Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Lek Naproxen Hasco żel przeznaczony jest do stosowania na skórę. Substancją czynną leku Naproxen Hasco jest naproksen, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zawarty w Naproxen Hasco żel lewomentol wywołuje na skórze uczucie chłodu i działa miejscowo znieczulająco, powoduje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i ułatwia przenikanie naproksenu do zmienionych chorobowo tkanek. Wodzian chloralu dzięki właściwościom lekko drażniącym powoduje korzystne, odruchowe rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Lek Naproxen Hasco bez recepty stosuje się miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie w bólach mięśni i stawów:
- w chorobie zwyrodnieniowej stawów,
- w urazach tkanek miękkich,
- w urazach stawów i ścięgien.
Dawkowanie
Zewnętrznie, na skórę. Nakładać 4-5 razy na dobę na bolące miejsce i delikatnie wsmarowywać. Na powierzchnię skóry ok. 7 cm na 7 cm stosuje się pasek żelu długości 1 cm. Po naniesieniu żelu na skórę należy dokładnie umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy.
Wskazania
Lek stosuje się miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie w bólach mięśni i stawów: w chorobie zwyrodnieniowej stawów; w urazach tkanek miękkich; w urazach stawów i ścięgien.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, inne NLPZ (np. na kwas acetylosalicylowy) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci do lat 3. III trymestr ciąży.
Skład
1 g żelu zawiera 12 mg naproksenu sodowego lub 100 mg naproksenu. Ponadto preparaty zawierają glikol propylenowy oraz żel 12 mg/ml parahydroksybenzoesan metylu; żel 100 mg/g parahydroksybenzoesan metylu i propylu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować na uszkodzoną skórę, otwarte rany oraz na stany zapalne skóry. Ze względu na możliwość wchłonięcia naproksenu do krwiobiegu należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek, owrzodzeniem przewodu pokarmowego i skazą krwotoczną. W okresie leczenia oraz 2 tyg. po zakończeniu leczenia, należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (również solarium). Ostrożnie stosować: w przypadku wystąpienia w przeszłości reakcji alergicznych (wysypka, świąd, zaczerwienienie) podczas leczenia lekami z grupy NLPZ; gdy stosowany jest na duże powierzchnie skóry długotrwale, gdyż istnieje możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych reakcji niepożądanych. Po wystąpieniu wyżej wymienionych objawów należy odstawić lek. Z uwagi na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry. Z uwagi na zawartość parahydroksybenzoesanów (żel 12 mg/ml parahydroksybenzoesan metylu, żel 100 mg/g parahydroksybenzoesan metylu i propylu), lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Ciąża i karmienie piersią
Lek przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Nie należy stosować w I i II trymestrze ciąży (z wyjątkiem przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu) oraz w okresie karmienia piersią.
Stosowanie innych leków
Nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami jednak w przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć interakcji. W odniesieniu do działania ogólnego naproksenu: nasila działanie kwasu acetylosalicylowego, fenytoiny, hydantoiny, doustnych środków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryn; nasila toksyczne działanie metotreksatu; hamuje działanie furosemidu i innych leków moczopędnych; etanol nasila działanie naproksenu; wodorowęglan sodowy i probenecid zwiększają stężenie naproksenu w surowicy.
Działania niepożądane
Rzadko: rumień, świąd, pieczenie. Częstość nieznana: nadwrażliwość, zaczerwienienie, podrażnienie (zwykle przemijające po odstawieniu preparatu). W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnego działania naproksenu: nudności, biegunka, senność, ból głowy, reakcje nadwrażliwości. Możliwe są reakcje uwrażliwienia na światło.
Adres producenta/dystrybutora
ul. Żmigrodzka 242e
51-131 Wrocław
Kod EAN
5909990892419