Zielony katar u dziecka – jak leczyć?
magister farmacji
Zielony katar u dziecka może wystąpić przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Gęsta wydzielina często utrudnia swobodne oddychanie przez nos i jest przyczyną dyskomfortu. Co na zielony katar u dziecka można zastosować? Jak łagodzić katar u noworodka, a co podać starszemu dziecku?
Zielony katar u dziecka może wystąpić przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Gęsta wydzielina często utrudnia swobodne oddychanie przez nos i jest przyczyną dyskomfortu. Co na zielony katar u dziecka można zastosować? Jak łagodzić katar u noworodka, a co podać starszemu dziecku?
Zielony katar u dziecka – co oznacza?
Dobór odpowiednich leków na katar w istotnym stopniu zależy od przyczyny nieżytu nosa. Zabarwienie wydzieliny, czas utrzymywania się kataru i obecność dodatkowych objawów pomagają w prawidłowym rozpoznaniu źródła problemu i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Zielony katar u dziecka najczęściej pojawia się przy infekcyjnym nieżycie nosa. Może wystąpić przy przeziębieniu, zapaleniu zatok czy też innej chorobie górnych dróg oddechowych. Jeszcze nie tak dawno uważano, że zielony lub żółty katar u dziecka świadczy o infekcji bakteryjnej i wymaga zastosowania antybiotyku. Obecnie jednak wiemy, że zielone zabarwienie wydzieliny związane jest z obecnością w niej komórek odpornościowych. Zielony, gęsty katar u dziecka może pojawić się zarówno przy infekcji pochodzenia bakteryjnego, jak i wirusowego. Na podstawie samego zabarwienia wydzieliny nie należy więc rozpoznawać bakteryjnego pochodzenia choroby.
Choć w większości przypadków, katar infekcyjny powodowany jest przez wirusy, czasami rozwija się zakażenie bakteryjne. Może o nim świadczyć ponowne nasilenie objawów po kilku dniach trwania infekcji. Typowe przeziębienie u dzieci może trwać do 10-14 dni. Po 3-5 pierwszych dniach zazwyczaj obserwuje się stopniowe zmniejszanie nasilenia objawów. Jeśli po chwilowej poprawie, stan zdrowia małego pacjenta znów ulega pogorszeniu, a ilość gęstej, ropnej wydzieliny z nosa ponownie się zwiększa, warto skonsultować się z lekarzem. Wizyty u lekarza wymaga też przewlekły katar u dziecka.
Zielony katar u noworodka – jak postępować?
Zielony katar u noworodka najczęściej jest wynikiem infekcji. W przypadku najmłodszych dzieci, w pierwszym miesiącu życia, należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas samodzielnego leczenia. Ma to kilka przyczyn. U takich maluchów wiele chorób ma przebieg mało charakterystyczny i opiekunom trudno może być prawidłowo odróżnić błahą infekcję od poważnej choroby. Drogi oddechowe najmłodszych pacjentów są węższe, przez co ich obrzęk szybciej prowadzi do zaburzeń oddychania. Dodatkowo, małe dzieci nie potrafią jeszcze oddychać przez usta, dlatego zatkanie noska skutkuje trudnościami z pobieraniem powietrza.
Sam katar u noworodka, bez gorączki i innych objawów infekcji, jeśli dotyczy dziecka zdrowego (np. bez wad anatomicznych, chorób przewlekłych), nie musi wymagać wizyty u lekarza. Jeśli jednak nie ustępuje po kilku dniach, pojawia się gorączka lub inne niepokojące objawy, konsultacja z pediatrą jest jak najbardziej wskazana.
Katar wirusowy u dzieci czy też katar bakteryjny u maluchów wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia, chociażby ze względu na wspomnianą już nieumiejętność pobierania powietrza przez usta. Na katar u noworodka można zastosować izotoniczną wodę morską (np. Marimer, Sterimar). Przy bardziej nasilonym katarze warto sięgnąć po aspirator do nosa, który pomoże oczyścić nos z zalegającej wydzieliny i przywrócić jego drożność. Pamiętajmy jednak o tym, aby po korzystaniu z aspiratora nawilżyć śluzówkę nosa wodą morską czy niewielką ilością soli fizjologicznej. Jeśli wydzielina jest gęsta, warto również zastosować któryś z wymienionych produktów również przed oczyszczaniem. Pomoże to rozrzedzić gęsty zielony katar u dziecka i ułatwi jego usunięcie. Od 1 dnia życia można też stosować niektóre plastry aromatyczne (np. Aromactiv+), pamiętając o tym, aby nie przyklejać ich bezpośrednio do skóry dziecka.
Zielony katar u dziecka – co podać?
Co na zielony katar u dziecka stosować? Dla starszych dzieci dostępnych jest więcej możliwości leczenia kataru. Przy infekcyjnym nieżycie nosa mogą wystąpić różne kolory kataru. Śluz początkowo wodnisty i przejrzysty zmienia się stopniowo w gęstszy, zielonkawy lub żółtawy. Na zielony, gęsty katar u dziecka można zastosować spray do nosa z ksylometazoliną (np. Xylogel 0,05% powyżej 3 roku życia) lub oksymetazoliną (np. Nasivin Kids powyżej 1 roku życia). Dzieciom łatwiej i wygodniej jest podać lek w postaci aerozolu niż zwykłych kropli. Preparaty te obkurczają naczynia krwionośne i tym samym zmniejszają obrzęk śluzówki. W dość krótkim czasie udrażniają nosek dziecka.
Stosowanie aerozoli obkurczających śluzówkę nosa przede wszystkim poprawia komfort małego pacjenta. Wykazano również, że połączenie ksylometazoliny z dekspantenolem może skracać czas utrzymywania się objawów infekcji. Takie połączenie dostępne jest m.in. w leku Nasic Kids.
Na katar zielony u dziecka można zastosować też lek rozrzedzający gęstą wydzielinę. Przykładem takiego preparatu jest Sinupret. Tabletki i krople Sinupret można stosować już od 6 roku życia. Zawarte w nich składniki pochodzenia roślinnego wykazują też właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Lek ten można więc przyjmować nie tylko na katar wirusowy, ale również na katar bakteryjny u dzieci. Podając dziecku krople, można (ale nie trzeba) je rozcieńczyć w niewielkiej ilości płynu.
Zielony gęsty katar u dziecka może wymagać jego regularnego usuwania przy pomocy aspiratora. Dostępne są aspiratory manualne, elektryczne oraz aspiratory z możliwością podłączenia do odkurzacza. Przy zapaleniu zatok lekarz może zalecić też inne preparaty na katar, takie jak chociażby glikokortykosteroidy donosowe. Rzadko konieczne jest wprowadzenie do leczenia antybiotyku.
Zielony katar u dziecka – domowe sposoby
Co na zielony katar u dziecka można dodatkowo stosować? W celu przywrócenia drożności nosa można sięgnąć po irygator do płukania jam nosa. Dostępne są specjalne butelki oraz saszetki z proszkiem do rozpuszczania. Zalecane są one dzieciom powyżej 4 roku życia. U młodszych dzieci wskazana jest konsultacja z lekarzem przed wykonaniem płukania. Dodatkowo, warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Ważne jest przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Warto zadbać też o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu w którym przebywa mały pacjent. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym. Zalecane jest również częste wietrzenie pokoju. Jeśli ogólny stan zdrowia dziecka jest dobry i nie występuje gorączka, warto nie rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu.
Zmieniające się stopniowo etapy kataru u dziecka są naturalną cechą infekcji. Zielony, gęsty katar u dziecka może wystąpić zarówno przy infekcji wirusowej, jak i bakteryjnej. Często utrudnia, a nawet uniemożliwia oddychanie przez nos, dlatego warto zastosować preparat, który przywróci jego drożność. Oprócz hipertonicznej soli morskiej, krótkotrwale można zastosować spray do nosa z substancją obkurczającą. Korzystne efekty może przynieść także lek roślinny upłynniający gęstą wydzielinę. Istotne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu małego pacjenta. Zielony katar u dziecka najczęściej utrzymuje się nie dłużej niż kilka dni.
Bibliografia
- Roberts G., Xatzipsalti M., Borrego L.M., et al. Paediatric rhinitis: position paper of the European Academy of Allergy and Clinical Immunology. 2013 Sep;68(9):1102-16, doi: 10.1111/all.12235.
- Bartkowiak-Emeryk M., Bodajko-Grochowska A., Emeryk A. Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania. Pediatria po Dyplomie 2016, 02.
- Mösges R., Shah-Hosseini K., Hucke HP. et al.Dexpanthenol: An Overview of its Contribution to Symptom Relief in Acute Rhinitis Treated with Decongestant Nasal Sprays. Adv Ther 34, 1850–1858 (2017). https://doi.org/10.1007/s12325-017-0581-0.
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.