O produkcie
Lek Espumisan dla dzieci stosuje się w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów, takich jak, np.: wzdęcia, niemowlęca kolka jelitowa u niemowląt powyżej 1 miesiąca życia.
Espumisan krople działają wspomagająco w przygotowaniu do badań jamy brzusznej, takich jak np. badanie radiologiczne i ultrasonograficzne oraz gastroskopia.
Espumisan dla dzieci stosowany jest również jako środek zmniejszający pienienie w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi (detergentami).
Stosowanie leku
Lek Espumisan dla dzieci należy przyjmować bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłku, w razie konieczności, również przed snem.
Doustnie.
Dawkowanie
W dolegliwościach żołądkowo-jelitowych związanych z gromadzeniem się gazów:
Niemowlęta >1 miesiąca życia: 1-2 ml (tj. 25-50 kropli) na dobę w 2-4 dawkach podzielonych (nie więcej niż 80 mg symetykonu na dobę; lek należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią);
Dzieci 1-6 lat: 1 ml (tj. 25 kropli) 3 do 5 razy na dobę;
Dzieci 6-14 lat: 1-2 ml (tj. 25-50 kropli) 3 do 5 razy na dobę;
Młodzież i dorośli: 2 ml (tj. 50 kropli) 3 do 5 razy na dobę.
Lek może być podawany także pacjentom w okresie pooperacyjnym.
W przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej - badanie radiologiczne, USG: 2 ml (tj. 50 kropli) 3 razy na dobę w przeddzień badania oraz 2 ml (tj. 50 kropli) rano, na czczo, w dniu badania; jako dodatek do zawiesiny środka kontrastowego: 4-8 ml (tj. 100-200 kropli) na 1 litr środka cieniującego stosowanego podczas badania z podwójnym kontrastem.
W przygotowywaniu pacjentów do gastroskopii: przed endoskopią 4-8 ml (tj. 100-200 kropli), w razie konieczności można w czasie badania wlać dodatkowo kilka ml emulsji przez kanał instrumentalny endoskopu aby zmniejszyć pienienie treści przewodu pokarmowego.
W przypadku zatrucia środkami powierzchniowo-czynnymi (detergentami):
Dorośli: w zależności od ciężkości zatrucia, zwykle 10-20 ml (co odpowiada ok. 1/3-2/3 zawartości butelki 30 ml).
Dzieci: w zależności od ciężkości zatrucia, zwykle 2,5-10 ml (od 65 kropli do 1/3 zawartości butelki 30 ml).
Wskazania
Leczenie objawowe dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów, takich jak: wzdęcia, niemowlęca kolka jelitowa u niemowląt >1 mż.
Wspomagająco w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii. Jako środek zmniejszający pienienie w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na symetykon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Skład
1 ml (25 kropli) zawiera 40 mg symetykonu; krople zawierają sorbitol.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Nie stosować u dzieci do ukończenia 1 mż. Podczas stosowania preparatu nie należy pić napojów gazowanych. Ze względu na zawartość sorbitolu leku nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy.
Ciąża i karmienie piersią
Lek może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Dotychczas nie zanotowano działań niepożądanych związanych z zastosowaniem leku. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na substancje wchodzące w skład leku.