Czy możliwe jest przedawkowanie witaminy D? Dzienna dawka witaminy D dla dorosłych i dzieci

Świadomość społeczeństwa dotycząca potrzeby suplementowania witaminy D stale rośnie. Wiemy czym może skutkować niedobór tego związku. A czy można przedawkować wit. D?  Do wystąpienia jakich objawów może prowadzić za duża dawka witaminy D3 u niemowląt? I wreszcie, jaka jest bezpieczna, zalecana dawka witaminy D dla pacjentów z różnych grup wiekowych?

Czy możliwe jest przedawkowanie witaminy D? Dzienna dawka witaminy D dla dorosłych i dzieci
źródło: freepik
Spis treści

Czy można przedawkować witaminę D?

Czy witaminę D można przedawkować? Tak, jest to możliwe, choć zdarza się bardzo rzadko. Najczęściej wynika z suplementowania zbyt dużych dawek witaminy D. Dieta stanowi bowiem niewielkie źródło tego związku, dlatego przedawkowanie witaminy D z pożywienia jest raczej niemożliwe. Inaczej jest w przypadku syntezy skórnej, która pozwala wytworzyć odpowiednio duże ilości witaminy D. W organizmie funkcjonują jednak mechanizmy regulacyjne, które chronią przed wytworzeniem zbyt dużej ilości witaminy D. Dzięki nim, nie dochodzi do nadprodukcji tej substancji. Ewentualny nadmiar witaminy D ulega rozkładowi do nieaktywnych związków.

 

Przedawkowanie witaminy D3 jest więc możliwe, choć mało prawdopodobne. Na nadmiar witaminy D w większym stopniu narażone są osoby, u których występują mutacje w obrębie genów odpowiadających za przemiany, jakim ulega witamina D w organizmie. Ryzyko przedawkowania D3 jest też większe wśród pacjentów zmagających się z nadczynnością przytarczyc, chorobami ziarniniakowymi i idiopatyczną hiperkalcemią niemowląt. U tych osób należy ostrożnie podchodzić do suplementacji witaminy D. Potrzebną dawkę najlepiej jest dobrać w oparciu o badanie poziomu 25(OH)D.

 

 

Toksyczność witaminy D3

Toksyczność witaminy D3 związana jest z poziomem kalcydiolu (metabolitu witaminy D3, którego stężenie najczęściej się oznacza chcąc sprawdzić poziom witaminy D w organizmie) przekraczającym 100 ng/ml. Nie zawsze jednak u osób, u których poziom 25(OH)D przekracza taką wartość, pojawiają się objawy przedawkowania witaminy D. Najczęściej, symptomy wynikające ze zbyt dużej ilości tego związku w organizmie występują przy stężeniu 25(OH)D sięgającym 150-200 ng/ml.

 

Uważa się, że u osób dorosłych stężenie 25(OH)D nieprzekraczające 100 ng/ml jest bezpieczne. Dotyczy to osób zdrowych, z wyjątkiem wcześniaków, u których objawy przedawkowania witaminy D3 mogą pojawić się już przy poziomie >80 ng/ml.

 

Ile jednostek witaminy D przyjmować? Dzienna, zalecana dawka witaminy D, która ma zapobiegać pojawieniu się niedoboru tego związku to:

 

  • 400 j.m. – noworodki i niemowlęta w pierwszym półroczu życia,
  • 400-600 j.m. – niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy,
  • 600-1000 j.m. – dzieci w wieku 1-10 lat,
  • 1000-2000 j.m. – nastolatkowie (11-18 lat),
  • 1000-2000 j.m. – dorośli w wieku 19-75 lat,
  • 2000-4000 j.m. – seniorzy w wieku >75 lat.

 

Są to standardowe dawki, których przyjmowanie u większości osób pozwoli utrzymać odpowiedni poziom witaminy D. Są jednak pewne grupy pacjentów, w większym stopniu narażone na niedostateczną ilość tego związku. Pisaliśmy o tym w artykule: Niedobór witaminy D3  i jego skutki. Oznaczenie stężenia 25(OH)D u tych osób pozwoli precyzyjnie dobrać potrzebną dawkę witaminy D.

 

 

Objawy przedawkowania witaminy D3

Przedawkowanie witaminy D – objawy, jak zostało już wspomniane, najczęściej pojawiają się przy stężeniu 25(OH)D przekraczającym 150 ng/ml. Może wówczas wystąpić hiperkalcuria (zwiększone wydalanie wapnia z moczem) i hiperkalcemia (wysokie stężenie wapnia w surowicy). Objawy przedawkowania wit. D3 które mogą w związku z tym wystąpić to: osłabienie, senność, problemy ze skupieniem uwagi, uczucie splątania, bóle brzucha, nudności, wymioty, spadek apetytu, zaparcia. Nasilenie tych dolegliwości zależy od poziomu wapnia we krwi. Jeśli jest ono jedynie nieznacznie podwyższone, może wystąpić niewielkie osłabienie czy wzrost pragnienia. Im jednak wyższe jest stężenie wapnia, tym więcej objawów odczuwa pacjent i tym większe mają one natężenie.

 

 

Wyrób medyczny do oznaczenia poziomu witaminy D

    Za duża dawka witaminy D3 u niemowląt

    Przedawkowanie wit. D u noworodków urodzonych przedwcześnie jest bardziej niebezpieczne niż u dzieci urodzonych o czasie. U wcześniaków, objawy hiperwitaminozy pojawić się mogą bowiem wcześniej – już przy stężeniu 25(OH)D przekraczającym 80 ng/ml. Jeśli w organizmie takich maluchów jest za dużo witaminy D, objawy które mogą o tym świadczyć to m.in. osłabienie (dziecko może „przelewać się” przez ręce), wymioty, brak apetytu, zaparcia, a także zaburzenia pracy serca.

     

    Niemowlęta są grupą pacjentów, u których stosunkowo często występuje nadwrażliwość na witaminę D. Z tego względu, u zdrowych dzieci w pierwszym roku życia warto przestrzegać ogólnych zaleceń dotyczących dawek witaminy D. Za maksymalną, dopuszczalną i jednocześnie jeszcze bezpieczną dawkę witaminy D u noworodków i niemowląt uznaje się 1000 j.m. na dobę.

     

     

    Jak pozbyć się nadmiaru witaminy D?

    Witamina D3 – przedawkowanie i osiągnięcie stężenia 25(OH)D powyżej 100 ng/ml wymaga wdrożenia odpowiedniego postępowania, które ma na celu obniżyć poziom witaminy D w organizmie. Przede wszystkim, konieczne jest natychmiastowe przerwanie suplementacji. Pacjent powinien odstawić preparaty z witaminą D, które przyjmuje. Konieczne jest też ocenienie stężenie wydalanego z moczem wapnia oraz poziomu wapnia we krwi. Pacjenci u których rozwinęła się hiperkalcuria i hiperkalcemia mogą wymagać hospitalizacji. Najczęściej są oni początkowo nawadniani solą fizjologiczną. W drugiej kolejności włączane są leki moczopędne. W zależności od występujących u danego pacjenta objawów, niezbędne może być też wdrożenie innych leków, takich jak np. glikokortykosteroidy, kalcytonina, ketokonazol czy fenobarbital.

     

    Jak dodatkowo pozbyć się nadmiaru witaminy D? Przy łagodnym nadmiarze tego związku, oprócz przerwania suplementacji i oceny hiperkalciurii oraz hiperkalcemii, zaleca się unikać ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne, aby nie wspomagać dodatkowo syntezy skórnej witaminy D. Rekomenduje się również ograniczenie spożycia wapnia w diecie. Warto też nawadniać organizm. Można sięgnąć po preparaty izotoniczne.

     

    U pacjentów, u których doszło do przedawkowania witaminy D, warto przyjrzeć się temu, ile witaminy D przyjmuje dana osoba, jak często i czy nie jest ona nadwrażliwa na ten związek. Raz w miesiącu należy oznaczać poziom 25(OH)D i dopiero po uzyskaniu wartości mniejszej lub równej 50 ng/ml można wrócić do suplementacji (powinna być ona wówczas indywidualnie dobrana do pacjenta z uwzględnieniem ewentualnych przyczyn hiperwitaminozy, w celu zapobiegania ponownemu rozwojowi nadmiaru witaminy D3).

     

    Witamina D3 – przedawkowanie jest możliwe choć zdarza się naprawdę rzadko. Dotyczy głownie osób z nadwrażliwością na ten związek. Pojawiające się w związku ze zbyt dużą ilością witaminy D objawy to najczęściej osłabienie, zmęczenie, apatia, problemy z koncentracją, spadek apetytu, bóle brzucha i zaparcia. Na hiperwitaminozę w większym stopniu narażone są wcześniaki i niemowlęta. U dzieci do ukończenia 1. roku życia szczególnie istotne jest więc przestrzeganie rekomendowanych dawek witaminy D.

    Bibliografia

    1.       Płudowski P., Kos-Kudła B., Walczak M., Fal A., Zozulińska-Ziółkiewicz D., Sieroszewski P., Peregud-Pogorzelski J., Lauterbach R., Targowski T., Lewiński A., et al. Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland. Nutrients. 2023; 15(3):695. https://doi.org/10.3390/nu15030695

    2.       Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i inni, Zasady suplementacji i leczenia witaminą D - nowelizacja 2018 r., Postępy Neonatologii, 2018, 24 (1)

    3.       Kmieć P. Sworczak K. Korzyści i zagrożenia wynikające z suplementacji witaminą D. forum Medycyny Rodzinnej 2017, tom 1, nr 1, 38-46

    4.       Marcinowska-Suchowierska E., Kupisz-Urbańska M., Łukaszkiewicz J., Płudowski P., Jones G. Vitamin D Toxicity-A Clinical Perspective. Front Endocrinol (Lausanne). 2018 Sep 20; 9: 550, doi: 10.3389/fendo.2018.00550

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Witamina D
      witamina D
      Witamina D - jej rola w organizmie i odpowiedni poziom we krwi

      Witamina D kojarzona jest przede wszystkim z utrzymaniem zdrowych, mocnych kości i zębów. Nie jest to jednak jej jedyna funkcja. Dlaczego regularna suplementacja witaminy D jest tak ważna? Czym różni się witamina D2 od witaminy D3? Kiedy wystarczy synteza skórna witaminy D, a kiedy potrzebne staje się przyjmowanie preparatu z tym związkiem?

    • Niedobór witaminy D3 i jego skutki
      witamina D
      Niedobór witaminy D3 i jego skutki

      Witamina D - niedobór prowadzi do zaburzeń mineralizacji kości i zębów, które początkowo rozwijają się bezobjawowo. Deficyt witaminy D3 zwiększa również  ryzyko rozwoju wielu innych schorzeń i zaburzeń. Jakie mogą być objawy i skutki niedoboru witaminy D? Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy D3?

    • Najlepsza witamina D3 - jak wybrać lek i suplement z witaminą D
      witamina D
      Najlepsza witamina D3 - jak wybrać lek i suplement z witaminą D

      Witamina D lub inaczej D3 to jeden z najczęściej wybieranych leków bez recepty lub suplementów diety w aptece. Nie dzieje się tak bez powodu. Świadomość związana z cholekalcyferolem (witaminą D) jest większa niż kilka lat temu. Do głosu dochodzi również fakt nowych, do tej pory nieznanych właściwości witaminy D. Dlatego też warto wybierać witaminę D świadomie. Wiele osób zastanawia się nad różnicą między lekiem a suplementem z witaminą D. Oprócz tego istotna jest kwestia dawki - szkodliwy jest jej niedobór, ale i nadmiar. Jak świadomie wybrać preparat z witaminą D?

    • Witamina D3 dla dzieci - ważny składnik w diecie już na etapie życia płodowego
      witamina D
      Witamina D3 dla dzieci - ważny składnik w diecie już na etapie życia płodowego

       

      Witamina D dla dzieci jest niezbędna do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. W trosce o zdrowie malucha warto ją przyjmować już od samego początku ciąży. Jak wybrać witaminę D dla noworodka, a jak dla starszego dziecka? Czym grozi niedobór tego związku w organizmie dziecka?

    • Witamina D w ciąży i w okresie karmienia piersią
      witamina D
      Witamina D w ciąży i w okresie karmienia piersią

      Witamina D w ciąży zapewnia prawidłowy rozwój dziecka i pozwala utrzymać zdrowie przyszłej mamy. Czym grozi niedobór witaminy D w ciąży? Jaki preparat z tym związkiem warto stosować? Czy można brać witaminę D podczas karmienia piersią?