Kolagen do picia czy w tabletkach – podpowiadamy, który kolagen wybrać
magister farmacji
Jaki kolagen wybrać? W tabletkach czy w saszetkach? Kiedy lepszym wyborem może okazać się kolagen do picia, a kiedy warto sięgnąć po kolagen w kapsułkach?
Jaki kolagen wybrać? W tabletkach czy w saszetkach? Kiedy lepszym wyborem może okazać się kolagen do picia, a kiedy warto sięgnąć po kolagen w kapsułkach?
Kolagen do picia czy w tabletkach – zalety kolagenu do picia
Który kolagen najlepszy – do picia czy w tabletkach? Wiele osób chcących sprawdzić działanie kolagenu staje przed szerokim wyborem preparatów, które różnią się postacią i składem. Obecnie suplementów tych jest tak dużo, że wybór jednego z nich rzeczywiście może wydawać się dość trudny. Podpowiadamy więc, w jakich sytuacjach lepszym wyborem może okazać się kolagen w płynie, a kiedy warto wybrać kolagen w proszku.
Kolagen do picia (porównanie kolagenu do picia) jest szczególnie często wybierany przez osoby, które chcą suplementować kolagen w celu poprawy elastyczności i nawilżenia skóry, zmniejszenia widoczności zmarszczek, cellulitu, a także poprawy stany włosów i paznokci. Kolagen w proszku zawiera zazwyczaj kolagen typu I i III, które maja postać zhydrolizowaną. Jest ona łatwiejsza do przyswojenia w organizmie. Optymalna zawartość kolagenu w tych suplementach mieści się w zakresie 2,5-10 g (najczęściej 5-10 g). Płynne preparaty z kolagenem lub kolagen w proszku zazwyczaj wystarczy przyjmować zaledwie raz dziennie, aby dostarczyć taką ilość kolagenu. Wpływa to na wysoką wygodę stosowania. Znacznie łatwiej jest utrzymać regularność suplementacji, jeśli wybrany preparat wystarczy przyjmować tylko 1 raz dziennie. Aby dostarczyć podobną ilość kolagenu w tabletkach lub kapsułkach, należałoby zażywać je kilka razy w ciągu dnia.
Kolagen do picia cieszy się dużą popularnością. Pomaga on uzupełnić niedoboru kolagenu, które pojawiają się wskutek zachodzących w organizmie procesów starzenia (przyczyny niedoboru kolagenu). Kolagen w proszku niejako wymusza też przyjęcie dodatkowej porcji płynów. Wiele osób ma trudności z regularnym nawadnianiem organizmu i częstym przyjmowaniem płynów. Konieczność rozpuszczenia proszku w wodzie lub innym napoju dostarcza więc ich dodatkową porcję. Preparaty do picia umożliwiają też szybsze wchłanianie się zawartych w nich składników aktywnych.
Kolagen w płynie może być dobrym wyborem również dla osób, które mają trudności z przełykaniem tabletek i kapsułek. Z problemem tym mierzy się obecnie szerokie grono osób. Płynne postacie preparatów są dla nich łatwiejsze i bardziej komfortowe do spożycia.
Który kolagen wybrać? Kolagen do picia jest łatwiejszy w stosowaniu dla osób, które mają trudność z przełykaniem tabletek i kapsułek. Umożliwia też jednorazowe spożycie stosunkowo dużej ilości kolagenu typu I i III, a także zapewnia dodatkową porcję płynów w ciągu dnia.
Kolagen w proszku czy w tabletkach – zalety kolagenu w tabletkach
Jaki kolagen wybrać – w tabletkach czy płynie? Kolagen w tabletkach jest ceniony przede wszystkim za wygodne stosowanie. Część osób zdecydowanie bardziej woli zażyć kapsułkę. Jest to nie tylko wygodniejsze, ale też szybsze, a nierzadko również bardziej ekonomiczne. Połknięcie tabletki i popicie jej wodą jest z pewnością szybszym rozwiązaniem niż rozpuszczanie proszku w wodzie.
Kolagen w tabletkach (ranking kolagenu w tabletkach ) może być szczególnie dobrym wyborem także dla osób, które cenią sobie formę tabletek, a jednocześnie chcą przyjmować kolagen na stawy. W preparatach tych bowiem warto szukać głównie kolagenu typu II, którego zawartość może być znacznie mniejsza niż wspomnianego kolagenu typu I i III. Bez trudu można więc zamknąć ją w kapsułce i tabletce bez konieczności częstego stosowania. W preparatach na stawy często obecne są też dodatkowe składniki, które również wspierają prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej.
Który kolagen wybrać?
Który suplement z kolagenem w składzie wybrać? Nie ma jednego, najlepszego kolagenu dla wszystkich. Przy wyborze preparatu z pewnością warto zastanowić się, jaki jest cel suplementacji i jaka postać jest bardziej komfortowa do zażywania. Suplementacja powinna być wygodna, ponieważ w przeciwnym razie trudno jest zachować jej ciągłość i regularność.
Kolagen do picia czy w tabletkach? Wybierając suplement z kolagenem, należy zwrócić uwagę na zawartość kolagenu w dziennej porcji oraz obecność dodatkowych składników aktywnych. Kolagen należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. Niewskazane jest stosowanie porcji większych niż rekomendowane. Choć trudno jest przedawkować kolagen (przyczyny nadmiaru kolagenu ), taka duża ilość białka, szczególnie jeśli zażywana jest przez długi czas, może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie nerek.
Kolagen w tabletkach czy do picia? Kolagen w tabletkach może być dobrym wyborem dla osób, dla których połknięcie tabletki jest wygodniejsze niż rozpuszczanie proszku w płynie. Dostępnych jest wiele preparatów z kolagenem na stawy, które zawierają kolagen typu II i wystarczy przyjmować je raz dziennie.
Jaki kolagen wybrać? Zarówno stosowanie kolagenu do picia, jak i kolagenu w tabletkach czy też kapsułkach niesie za sobą określone korzyści i ma swoje przewagi. Kolagen do picia wydaje się być dobrym wyborem dla osób preferujących płynną postać preparatów oraz tych, które chcąc zażywać kolagen na skórę, włosy i paznokcie chcieliby też stosować wybrany suplement tylko 1 raz dziennie. Kolagen w tabletkach może być natomiast lepszą możliwością dla osób, które cenią sobie wysoką wygodę stosowania i chcą ograniczyć suplementację do szybkiego połknięcia tabletki, bez konieczności odmierzania określonej ilości proszku i rozpuszczania go w wodzie. Każda forma kolagenu ma swoich zwolenników.
Bibliografia
1. Proksch E., Schunck M., Zague V., et al. Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal matrix synthesis. Skin pharmacology and physiology, 2014 27(3), 113–119
2. Choi F.D., Sung C.T., Juhasz M.L., Mesinkovsk N.A. Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 2019 Jan 1;18(1):9-16. PMID: 30681787
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.