Najlepszy kolagen w tabletkach - sprawdź który wybrać!
magister farmacji
Jak wybrać dobry kolagen w tabletkach? Na co zwracać uwagę podczas zakupu? Odpowiadamy też na pytanie, jakich efektów oczekiwać przy regularnej suplementacji kolagenu w tabletkach!
Jak wybrać dobry kolagen w tabletkach? Na co zwracać uwagę podczas zakupu? Odpowiadamy też na pytanie, jakich efektów oczekiwać przy regularnej suplementacji kolagenu w tabletkach!
Kolagen w tabletkach - na co pomaga?
Jak działa kolagen? Kolagen jest białkiem syntetyzowanym w organizmie, które pełni wiele istotnych funkcji. Zapewnia odpowiednią wytrzymałość chrząstki stawowej, a także nawilżenie i sprężystość skóry. Kolagen wchodzi też w skład kości, zębów oraz naczyń krwionośnych. Wpływa na wysoką odporność tkanek na rozciąganie oraz utrzymuje ich integralność. Kolagen ma także swój wkład w proces gojenia się ran.
Wraz z wiekiem, w okolicy 25. roku życia produkcja kolagenu ulega zmniejszeniu. Staje się to widoczne poprzez stopniową utratę elastyczności skóry oraz pojawianie się pierwszych zmarszczek. Skóra łatwiej traci nawilżenie. Staje się coraz bardziej wiotka. Zmiany dotyczą też włosów - łatwiej wypadają i ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Zaburzeniu ulega także funkcjonowanie kości i stawów. Jak zwiększyć kolagen w organizmie. Na proces syntezy kolagenu w pewnym stopniu wpływa styl życia. Niska aktywność fizyczna, nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne czy chociażby używki, takie jak papierosy i alkohol przyspieszają utratę kolagenu z organizmu. Poprzez odpowiednie zmiany w stylu życia można więc zapobiegać jego przedwczesnemu niedoborowi. Dodatkowo, możemy częściowo uzupełniać ubywający kolagen poprzez jego suplementację
Czy kolagen w tabletkach jest skuteczny? Kolagen w tabletkach lub saszetkach pomaga uzupełnić ubywającą ilość tego białka w organizmie. Stosowanie dobrej jakości kolagenu, w odpowiedniej dawce i przez określony czas korzystnie wpływa na wygląd i stan skóry, włosów, paznokci oraz funkcjonowanie chrząstki stawowej.
Najlepszy kolagen w tabletkach - jak wybrać?
Jaki kolagen wybrać? Wybór odpowiedniego kolagenu nie należy do najłatwiejszych zadań. Preparatów z kolagenem jest bowiem mnóstwo. Na wybór właściwego dla siebie produktu wpływa wiele czynników. Warto wziąć pod uwagę też osobiste preferencje. Część osób woli kolagen w proszku, a dla innych wygodniejszy w stosowaniu jest kolagen w tabletkach lub kapsułkach. W artykule skupimy się na tym, jak wybrać dobry kolagen w tabletkach.
Kolagen w tabletkach - jaki jest cel suplementacji?
Przy wyborze kolagenu w tabletkach warto zastanowić się, jakich efektów oczekujemy. Jeśli celem jest suplementacja kolagenu na stawy, dobrze byłoby znaleźć preparat, w którym znajduje się kolagen typu II naturalnie występujący właśnie w stawach. Co ważne, w przeciwieństwie do kolagenu typu I, ilość kolagenu typu II w zalecanej porcji dziennej nie musi być tak wysoka, aby przynosiła korzystne efekty.
Kolagen w tabletkach stosowany na skórę może być typu I i III. Zawartość kolagenu w dziennej porcji powinna w tym przypadku być jednak znacząco większa. Korzystne efekty suplementacji kolagenu w przeprowadzanych badaniach dotyczyły stosowania ok. 5-10 g kolagenu na dobę.
Kolagen w tabletkach - obecność substancji dodatkowych
Podobnie jak przy wyborze dobrego kolagenu w proszku (ranking kolagenu w proszku) decydując się na zakup kolagenu w tabletkach warto przyjrzeć się dokładniej składnikom preparatu. Szukając kolagenu na stawy, korzystna jest dodatkowa obecność chondroityny, kwasu hialuronowego czy też witaminy C, która bierze udział w syntezie kolagenu w organizmie.
Szukając najlepszego kolagenu w tabletkach na skórę, włosy i paznokcie można natomiast wybrać preparat, który dodatkowo zawiera kwas hialuronowy, antyoksydanty, magnez, cynk, biotynę oraz inne witaminy z grupy B. Istotna jest nie tylko ich obecność ale też zawartość w dziennej porcji. W suplementach diety, obok ilości danego składnika odżywczego, przy wybranych pozycjach wskazana jest też wartość RWS (referencyjna wartość spożycia). Pomaga ona ocenić, czy zawartość danej witaminy lub składnika mineralnego jest zbliżona do rekomendowanego dziennego spożycia przez osobę dorosłą.
Niezależnie od tego, czy szukamy najlepszego kolagenu w tabletkach na stawy, czy na skórę i włosy, z pewnością zbędna jest obecność w wybranym preparacie konserwantów, barwników i innych dodatkowych substancji.
Kolagen w tabletkach - jaki preparat wybrać?
Mając na uwadze powyższe wskazówki, porównanie kolagenów w tabletkach staje się nieco łatwiejsze. Przykładowy dobry kolagen w kapsułkach to Osavi Kolagen typu II z kwasem hialuronowym. Oprócz kolagenu typu II i kwasu hialuronowego obecny jest w nim ekstrakt z owoców dzikiej róży standaryzowany na zawartość witaminy C. Zaletą jest wygodne dawkowanie - wystarczy przyjmować 1 kapsułkę dziennie oraz krótki skład, pozbawiony zbędnych substancji.
Kolagen typu II z chondroityną, kwasem hialuronowym, witaminą C i miedzią znajduje się też w suplemencie Litozin Kolagen. Jego również zaleca się przyjmować 1 raz dziennie. Podobne składniki obecne są w preparacie Collaflex. Rekomendowane jest spożywanie 2 kapsułek w ciągu doby, w których łącznie znajduje się większa zawartość składników aktywnych niż w wymienionym wcześniej suplemencie Litozin. Bogatym składem, w tym obecnością kolagenu typu II, wyróżnia się też Flexagen forte.
W preparatach na skórę, włosy i paznokcie, szukajmy kolagenu typu I i III w odpowiedniej ilości. Kolagen jest stosunkowo dużą cząsteczką, w związku z czym, trudno jest zamknąć jego sporą ilość w tabletce. Zazwyczaj konieczne jest więc stosowanie tabletek kilka razy w ciągu dnia. Z tego też względu, wiele osób chcąc suplementować kolagen na skórę, decyduje się na kolagen do picia, który najczęściej wystarczy spożywać 1 raz w ciągu doby, aby dostarczyć zalecaną ilość 5-10 g kolagenu w porcji produktu.
Przykładowy kolagen w tabletkach wspierający zdrowie i wygląd skóry to Olimp Kolagen Activ. Ma on postać tabletek do ssania, które zaleca się stosować 4 razy dziennie po 2 tabletki. W takiej porcji dziennej znajduje się 7,2 g kolagenu, a dodatkowo również magnez, wapń, witamina B6 i witamina C. Na rynku dostępnych jest sporo preparatów z kolagenem, w których zawartość tego składnika jest na tyle niska, że zasadność takiej suplementacji staje się mocno wątpliwa.
Jak przyjmować kolagen w tabletkach?
Preparaty na skórę lub stawy (leki na wzmocnienie stawów i kości) zawierające kolagen wymagają regularnej suplementacji. Zalecane jest przyjmowanie ich przez co najmniej 3 miesiące, choć w wielu badaniach suplementacja trwała dłużej. Część producentów rekomenduje spożywanie tabletek lub kapsułek w trakcie posiłku, inni zalecają stosowanie ich po posiłku. Warto przestrzegać tych zaleceń i przyjmować taką ilość preparatu, jaką wskazuje producent (Czy można przedawkować kolagen).
Kolagen w tabletkach - efekty regularnej suplementacji odpowiedniej ilości kolagenu zachęcają wiele osób do stosowania tych produktów. Ogromny wybór kolagenu może jednak początkowo sprawiać problem. Przy zakupie z pewnością warto zwrócić uwagę na dokładny skład suplementu. Istotna jest konkretna zawartość kolagenu (i jego rodzaj) w zalecanej porcji dziennej. Korzystna jest też obecność dodatkowych składników. Nie bez znaczenia jest również sposób stosowania preparatu. Łatwiej jest zachować regularność i ciągłość suplementacji, jeśli wybrany preparat wystarczy przyjmować jedynie raz dziennie.
Bibliografia
1. Pu S.Y., Huang Y.L., Pu C.M., et al. Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2023 Apr 26;15(9):2080. doi: 10.3390/nu15092080. PMID: 37432180; PMCID: PMC10180699
2. Wang H. A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies. Polymers (Basel). 2021 Nov 9;13(22):3868. doi: 10.3390/polym13223868. PMID: 34833168; PMCID: PMC8620403
3. Choi F.D., Sung C.T., Juhasz M.L., Mesinkovsk N.A. Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 2019 Jan 1;18(1):9-16. PMID: 30681787
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.