Katar wirusowy u dzieci – jak go wyleczyć?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Katar wirusowy u dzieci może pojawiać się nawet kilka razy w roku. Czy konieczne jest jego leczenie? Czy nieleczony katar zwiększa ryzyko infekcji zatok? Dowiedz się, ile trwa katar wirusowy u niemowlaka i jakie preparaty można wykorzystać w celu łagodzenia nieżytu nosa u dzieci.

Katar wirusowy u dzieci – jak go wyleczyć?
źródło: Freepik
Spis treści

Katar wirusowy u dziecka – czy trzeba go leczyć?

Katar wirusowy u dziecka jest jednym z objawów infekcji. Ustępuje samoistnie, niezależnie od tego, czy wprowadzone zostaje leczenie czy też nie. Nie udowodniono również, aby nieleczony katar zwiększał ryzyko zapalenia zatok czy też sprzyjał ich nawrotom. Katar u dziecka (a także u dorosłych) leczony jest objawowo. Nie ma bowiem leków, które działałyby na przyczynę kataru. Wyjątkiem jest grypa – szybkie zastosowanie leków przeciwwirusowych pomaga zmniejszyć nasilenie objawów, w tym również kataru, choć nie jest on typowym objawem tej choroby. U zdecydowanej większości małych pacjentów wprowadza się leczenie objawowe.

 

Ile trwa katar wirusowy u niemowlaka? Zazwyczaj nieżyt nosa u maluchów utrzymuje się do 10 dni. Może się jednak zdarzyć, że zanim całkowicie ustąpi miną nawet 2 tygodnie.

 

Czy zatem trzeba leczyć katar wirusowy u dziecka? Nie jest to konieczne, choć wprowadzenie odpowiedniego leczenia może znacząco poprawić komfort dziecka podczas choroby. Trzeba tu wyróżnić  najmłodsze dzieci, noworodki i niemowlęta w pierwszych miesiącach życia, które oddychają tylko przez nos. Jego zatkanie utrudnia im pobieranie powietrza. Zaburza proces jedzenia oraz spokojny sen. U starszych dzieci, warto wziąć pod uwagę, jak duże nasilenie ma katar i jak bardzo wpływa na komfort życia dziecka. Jeśli jest lekki i nie zaburza znacząco codziennych aktywności, wprowadzenie leczenia może nie być konieczne. Jeśli jednak ma większe natężenie i zauważalnie pogarsza samopoczucie dziecka, warto rozważyć wdrożenie leków.

Czy lekami na katar przyspieszymy ustąpienie infekcji? Raczej nie, infekcja ma swój naturalny przebieg i nie da się jej wyleczyć w 1 dzień. Leki na katar mogą jednak skutecznie łagodzić ten objaw infekcji i poprawić nastrój chorującego pacjenta.

 

 

Produkty na katar wirusowy dla dzieci

     

     

    Co stosować na katar wirusowy u dziecka?

    Przy katarze wirusowym można zauważyć pewne występujące po sobie etapy kataru u dziecka . Wydzielina początkowo jest wodnista i wypływa z noska lub spływa po tylnej ścianie gardła. Po kilku dniach gęstnieje i może zmienić zabarwienie. Zmiana konsystencji i zabarwienia śluzu jest typowa dla przebiegu infekcji.  Katar wirusowy u dziecka nie jest leczony antybiotykami. Leki te mogą być wdrożone przy infekcji pochodzenia bakteryjnego, której jednym z objawów jest katar bakteryjny u dziecka. W praktyce jednak rzadko zachodzi taka konieczność.

     

    Co więc stosować na katar wirusowy u dziecka? Podstawą powinno być oczyszczanie noska malucha. Starsze dzieci potrafią samodzielnie wydmuchać nos, a młodszym warto pomóc wykorzystując do tego aspirator. Jeśli wydzielina jest gęsta, warto ją wcześniej rozrzedzić aplikując do nosa wodę morską (np. Marimer Baby, Sterimar Higiena nosa) lub sól fizjologiczną. Wspomagająco można zastosować spray do nosa z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. Należy jednak zwrócić uwagę na wiek, powyżej którego zalecany jest dany preparat.

     

    Przy katarze wirusowym zaburzającym spokojny sen dziecka można też dodatkowo sięgnąć po plastry aromatyczne przeznaczone dla młodszych dzieci lub maść z olejkami eterycznymi, które dedykowana jest starszym dzieciom. Na gęsty katar zatokowy u dzieci powyżej 6 roku życia można zastosować również lek sekretolityczny, który pomaga upłynnić zalegającą wydzieliną i wspomaga proces oczyszczania śluzowo-rzęskowego. Przykładem takiego preparatu jest lek Sinupret.

     

    Katar wirusowy u dziecka nie jest groźny. Jego leczenie ma na celu przede wszystkim poprawę samopoczucia i komfortu małego pacjenta. Podstawą jest regularne oczyszczanie noska dziecka. wspomagająco można stosować też obkurczający spray do nosa, preparaty nasączone olejkami eterycznymi lub leki ziołowe, które pomagają oczyścić nos z wydzieliny.

    Bibliografia

    1. Geppe N.A., Zaplatnikov A.L., Kondyurina E.G., Chepurnaya M.M., Kolosova N.G. The Common Cold and Influenza in Children: To Treat or Not to Treat? Microorganisms. 2023 Mar 28;11(4):858. doi: 10.3390/microorganisms11040858
    2. Colds in children. Paediatr Child Health. 2005 Oct;10(8):493-5. doi: 10.1093/pch/10.8.493.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Katar u noworodka – rodzaje, leczenie i powikłania
      noworodek
      Katar u noworodka – rodzaje, leczenie i powikłania

      Katar u noworodka wymaga obserwacji. Choć zazwyczaj pojawia się on w wyniku niegroźnej infekcji wirusowej, czasami jest oznaką poważniejszej choroby. Ile trwa katar u noworodka? Co można zastosować u tak małego dziecka, a które preparaty są niewskazane?

    • Gęsty katar u dziecka – co stosować?
      katar
      Gęsty katar u dziecka – co stosować?

      Gęsty katar u dziecka najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji. Może powodować dyskomfort i utrudniać oddychanie przez nos. Co na gęsty katar u niemowlaka można zastosować? Jak rozrzedzić katar u dziecka i poprawić jego samopoczucie?

    • Co na gęsty katar?
      katar
      Co na gęsty katar?

      Wodnisty katar po kilku dniach gęstnieje. Zalegająca wydzielina w nosie i zatokach stanowi powszechny problem, który może być zarówno uciążliwy, jak i prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Rozwiązaniem jest jej upłynnienie i skuteczne oczyszczenie nosa. Jak zrobić to we właściwy sposób i zapobiec nadkażeniom oraz rozwojowi stanu zapalnego zatok.

    • Katar u niemowlaka - rodzaje, leczenie i powikłania
      niemowlę
      Katar u niemowlaka - rodzaje, leczenie i powikłania

      Katar u niemowlaka ze względu na niedojrzałość jego układu oddechowego oraz niewykształconą odporność to częsty problem. Niemowlęta nie potrafią samodzielnie oczyścić nosa, co dodatkowo sprawia, że katar może prowadzić do trudności w oddychaniu, karmieniu oraz spaniu. Niegroźny katar może być również przyczyną wielu powikłań i generować poważniejsze komplikacje zdrowotne. Jak leczyć katar u niemowlaka i chronić go przed jego skutkami?

    • Etapy kataru u dziecka – jak rozpoznać koniec?
      katar
      Etapy kataru u dziecka – jak rozpoznać koniec?

      Czy znasz fazy kataru u dziecka? Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o ustępowaniu infekcji, a jakie wskazują na nadkażenie bakteryjne.