Probiotyki i leki osłonowe

Probiotyk to lek osłonowy, który zawiera żywe drobnoustroje, wykazujące korzystny efekt dla zdrowia. Probiotyk dla dorosłych i dzieci jest szczególnie zalecany podczas i po antybiotykoterapii.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 83

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 83

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Tabletki osłonowe – probiotyki

Probiotyki nie są tym samym co leki osłonowe na żołądek. Osłona na żołądek to zazwyczaj preparaty, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku, przez co ograniczają ryzyko pojawienia się choroby wrzodowej żołądka lub dolegliwości związanych z podrażnieniem śluzówki żołądka. Lek osłonowy na żołądek jest czasami mylnie utożsamiany z probiotykami. Probiotyk jest bowiem również lekiem osłonowym, ale działa ochronnie na jelita, a nie na żołądek.

Tabletki osłonowe z bakteriami probiotycznymi wywierają korzystny wpływ na mikrobiotę jelit. Do jej zaburzeń dochodzi m.in. przy antybiotykoterapii. Antybiotyk, niszcząc chorobotwórcze bakterie, nie pozostaje niestety bez wpływu na „dobre” bakterie, wyścielające światło jelit. Może to skutkować pojawieniem się biegunki poantybiotykowej i wielu, innych krótko- i długodystansowych niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

Probiotyk – lek bez recepty

Probiotyk – lek lub suplement diety zawiera szczepy bakterii probiotycznych lub drożdżaki. W zależności od wieku i preferencji pacjenta, można przyjmować probiotyk m.in. w postaci kapsułek, kropli lub saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie. Wybierając lek osłonowy na jelita warto zwracać uwagę na status preparatu, czy jest to lek czy suplement diety. Większość probiotyków to suplementy diety. Dostępne są dobrej jakości probiotyki, które zawierają przebadane szczepy bakterii o udowodnionym działaniu. Tabletki osłonowe lub probiotyk do picia powinny zawierać 3-członową nazwę bakterii. Mówi ona o konkretnym szczepie, który znajduje się w danym preparacie.

Leki osłonowe na jelita – jak długo przyjmować?

Leki osłonowe z drożdżakami można przyjmować jednocześnie z antybiotykiem. W przypadku większości pozostałych probiotyków, które zawierają bakterie, zaleca się zachowanie 2-godzinnego odstępu między probiotykiem, a antybiotykiem. Liczne probiotyki można mieszać z napojami, o ile są dość chłodne i niegazowane. Długość czasu trwania probiotykoterapii zależy m.in. od długości antybiotykoterapii. Im jest ona dłuższa, tym czas stosowania probiotyku również powinien ulec wydłużeniu. Mikrobiota jelitowa może regenerować się nawet przez okres kilku miesięcy. Warto o tym pamiętać wybierając lek osłonowy na jelita.

Probiotyk do picia, probiotyk w kapsułkach

Probiotyk – lek z bakteriami probiotycznymi należy stosować przy każdorazowym stosowaniu antybiotyku. Preparaty przeciwbakteryjne niszczą mikrobiotę. Aby minimalizować szkody, konieczne jest przyjmowanie dobrego probiotyku podczas antybiotykoterapii i po jej zakończeniu. Niektóre szczepy bakterii okazały się skuteczne również w stymulowaniu pracy układu odpornościowego, a także w łagodzeniu objawów kolki niemowlęcej lub dolegliwości pojawiających się przy zespole jelita drażliwego. Leki osłonowe na jelita mogą mieć również postać synbiotyków. W tych preparatach, oprócz probiotyku znajduje się również prebiotyk – składnik, który wspiera rozwój mikroorganizmów w jelicie.