Produkty z krótszą datą ważności

Podana przez producenta data ważności, wskazuje na to, do jakiego czasu preparat zachowuje swoje właściwości. Działanie środków z krótkim terminem ważności jest dokładnie takie samo, jak tych z długim. W tej kategorii znajdziesz pełnowartościowe produkty z krótszą datą ważności, które mogą być w pełni bezpiecznie stosowane do końca terminu ważności.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 73

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 73

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Krótki termin przydatności – co to oznacza?

W ofercie Apteki dla Rodziny znajdziesz preparaty oznaczone flagą „krótka data”. Są to produkty, których data ważności dobiega końca. Wielu pacjentów zastanawia się, czy stosowanie danych środków jest bezpieczne. Decydując się na wybór preparatu z krótką datą, przede wszystkim warto pamiętać, że są to produkty pełnowartościowe, których jakość nie jest w żaden sposób obniżona. W związku z tym środek z krótkim terminem przydatności można w pełni bezpiecznie stosować do końca terminu ważności. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zastanowić się, czy będziemy w stanie go zużyć przed upływem daty końcowej.

Leki z krótkim terminem ważności

Obowiązkiem producentów środków leczniczych jest umieszczanie informacji o dacie ważności bezpośrednio na produkcie lub na jego opakowaniu. Termin ważności jest zazwyczaj podany w formacie: dzień, miesiąc, rok. Jeżeli jednak na opakowaniu znajduje się jedynie informacja o miesiącu i roku oznacza to, że dany środek można stosować do ostatniego dnia podanego miesiąca.

Data ważności kosmetyków

W przypadku kosmetyków termin ważności często podany jest w postaci oznakowania w kształcie otwartego słoiczka, obok którego umieszczona jest odpowiednia liczba. Jest to znak PAO (ang. Period After Opening), który oznacza liczbę miesięcy od momentu otwarcia, przez które kosmetyk zachowuje swoje właściwości. Oznakowanie to jest stosowane w przypadku kosmetyków, których minimalna data ważności wynosi więcej niż 30 miesięcy.

Różnica między „należy spożyć do”, a „najlepiej zużyć przed”

Producenci środków spożywczych każdorazowo są zobowiązani do podania daty ważności sprzedawanych produktów. Mogą zrobić to na dwa sposoby, używając następujących sformułowań:

  • „należy spożyć do”,
  • „najlepiej spożyć przed”.

Różnica pomiędzy danymi sformułowaniami jest znacząca. Wskazanie „należy spożyć do” oznacza termin przydatności do spożycia. Po danej dacie producent nie daje już gwarancji bezpieczeństwa stosowania produktu. Natomiast w przypadku określenia „najlepiej spożyć przed” wciąż możemy używać produktu po upłynięciu wskazanej daty, jednak może on utracić pewne właściwości, np. smak, konsystencję czy zapach.