Najlepszy kolagen do picia – zobacz nasz ranking!
magister farmacji
Kolagen w saszetkach do picia lub kolagen w gotowych do spożycia shotach wyróżnia się wygodą stosowania, szybkością wchłaniania, a zazwyczaj również możliwością przyjmowania zaledwie 1 raz dziennie. Co daje kolagen do picia? Jakich efektów można się spodziewać przyjmując dobrej jakości kolagen? Jaki kolagen do picia wybrać?
Kolagen w saszetkach do picia lub kolagen w gotowych do spożycia shotach wyróżnia się wygodą stosowania, szybkością wchłaniania, a zazwyczaj również możliwością przyjmowania zaledwie 1 raz dziennie. Co daje kolagen do picia? Jakich efektów można się spodziewać przyjmując dobrej jakości kolagen? Jaki kolagen do picia wybrać?
Kolagen do picia – na co pomaga?
Jakie są główne właściwości kolagenu? Kolagen jest białkiem, które zapewnia integralną strukturę tkanek. Wyróżnia się wysoką odpornością na rozciąganie, dzięki czemu pomaga zachować wytrzymałość skóry, kości, ścięgien i chrząstki.
Kolagen do picia – co daje? Suplementacja kolagenu może poprawić nawilżenie i elastyczność skóry. Naturalna synteza kolagenu z upływem lat staje się coraz mniej efektywna. Na skutek zmniejszonej produkcji tego białka (objawy niedoboru kolagenu) skóra stopniowo traci swoją elastyczność i jędrność. Pojawiają się zmarszczki, które z czasem ulegają pogłębieniu. Skóra ulega też odwodnieniu i ścieńczeniu. Suplementacja kolagenu częściowo uzupełnia jego narastający brak w organizmie. Poprawia jej nawodnienie, zwiększa sprężystość i redukuje jej szorstkość. Zapobiega też przedwczesnemu starzeniu się skóry.
W ostatnim czasie popularność kolagenu znacząco wzrosła. Wiele osób stosuje go właśnie w celu poprawy wyglądu i stanu skóry, a także wzmocnienia włosów i paznokci. Część pacjentów przyjmuje też kolagen na stawy.
Kolagen w płynie – zalety
Czy picie kolagenu ma sens? Kolagen dostępny jest w różnego rodzaju preparatach. Znajduje się on w wielu suplementach doustnych oraz kosmetykach. Wybór konkretnego produktu w istotnym stopniu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb pacjenta. Zaletą kolagenu w płynie jest:
- wygoda stosowania – dobry kolagen do picia może być lepszym wyborem niż kapsułki dla osób, które mają trudności z połykaniem stałych postaci preparatów,
- dostarczanie do organizmu dodatkowej porcji płynów – wiele osób ma trudność z regularnym piciem płynów i nie dostarcza do organizmu ich odpowiedniej ilości. Kolagen w saszetkach do picia wymaga rozpuszczenia w wodzie, co zapewnia dodatkową porcję płynów,
- szybkość wchłaniania – płynne preparaty umożliwiają szybsze wchłanianie substancji aktywnych niż stałe postacie, z których muszę one najpierw zostać uwolnione,
- wygodne dawkowanie – kolagen do picia w postaci shotów lub saszetek z proszkiem do rozpuszczania najczęściej wystarczy przyjmować tylko raz dziennie. W dziennej porcji znajdować się może odpowiednio duża zawartość kolagenu. Aby taką samą ilość kolagenu przyjąć w formie kapsułek, najczęściej trzeba je zażywać kilka razy w ciągu doby.
Kolagen w kapsułkach, tabletkach (ranking kolagenu w tabletkach) lub płynie powinien przynieść lepsze efekty w postaci poprawy elastyczności i sprężystości skóry niż kolagen w kremie lub serum. Kolagen jest bowiem dość dużą cząsteczką, która nie zdoła przeniknąć do głębszych warstw skóry. Jej działanie po bezpośredniej aplikacji na skórę jest więc głównie zewnętrzne. Może zwiększyć poziom nawodnienia skóry i ograniczyć nadmierne parowanie wody z jej powierzchni.
Kolagen do picia – właściwości kolagenu związane są przede wszystkim z poprawą nawodnienia i wzrostem sprężystości skóry. Kolagen korzystnie wpływa też na stan włosów i paznokci, a także na funkcjonowanie stawów.
Dobry kolagen do picia – jak wybrać?
Przed rozpoczęciem suplementacji wiele osób zastanawia się, jaki kolagen do picia wybrać i który kolagen jest najlepszy. Postaramy się nieco ułatwić ten wybór. Preparaty z kolagenem do picia różnią się pod względem:
- rodzaju zastosowanego kolagenu – suplementy mogą zawierać różne rodzaje kolagenu. Dostępne są preparaty z kolagenem typu I, II i III. Najwięcej w organizmie jest kolagenu typu I. Kolagen typu II obecny jest m.in. w chrząstce stawowej oraz rogówce, a kolagen typu III znaleźć można głównie w skórze i naczyniach krwionośnych. Kolagen w części suplementów ma postać zhydrolizowaną. Jest on wówczas łatwiej trawiony w przewodzie pokarmowym i łatwiej ulega wchłonięciu,
- pochodzenia kolagenu – większość suplementów zawiera kolagen wołowy lub kolagen rybi. Uważa się, że kolagen rybi może lepiej przyswajać się z przewodu pokarmowego, choć jego wadą może być charakterystyczny rybi posmak, wyczuwalny podczas suplementacji części preparatów. Dostępne są też produkty reklamowane jako „wegański kolagen”. W ich składzie najczęściej obecne są składniki pochodzenia roślinnego, które wspomagają wewnętrzną syntezę kolagenu,
- ilości kolagenu – to jeden z kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego kolagenu do picia. Kolagen typu I i III, który obecny jest w większości suplementów na skórę, najczęściej znajduje się w nich w ilości od 5 do 10 g w porcji dziennej. Jest to optymalna ilość kolagenu, która przy regularnej suplementacji powinna przynieść oczekiwane efekty. Dostępne są też produkty z peptydami kolagenowymi, w których dzienna porcja dostarcza 2,5 g peptydów, co zgodnie z zapewnieniami producenta również wystarcza do uzyskania korzystnych rezultatów suplementacji,
- obecności substancji dodatkowych – pożądanym składnikiem suplementów z kolagenem jest z pewnością witamina C, która uczestniczy w wewnętrznej produkcji kolagenu. Można też znaleźć kolagen z saszetkach do picia z kompleksem innych witamin i składników mineralnych, które również wywierają korzystny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. W preparatach na stawy znajdują się natomiast składniki, które mogą pozytywnie oddziaływać na chrząstkę stawową, np. chondroityna i kwas hialuronowy. Zbędne są natomiast takie elementy jak cukier, konserwanty lub inne dodatki.
Kiedy pić kolagen? Pora dnia, o jakiej suplementowany jest kolagen nie ma większego znaczenia. Suplementacja powinna być jednak regularna. Warto więc tak dopasować porę spożywania kolagenu, aby było to wygodne i ułatwiało zachowanie ciągłości stosowania.
Szukając najlepszego kolagenu do picia warto też zwrócić uwagę na to, czy przeprowadzone były niezależne badania potwierdzające korzystne efekty suplementacji wybranego kolagenu. Dla osób dbających o środowisko znaczenie może mieć też obecność certyfikatów, które potwierdzają zrównoważony połów ryb, wykorzystywanych do produkcji kolagenu morskiego, np. certyfikat MSC.
Unikać natomiast warto produktów, w których producent nie określił pochodzenia kolagenu, a także takich, w których jego ilość jest niewielka.
Kolagen do picia – czy działa? W badaniach oceniających efektywność doustnego stosowania kolagenu wykazano jego skuteczność w poprawie nawilżenia, elastyczności i sprężystości skóry. Aby cieszyć się efektami przyjmowania kolagenu konieczne jest wybranie dobrej jakości produktu z odpowiednią zawartością kolagenu.
Najlepszy kolagen do picia – po który sięgnąć?
Kolagen do picia – jaki wybrać? Trudno jest znaleźć 1 najlepszy kolagen do picia. Dostępnych jest jednak sporo dobrej jakości produktów, które można polecić. Oto kilka z nich:
- Osavi Kolagen Rybi – w suplemencie tym znajduje się kolagen typu I w ilości 10 g w dziennej porcji. Peptydy kolagenowe Naticol zostały przebadane klinicznie. Pochodzą one z dorsza atlantyckiego. Produkt jest wzbogacony w witaminę C. Ma postać proszku – 1 miarkę rozpuszcza się w 200 ml wody. Jego zaletą jest też brak zbędnych dodatków,
- Reme Kolagenowa Formuła Piękna – kolejny kolagen w proszku. W zalecanej dziennej porcji znajduje się 2,5 g peptydów kolagenowych Verisol. W suplemencie tym obecne są też witaminy oraz składniki mineralne wpływające na stan skóry, włosów i paznokci. Suplement ten nie zawiera cukru i dostępny jest w różnych wersjach smakowych,
- GlowMe Pro-Age – kolagen w gotowych do spożycia shotach. Wyróżnia je dobry, krótki skład. Zawierają dodatkowo witaminę C oraz hialuronian sodu. Słodzone są stewią. Kolagen w shotach jest wygodny w stosowaniu. Zawartość butelki można spożyć bezpośrednio po jej otwarciu. Taka forma jest jednak zazwyczaj mniej ekonomiczna,
- Primabiotic Collagen – hydrolizowany kolagen w shotach, który dodatkowo zawiera zestaw witamin. W dziennej porcji znajduje się 10 g kolagenu. Ma owocowy smak – soki owocowe nadają produktowi słodyczy, dzięki czemu suplement ten nie jest już dosładzany.
Kolagen do picia – efekty nie pojawiają się od razu. Zazwyczaj trzeba na nie poczekać kilka tygodni. Suplementacja powinna być więc odpowiednio długa. Kolagen, jeśli jest dobrze tolerowany, można przyjmować wiele miesięcy. Warto podkreślić, że na obecną chwilę nie zostały ustalone optymalne dawki kolagenu ani optymalna masa cząsteczkowa, która powinna przynieść najlepsze efekty, a przy tym jest bezpieczna nawet w długotrwałej suplementacji. Stosując się jednak do zaleceń producenta i nie przekraczając dziennej porcji produktu, trudno jest go przedawkować (za dużo kolagenu w organizmie).
Kolagen do picia – efekty w postaci poprawy nawodnienia i elastyczności skóry czy też poprawy kondycji włosów i paznokci zachęcają wiele osób do rozpoczęcia suplementacji. Aby jednak przyniosła ona oczekiwane rezultaty konieczny jest wybór dobrej jakości preparatu. Suplementacja powinna trwać co najmniej kilka miesięcy. Warto więc przy zakupie wziąć pod uwagę indywidualne preferencje co do formy i częstości stosowania. W artykule wymienionych zostało kilka wysokiej jakości produktów, które mają dobry skład, odpowiednią zawartość kolagenu, a do tego wystarczy przyjmować je raz dziennie.
Bibliografia
1. Pu S.Y., Huang Y.L., Pu C.M., et al. Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2023 Apr 26;15(9):2080. doi: 10.3390/nu15092080. PMID: 37432180; PMCID: PMC10180699
2. Wang H. A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies. Polymers (Basel). 2021 Nov 9;13(22):3868. doi: 10.3390/polym13223868. PMID: 34833168; PMCID: PMC8620403
3. Choi F.D., Sung C.T., Juhasz M.L., Mesinkovsk N.A. Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 2019 Jan 1;18(1):9-16. PMID: 30681787
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.