jest jednak, aby obserwować również inne objawy towarzyszące i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i właściwego leczenia. Terapia kataru może obejmować zarówno metody objawowe, jak i stosowanie leków, w zależności od jego przyczyny. W warunkach domowych rodzice mogą podjąć kroki, aby złagodzić objawy i wspomóc proces zdrowienia dziecka.

    Bibliografia

    1. American Academy of Pediatrics 2020; Caring for Your Baby and Young Child: Birth to Age 5.
    2. Wójcik K., Czerwionka-Szaflarska M.; Pediatria – kompendium 2015; Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
    3. Wald, E. R.; Sinusitis in Children; New England Journal of Medicine 2011; 364(1): 40-49.
    4. Lieberthal A. S., et al.; The Diagnosis and Management of Acute Otitis Media. Pediatrics 2013; 131(3): 964-999.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Wodnisty katar u dziecka - co stosować?
      katar
      Wodnisty katar u dziecka - co stosować?

      Wodnisty katar u niemowlaka to prawdziwa zmora. Niektóre maluchy, szczególnie te mieszkające w bardziej zanieczyszczonych regionach Polski, mają katar cały rok. Jakie mogą być inne przyczyny wodnistego kataru u dzieci i jak łagodzić jego objawy?

    • Różne kolory kataru – czy ma to znaczenie?
      katar
      Różne kolory kataru – czy ma to znaczenie?

      Kolor kataru może wskazywać na jego przyczynę, fazę choroby, a tym samym ukierunkować farmakoterapię. Inaczej wygląda leczenie przeźroczystej wydzieliny wyciekającej z nosa, a inaczej gęstego ropnego kataru. Kiedy barwa kataru świadczy o konieczności konsultacji z lekarzem? 

    • Fazy kataru u dorosłych – jak rozpoznać koniec?
      katar
      Fazy kataru u dorosłych – jak rozpoznać koniec?

      Typowa infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych przebiega fazowo. Zazwyczaj obserwuje się dwie fazy choroby, choć czasami występuje też trzecia. Jakie są kolejne etapy kataru u dorosłych? Jak rozpoznać koniec kataru? 

    • Co na wodnisty katar?
      katar
      Co na wodnisty katar?

      Wodnisty katar bywa uciążliwy. Utrudnia skupienie się na codziennych aktywnościach. Wpływa negatywnie na samopoczucie. O czym może świadczyć wyciek wodnistej wydzieliny z nosa? Jak łagodzić wodnisty katar u dorosłych?

    • Żółty katar – co oznacza i jak go leczyć?
      katar
      Żółty katar – co oznacza i jak go leczyć?

      Żółty katar u dorosłego lub dziecka najczęściej pojawia się przy infekcji. Czasami może wystąpić też w przebiegu choroby alergicznej. Jak łagodzić ten objaw? Co stosować na żółty, gęsty katar u dorosłego, a co można podać dziecku?