Katar bakteryjny u dzieci – jakie leczenie zastosować?

Bakteryjny katar u dziecka rozwija się znacznie rzadziej niż typowy katar wirusowy. Jak w tym przypadku wygląda leczenie? Co na katar bakteryjny u dziecka będzie skuteczne?

Katar bakteryjny u dzieci – jakie leczenie zastosować?
źródło: Freepik
Spis treści

Jak wyleczyć katar bakteryjny u dziecka?

Katar wirusowy u dzieci rozwija się znacznie częściej niż katar bakteryjny. Inny jest też sposób jego leczenia. Terapia kataru bakteryjnego ma na celu zmniejszenie nasilenia i czasu trwania objawów, poprawę stanu zdrowia małego pacjenta, a także zapobieganie rozwojowi powikłań. Te, choć występują rzadko, mogą istotnie zagrażać zdrowiu dziecka.

 

Katar bakteryjny u dziecka wymaga rozważenia antybiotykoterapii. Ma ona w tym przypadku swoich zwolenników i przeciwników. U 40-45% dzieci obserwuje się samoistne wyleczenie choroby. Nie mniej jednak wykazano również, że wprowadzenie do terapii antybiotyku przynosi lepsze efekty lecznicze w stosunku do zaniechania antybiotykoterapii. Antybiotykoterapię warto rozważyć, jeśli:

  • dolegliwości związane z zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok nawracają,
  • temperatura ciała przekracza 38 stopni C,
  • pojawia się silny ból lub wyciek wydzieliny/zatkany nos, a objawy dotyczą głównie jednego z nozdrzy,
  • wartość OB lub CRP jest podwyższona.

 

Antybiotyk może być rozważany również wtedy, gdy ropny, bakteryjny katar zatokowy u dzieci pojawia się nagle wraz z innymi objawami infekcjami. Ciężki początek choroby może bowiem wynikać z zakażenia bakteryjnego.

Co na bakteryjny katar u dziecka sprawdza się w leczeniu? Różne antybiotyki mogą być stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnej. U dzieci najczęściej wykorzystuje się w tym przypadku amoksycylinę lub amoksycylinę z kwasem klawulanowym. Istotne w terapii jest dobranie odpowiedniej dawki leku oraz podawanie jej w zaleconych odstępach czasowych. Wyczerpujących informacji o dawkowaniu powinien udzielić lekarz. Antybiotyk należy zacząć podawać jak najszybciej. Mimo poprawy stanu zdrowia dziecka niewskazane jest zbyt wczesne odstawianie antybiotyku. Terapia powinna trwać tak długo, jak zalecił lekarz.

Katar bakteryjny u dziecka może występować od samego początku infekcji lub rozwinąć się w następstwie do kataru wirusowego (nadkażenie bakteryjne). W tym drugim przypadku, zauważyć można pewne etapy kataru u dziecka. Jeśli po kilku dniach ilość gęstego śluzu zamiast zmniejszać się, wzrasta, a dodatkowo stan zdrowia dziecka ulega pogorszeniu, być może doszło do nadkażenia bakteryjnego. Może ono wymagać wdrożenia do terapii antybiotyku.

 

 

Produkty na katar bakteryjny dla dzieci

     

     

    Co na bakteryjny katar u dziecka można dodatkowo zastosować?

    Bakteryjny katar u dziecka leczony jest w odmienny sposób niż katar wirusowy. Nie zaleca się stosowania leków obkurczających do nosa. Nie wykazano, aby wiązało się to z realnymi korzyściami w postaci np. zmniejszenia nasilenia objawów czy też skrócenia czasu ich trwania. Nie zaleca się też podawania leków przeciwhistaminowych na bakteryjny katar u dziecka.

     

    Jakie są zatem skuteczne leki na katar bakteryjny u dzieci? Spośród preparatów dostępnych bez recepty, bezpieczne jest płukanie nosa przy pomocy roztworu soli fizjologicznej. Płukanie nosa, o ile zostanie przeprowadzone prawidłowo, poprawia drożność nosa i zatok. Pomaga pozbyć się gęstej wydzieliny zalegającej w nosie. Wspiera transport śluzowo-rzęskowy, który jest istotny dla usuwania śluzu. Płukanie nosa można przeprowadzać już powyżej 4 roku życia lub wcześniej po konsultacji z lekarzem. Podczas zabiegu wykorzystywana jest specjalna butelka do której wprowadzamy roztwór soli. Można skorzystać z gotowych zestawów do płukania zatok, takich jak np. Heltiso Irisin, Sinulan Rinse czy chociażby Zatoxin Rinse. Dostępne są też specjalne zestawy dedykowane dzieciom, w których zazwyczaj mniejsza jest pojemność butelki.

     

    Regularne płukanie nosa może poprawić komfort życia małych pacjentów zmagających się z infekcją bakteryjną. Jest to bezpieczna metoda, która może wspomagać leczenie kataru bakteryjnego u dziecka. Dla podtrzymania efektu, można korzystać z wody morskiej w aerozolu.

     

    Co na katar bakteryjny u dziecka stosować? Przy infekcji pochodzenia bakteryjnego rozważana jest antybiotykoterapia. Jeśli źródło infekcji zostało prawidłowo rozpoznane, antybiotyk przynosi poprawę stanu zdrowia dziecka najczęściej w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia terapii. Wspomagająco, można zapoznać dziecko z płukaniem nosa i pomóc mu w ten sposób oczyścić nos z gęstej wydzieliny. Ważne jest też dbanie o nawadnianie organizmu i odpoczynek, a także monitorowanie stanu zdrowia dziecka. Jeśli będzie się on pogarszał, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

    Bibliografia

    1. Leung A.K., Hon K.L., Chu W.C. Acute bacterial sinusitis in children: an updated review. Drugs Context. 2020 Nov 23; 9: 2020-9-3. doi: 10.7573/dic.2020-9-3
    2. Badr D.T., Gaffin J.M., Phipatanakul W. Pediatric Rhinosinusitis. Curr Treat Options Allergy. 2016 Sep; 3 (3): 268-281. doi: 10.1007/s40521-016-0096-y

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Przewlekły katar u dziecka – przyczyny, leczenie
      katar
      Przewlekły katar u dziecka – przyczyny, leczenie

      Przewlekły katar u dziecka może wynikać z wady anatomicznej, infekcji czy też alergii. Jakie objawy mogą pojawić się u dzieci z chronicznym katarem? Co na przewlekły katar można podać małym pacjentom?

    • Katar u noworodka – rodzaje, leczenie i powikłania
      noworodek
      Katar u noworodka – rodzaje, leczenie i powikłania

      Katar u noworodka wymaga obserwacji. Choć zazwyczaj pojawia się on w wyniku niegroźnej infekcji wirusowej, czasami jest oznaką poważniejszej choroby. Ile trwa katar u noworodka? Co można zastosować u tak małego dziecka, a które preparaty są niewskazane?

    • Gęsty katar u dziecka – co stosować?
      katar
      Gęsty katar u dziecka – co stosować?

      Gęsty katar u dziecka najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji. Może powodować dyskomfort i utrudniać oddychanie przez nos. Co na gęsty katar u niemowlaka można zastosować? Jak rozrzedzić katar u dziecka i poprawić jego samopoczucie?

    • Katar u niemowlaka - rodzaje, leczenie i powikłania
      niemowlę
      Katar u niemowlaka - rodzaje, leczenie i powikłania

      Katar u niemowlaka ze względu na niedojrzałość jego układu oddechowego oraz niewykształconą odporność to częsty problem. Niemowlęta nie potrafią samodzielnie oczyścić nosa, co dodatkowo sprawia, że katar może prowadzić do trudności w oddychaniu, karmieniu oraz spaniu. Niegroźny katar może być również przyczyną wielu powikłań i generować poważniejsze komplikacje zdrowotne. Jak leczyć katar u niemowlaka i chronić go przed jego skutkami?

    • Etapy kataru u dziecka – jak rozpoznać koniec?
      katar
      Etapy kataru u dziecka – jak rozpoznać koniec?

      Czy znasz fazy kataru u dziecka? Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o ustępowaniu infekcji, a jakie wskazują na nadkażenie bakteryjne.