Biotylek, tabletki na niedobór biotyny, 5 mg, 60 szt.

Produkt dostępny
30,51 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Biotyna (witamina H) jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zaliczaną do grupy witamin B. Cząsteczka biotyny składa się z dwóch połączonych ze sobą pierścieni: tiofenowego i imidazolowego z łańcuchem bocznym kwasu walerianowego. Biotyna stanowi grupę prostetyczną enzymów, które katalizują reakcje karboksylacji. Witamina ta wchodzi w skład czterech karboksylaz, które pełnią ważną rolę w przemianach glukozy, lipidów, niektórych aminokwasów, oraz w przemianach energetycznych. Biotyna wspomaga keratynizację i różnicowanie komórek naskórka oraz przydatków skórnych, takich jak włosy i paznokcie, poprawiając ich stan. Farmakokinetyka biotyny nie jest dobrze zbadana. Badania utrudnia fakt, że jest ona syntetyzowana przez bakterie w jelicie grubym człowieka. Biotyna wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego. Po wchłonięciu wiąże się w dużym stopniu z białkami osocza i jest rozprowadzana do wszystkich tkanek organizmu. Ulega częściowemu metabolizmowi w wątrobie. Biotyna jest wydalana z moczem. W moczu wykrywa się przede wszystkim biotynę w postaci niezmienionej oraz niewielkie ilości jej nieaktywnych metabolitów - bisnorbiotyny i sulfotlenku biotyny.

Sposób użycia

W przypadku osób z trudnościami w przełykaniu tabletkę można rozkruszyć i rozpuścić w niewielkiej ilości wody.

Lek należy stosować regularnie


Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zwykle 5 mg do 10 mg biotyny na dobę. Czas trwania leczenia zależy od charakteru i przebiegu choroby. Obserwuje się ustępowanie objawów po około 4 tyg. stosowania. U dzieci i młodzieży lek można stosować wyłącznie po zaleceniu i ustaleniu optymalnego sposobu dawkowania przez lekarza. Sposób podania. W przypadku osób z trudnościami w przełykaniu, tabl. można rozkruszyć i rozpuścić w niewielkiej ilości wody. Tabl. 10 mg można podzielić na równe dawki.

Wskazania

Leczenie niedoborów biotyny z takimi objawami jak m. in. wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmierna łamliwość, stany zapalne skóry zlokalizowane wokół oczu, nosa, ust, krocza, oraz zapobieganie następstwom niedoborów, po wykluczeniu przez lekarza innych przyczyn.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Skład

1 tabl. zawiera 5 lub 10 mg biotyny. Preparat zawiera laktozę.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Tabletki zawierają laktozę - nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w tabl., to znaczy uznaje się za „wolny od sodu”. Preparat może być stosowany u pacjentów będących na diecie ubogosodowej.

Ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ilość biotyny zawarta w preparacie znacznie przekracza zalecane dzienne spożycie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Stosowanie innych leków

Leki przeciwdrgawkowe (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, prymidon) powodują zmniejszenie stężenia biotyny we krwi. Alkohol powoduje zmniejszenie stężenia biotyny we krwi. Hormony steroidowe mogą przyspieszać katabolizm biotyny w tkankach. Awidyna, zasadowa glikoproteina występująca w białku jaja kurzego, ma zdolność łączenia się z biotyną, inaktywując ją i uniemożliwiając jej wchłanianie. W przypadku niedoboru biotyny lub przyjmowania jej preparatów nie należy spożywać surowego białka jaja kurzego. Kwas walproinowy obniża aktywność enzymów metabolizujących biotynę (biotynidaz). Antybiotyki mogą zmniejszać stężenie lub siłę działania biotyny poprzez zaburzanie mikroflory jelitowej.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

BIOTYLEK nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Wpływ na badania laboratoryjne

BIOTYLEK zawiera 5 mg biotyny w jednej tabletce. Jeśli pacjent ma być poddany badaniom laboratoryjnym, musi poinformować lekarza lub personel laboratoryjny o tym, że niedawno przyjmował BIOTYLEK, ponieważ biotyna może zaburzać wyniki takich badań.

W zależności od badania, wyniki mogą być fałszywie podwyższone lub fałszywie niskie ze względu na biotynę.

Lekarz może zalecić zaprzestania przyjmowania leku BIOTYLEK przed przeprowadzeniem badań laboratoryjnych.

Należy również pamiętać, że inne ewentualnie przyjmowane produkty, takie jak 2 preparaty wielowitaminowe lub suplementy diety stosowane na poprawę włosów, skóry i paznokci mogą również zawierać biotynę i wpływać na wyniki badań laboratoryjnych. 

Jeśli pacjent przyjmuje takie produkty, powinien o tym powiedzieć lekarzowi lub personelowi laboratoryjnemu.

Biotyna może wpływać na badania laboratoryjne oparte na interakcji biotyny i streptawidyny, prowadząc do fałszywie obniżonych lub fałszywie podwyższonych wyników badań, w zależności od próby. Ryzyko wpływu jest większe u dzieci i pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wzrasta w przypadku większych dawek. Interpretując wyniki badań laboratoryjnych należy wziąć pod uwagę możliwy wpływ biotyny, zwłaszcza jeżeli obserwuje się brak zgodności z prezentacją kliniczną (np. wyniki badania tarczycy imitujące wyniki wskazujące na chorobę Gravesa-Basedowa u przyjmujących biotynę pacjentów bez objawów tej choroby lub fałszywie negatywne wyniki testów troponinowych u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego przyjmujących biotynę). W przypadkach, w których podejrzewa się wystąpienie oddziaływania, należy wykonać badania alternatywne, niepodatne na wpływ biotyny, jeżeli są one dostępne. Jeśli zleca się badania laboratoryjne u pacjentów przyjmujących biotynę, należy skonsultować się z personelem laboratorium. 

Działania niepożądane

Częstość nieznana (badania kliniczne): zaburzenia żołądkowo-jelitowe i pokrzywka.

Adres producenta/dystrybutora

ul. Żmigrodzka 242e 51-131 Wrocław

Kod EAN

5904055004899
Inne z tej kategorii

Przydatne wpisy związane z Biotylek, tabletki na niedobór biotyny, 5 mg, 60 szt.

Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci
łamliwe paznokcie
Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci

Zwiększona łamliwość i rozdwajanie się paznokci to powszechny problem, który częściej doskwiera kobietom. Jakie może mieć przyczyny? Dlaczego rozdwajają się paznokcie u dzieci? Jakie witaminy na paznokcie wpływają korzystnie na ich stan i wygląd? Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

Obraz autorstwa nakaridore na Freepik
łamliwe paznokcie

Piękne włosy, skóra i paznokcie to istotny aspekt dla urody, ale również świadectwo zdrowia. Dlatego tak wiele osób szuka produktów, które pomogą odzyskać utracony blask włosów, sprężystość skóry czy mocne paznokcie. Dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie uzupełnić dietę w składniki odżywiające skórę, paznokcie oraz włosy i mieszki włosowe. Jak nie pogubić się w gąszczu preparatów i dobrze wybrać? Cenne wskazówki znaleźć można w artykule.

sucha skóra
sucha skóra

Bardzo sucha skóra twarzy - co robić aby ją skutecznie nawilżyć? Jak zadbać o suchą skórę reszty ciała? Po jakie kosmetyki warto sięgnąć i które domowe sposoby najlepiej się sprawdzą?

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 48h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety
    Wysyłamy w 72h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety