Etapy kataru u dziecka – jak rozpoznać koniec?

Czy znasz fazy kataru u dziecka? Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o ustępowaniu infekcji, a jakie wskazują na nadkażenie bakteryjne. 

Etapy kataru u dziecka – jak rozpoznać koniec?
źródło: Freepik
Spis treści

Etapy kataru u dzieci

Katar u noworodka, niemowlaka czy też starszego dziecka rozwija się stosunkowo często. Może mieć różne przyczyny.  W przebiegu typowego przeziębienia, wyróżniamy pewne konkretne fazy kataru u dziecka:

  1. Faza naczyniowa – jest to początkowa faza kataru pojawiająca się wskutek przedostania się patogenów przez pierwszą linię obrony organizmu. W tej fazie dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich przepuszczalności. Na tym etapie, katar u dziecka jest wodnisty. Jego ilość stopniowo zaczyna wzrastać. Często widoczny jest wówczas wyciek wydzieliny z nosa dziecka. Śluz może też spływać po tylnej ścianie gardła.
  2. Faza komórkowa – postępujący obrzęk nosa uniemożliwia swobodne oddychanie. Zmienia się gęstość śluzu, a często również i jego zabarwienie. Ta faza kataru u dziecka wiąże się z zaleganiem gęstej, często trudnej do usunięcia wydzieliny w nosie i zatokach.

 

 

Fazy kataru u dzieci – jak rozpoznać koniec?

Katar wirusowy u dzieci kończy się na fazie komórkowej. Opiekunowie mogą obserwować początkowo wyciek wodnistej, przezroczystej wydzieliny z nosa, która po 3-5 dniach gęstnieje i dodatkowo może nabrać żółtawego lub zielonkawego zabarwienia. Po kilku kolejnych dniach ilość wydzieliny zaczyna się stopniowo zmniejszać. Można zauważyć, że dziecko przestaje „mówić przez nos”. Efekty ustępowania kataru są często dobrze zauważalne w trakcie snu. Słychać, że mały pacjent lepiej oddycha w nocy i przestaje się tak często wybudzać.

 

 

Fazy kataru u dziecka – co powinno niepokoić?

Jak zostało wspomniane, najczęściej występują 2 fazy kataru u dzieci. W kilku procentach przypadków rozwija się jeszcze 3 faza kataru. Jest nią nadkażenie bakteryjne. Katar bakteryjny u dzieci również jest gęsty i nieprzezroczysty. O nadkażeniu bakteryjnym może świadczyć ponowne nasilenie objawów. Oznacza to, że stan dziecka zaczynał się już poprawiać, ilość wydzieliny stopniowo się zmniejszała, a nagle objawy na nowo wracają, a samopoczucie dziecka ponownie się pogarsza. Zwiększająca się ilość wydzieliny i przedłużający się katar może więc świadczyć o 3 fazie kataru u dziecka. Wskazana jest wówczas konsultacja z lekarzem.

 

Im młodsze jest dziecko, tym na wcześniejszym etapie choroby warto udać się z maluchem do lekarza, aby mógł on przeprowadzić badanie fizykalne oraz wywiad z opiekunem. Ne ich podstawie lekarz określi, czy przyczyną dolegliwości jest niegroźna infekcja, czy może warto zlecić kolejne badania i wykluczyć lub też potwierdzić poważniejsze schorzenie. Do lekarza warto więc się udać, jeśli katar trwa długo, towarzyszą mu inne niepokojące objawy lub nie ustępuje pod wpływem stosowanych leków.

 

 

Pordukty na karat u dziecka

     

     

    Etapy kataru u dziecka – leczenie nieżytu nosa

    Jaki lek na katar stosować? W zależności od fazy kataru u niemowlaka lub starszego dziecka, nieco inne mogą być stosowane leki. Istotnym czynnikiem determinującym sposób leczenia w przypadku dzieci jest ich wiek. Katar u noworodków leczy się głównie poprzez systematyczne oczyszczanie noska dziecka i przywracanie jego drożności. U starszych dzieci można zastosować krople na katar (np. Xylogel 0,05%, Sudafed Xylospray HA dla dzieci, Otrivin dla dzieci). W leczeniu pierwszej fazy kataru u dziecka warto sięgnąć po spray na katar w formie żelu.

     

    W celu oczyszczenia noska malucha można wykorzystać aspirator odciągający wydzielinę, taki jak Braun BNA 100, Novama Pingo Spark Aspirator czy Fridababy NoseFrida. Regularne oczyszczanie nosa pomaga przywrócić swobodny oddech dziecku i może korzystnie wpływać na jego samopoczucie.

     

    W leczeniu 2 fazy kataru u niemowląt również przydatny będzie aspirator, z pomocą którego można usunąć zalegającą w nosie gęstą wydzielinę. W pierwszej kolejności konieczne może być jej rozrzedzenie. Upłynnienie wydzieliny można uzyskać poprzez aplikację do noska niewielkiej ilości soli fizjologicznej lub wody morskiej. Następnie usuwamy zalegający śluz z użyciem aspiratora i ponownie nawilżamy błonę śluzową np. solą fizjologiczną.

     

    Gęsty katar zatokowy u dzieci może powodować dyskomfort. Starsze pociechy mogą skarżyć się na suchość w nosie. Można wówczas regularnie stosować izotoniczną wodę morską, w celu nawilżenia śluzówki. Pomocne są też żele, maści lub spray’e nawilżające do nosa.

     

    Przy zatkanym nosku i utrudnionym oddychaniu można też sięgnąć po preparat z olejkami eterycznymi, np. olejkiem eukaliptusowym lub olejkiem z drzewa herbacianego.  Dostępne są plastry nasączone olejkami oraz maści, którymi naciera się klatkę piersiową oraz plecy chorego dziecka. Należy jednak zwrócić uwagę na zalecenia co do wieku, od którego można korzystać z danego preparatu. U najmłodszych dzieci można stosować plastry, natomiast maści przeznaczone są dla starszych pociech.

     

    W przebiegu przeziębienia występują określone fazy kataru u niemowląt i starszych dzieci, które pomagają określić etap infekcji. O zbliżającym się końcu nieżytu nosa świadczy stopniowe zmniejszanie się ilości wydzieliny, swobodniejsze oddychanie przez nos, a także ogólna poprawa stanu zdrowia dziecka. Katar u niemowlaka zazwyczaj ustępuje w ciągu 10 dni, choć czasami może trwać nawet 2 tygodnie.

    Bibliografia

    1. Turner R.B. The Common Cold. Goldman's Cecil Medicine. 2012:2089–91. doi: 10.1016/B978-1-4377-1604-7.00369-9.
    2. Naclerio R.M., Bachert C., Baraniuk J.N. Pathophysiology of nasal congestion. Int J Gen Med. 2010 Apr 8;3:47-57. doi: 10.2147/ijgm.s8088.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Zielony katar – co oznacza i jak go leczyć?
      katar
      Zielony katar – co oznacza i jak go leczyć?

      Zielony katar u dziecka może wystąpić przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Gęsta wydzielina często utrudnia swobodne oddychanie przez nos i jest przyczyną dyskomfortu. Co na zielony katar u dziecka można zastosować? Jak łagodzić katar u noworodka, a co podać starszemu dziecku?

    • Żółty katar u dziecka – jak leczyć?
      katar
      Żółty katar u dziecka – jak leczyć?

      Żółty katar u dziecka, zatkany nos, a do tego często inne objawy- gorączka, kaszel to częsty powód nieprzespanych nocy przez dzieci i rodziców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Żółty katar może mieć jednak inne przyczyny niż typowa infekcja wirusowa. Rozpoznanie jego przyczyny, warunkuje właściwe leczenie. Jak leczyć żółty katar i jak walczyć z nim domowymi sposobami?

    • Zielony katar u dziecka – jak leczyć?
      katar
      Zielony katar u dziecka – jak leczyć?

      Zielony katar u dziecka może wystąpić przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Gęsta wydzielina często utrudnia swobodne oddychanie przez nos i jest przyczyną dyskomfortu. Co na zielony katar u dziecka można zastosować? Jak łagodzić katar u noworodka, a co podać starszemu dziecku?

    • Wodnisty katar u dziecka - co stosować?
      katar
      Wodnisty katar u dziecka - co stosować?

      Wodnisty katar u niemowlaka to prawdziwa zmora. Niektóre maluchy, szczególnie te mieszkające w bardziej zanieczyszczonych regionach Polski, mają katar cały rok. Jakie mogą być inne przyczyny wodnistego kataru u dzieci i jak łagodzić jego objawy?

    • Różne kolory kataru – czy ma to znaczenie?
      katar
      Różne kolory kataru – czy ma to znaczenie?

      Kolor kataru może wskazywać na jego przyczynę, fazę choroby, a tym samym ukierunkować farmakoterapię. Inaczej wygląda leczenie przeźroczystej wydzieliny wyciekającej z nosa, a inaczej gęstego ropnego kataru. Kiedy barwa kataru świadczy o konieczności konsultacji z lekarzem?