O produkcie
Maść przeciw odciskom i zgrubieniom skóry „Rekord Łuszczy” jest przeznaczona do stosowania miejscowego.
Lek zawiera substancję czynną kwas salicylowy, który stosowany miejscowo na zrogowaciały naskórek działa złuszczająco, zmiękcza i rozpulchnia naskórek, ułatwiając jego złuszczanie.
Przeznaczenie
Do stosowania miejscowego na odciski i zgrubienia skóry.
Lek zawiera substancję czynną kwas salicylowy, który stosowany miejscowo na zrogowaciały naskórek działa złuszczająco, zmiękcza i rozpulchnia naskórek, ułatwiając jego złuszczanie.
Sposób użycia
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przed rozpoczęciem leczenia nogi należy dobrze wymoczyć w ciepłej wodzie. Następnie należy nałożyć maść na odcisk i zabezpieczyć plastrem. Należy codziennie uzupełniać ubytek maści zachowując ostrożność tak, aby nie dostała się na zdrową skórę. Leczenie trwa tydzień. Po upływie tego czasu nogi należy ponownie dobrze wymoczyć. Odcisk powinien dać się łatwo usunąć. W ten sam sposób leczy się zgrubiałą skórę.
W przypadku bardzo zastarzałych zmian, leczenie należy powtórzyć. Nie stosować leku dłużej niż przez 2 tygodnie.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Maść przeciw odciskom i zgrubieniom skóry „Rekord Łuszczy”:
- jeśli pacjent ma uczulenie na kwas salicylowy, salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- u pacjentów z cukrzycą lub z zaburzeniami układu krążenia;
- jeśli skóra w okolicy odcisku (lub zgrubienia skóry) jest zraniona lub zmieniona zapalnie;
- na zmiany o dużej powierzchni;
- do oczu;
- na skórę twarzy, pachwin;
- w okolicy odbytu i narządów płciowych;
- na błony śluzowe;
- u dzieci.
Skład
1 g maści zawiera substancję czynną: kwas salicylowy 200 mg.
Substancja pomocnicza: wazelina żółta.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania Maści przeciw odciskom i zgrubieniom skóry Rekord Łuszczy należy to omówić z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Należy przerwać leczenie, jeśli nastąpi nadmierne podrażnienie skóry.
Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z lekiem.
Lek należy nakładać wyłącznie na odcisk lub zgrubienie skóry – nie należy stosować leku na niezmienioną zdrową skórę ani na uszkodzoną skórę, gdyż kwas salicylowy wchłania się przez skórę i mogą wystąpić jego ogólnoustrojowe działania. Jeśli dojdzie do pokrycia lekiem otaczającej odcisk zdrowej skóry, należy ją natychmiast dokładnie zmyć wodą.
Dzieci i młodzież
Nie należy stosować u dzieci.
Lek Maść przeciw odciskom i zgrubieniom skóry Rekord Łuszczy a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach które pacjent planuje stosować.
Dotychczas nie odnotowano interakcji leku z innymi lekami
Ponieważ kwas salicylowy wchłania się przez nieuszkodzony naskórek, lek może oddziaływać z preparatami działającymi ogólnie i miejscowo. Kwas salicylowy nasila działanie m.in. doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy pochodnych sulfonylomocznika, preparatów litu, leków przeciwzakrzepowych, może też nasilać działanie fenytoiny i kwasu walproinowego. Leki metabolizowane przez cytochrom P-450, jak cymetydyna, hamują metabolizm kwasu salicylowego. Kwas salicylowy może osłabiać działanie leków zmniejszających ciśnienie krwi, np. z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz leków moczopędnych.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak danych na temat stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie maszyn
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Maść przeciw odciskom i zgrubieniom skóry „Rekord Łuszczy” może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Lek może powodować miejscowe podrażnienie skóry, stan zapalny skóry, odczyny alergiczne i nadmierne wysuszenie skóry. Zastosowanie leku na skórę zdrową, duże powierzchnie skóry lub błony śluzowe może powodować objawy podrażnienia w postaci rumienia. W przypadku przewlekłego stosowania leku mogą wystąpić ogólne działania niepożądane kwasu salicylowego.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel: + 48 22 49 21 301, Fax: + 48 22 49 21 309; e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.